Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Już wiemy, co będzie w expose premiera

0
Podziel się:

Łukasz Pałka tłumaczy, kto korzysta na panującej w Polsce wolności gospodarczej.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Szykuje się wielki dzień dla właścicieli małych i średnich firm w Polsce. Premier Donald Tusk znów im coś obieca. Czy to czas, by po raz kolejny złapali się za kieszenie?

To będzie czwartek lub piątek. Jak donoszą media, premier Donald Tusk nie rozmawia już teraz nawet ze swoimi ministrami, bo przygotowuje się do ważnego wystąpienia, kolejnego expose. Tylko po co tyle pracy, skoro większą część przemówienia można by załatwić prostą kombinacją klawiszy _ ctrl c/ ctrl v _z ubiegłorocznego dokumentu. Więcej o realizacji obietnic, piszemy tutaj.

Premier ma bowiem zapowiedzieć, że nie będzie kolejnych podwyżek podatków. Powie też, że Polska musi być przygotowana do przejścia przez kryzys _ suchą stopą _. Zapowie reformy, te same, które zapowiedział rok temu. Przypomni, że Unia Europejska i unijne środki są bardzo ważne. Idę o zakład, że będzie też coś o polityce prorodzinnej. Aha, no i jeszcze obieca wsparcie dla małych i średnich firm. Bo wiadomo, są przecież krwiobiegiem całej gospodarki i takie tam.

Szczerze przyznam, że ten ostatni wątek jest zawsze moim ulubionym wśród wystąpień polityków. Czegóż to oni czasem nie wygadują. Absolutnym faworytem według mnie jest na razie Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, która przekonywała kiedyś, że podniesienie składki rentowej przyczyni się do rozwoju gospodarczego. Tu dowód dla tych, co mi nie dowierzają.

W każdym razie premier na pewno znów coś małym przedsiębiorcom obieca. A to bardzo ważne, by ich wspierać na duchu. Bo przecież jak na kraj, który w rankingu Banku Światowego jest w siódmej dziesiątce państw stwarzających dogodne warunki dla biznesu, to tylko dobrego słowa im w okresie kryzysu trzeba. I być może nawet właściciel małej firmy, który skarżył się ostatnio w radiowej _ Trójce _, że jeszcze nigdy tak ciężko nie było, po słowach premiera znów złapie wiatr w żagle i nie będzie musiał wybierać: zbankrutować czy zwolnić trzy osoby. Kto wie.

A przecież zamiast kolejnego pustosłowia na dobry początek wystarczyłaby jedna zmiana w prawie. Mianowicie likwidacja absurdalnego przepisu, który nakazuje firmom płacić podatki od niezapłaconych faktur. Czyli, najprościej mówiąc, dzisiaj jest tak: dwóch przedsiębiorców umawia się na konkretne zlecenie. Pierwszy wykonuje swoją pracę i wystawia fakturę. Drugi mu nie płaci, ale to i tak do pierwszego przyjdą urzędnicy skarbowi, żądając zapłaty należnego podatku. Czyli w praktyce, to uczciwy przedsiębiorca może stanąć na granicy bankructwa, bo dla nikogo nie jest tajemnicą, ile czasu zajmuje w Polsce dochodzenie zaległych należności. A podatek zapłacić trzeba.

Kilka dni temu Waldemar Pawlak i Jacek Rostowski zgodzili się na zmiany w tym zakresie, które mają być korzystne dla małych firm. Pozostaje mieć nadzieję, że nie zostaną one tylko na papierze. Bo przykładów obietnic dawanych małym firmom, których przy różnych okazjach słuchałem, od lat jest cała masa. Od mitycznego _ jednego okienka _, przez które wygląda poseł Adam Szejnfeld, po stos deklaracji dotyczących swobód gospodarczych od komisji _ Przyjazne Państwo _, jeszcze z czasów, gdy Janusz Palikot wyglądał na poważniejszego człowieka. Szkoda tylko, że z tych swobód w prowadzeniu działalności skorzystał na razie tylko szef Amber Gold, na którego przykładzie dowiedzieliśmy się, że nawet z wyrokami na karku można
zabierać się za gromadzenie pieniędzy od ludzi. To dopiero nazywają się ułatwienia w prowadzeniu biznesu.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier w expose postawi na gospodarkę Na początku tygodnia premier ma przedstawić założenia wystąpienia kierownictwu PO i PSL.
"Premier Tusk wyśle sygnał do obywateli" - _ Tu są różne przecieki, że być może będą jakieś dalsze cięcia socjalne _- twierdzi szef SLD.
Expose Tuska: Walka z kryzysem i... Sprawdź, co premier powie na swoim wystąpieniu oraz jakie ma pomysły. Będą kontrowersyjne zapowiedzi?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)