Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Kto za Grecją? Niebezpieczna gra w świnki

0
Podziel się:

Niestety, choć teoretyczne rozgrywanie scenariuszy, co by było gdyby któreś państwo UE zdecydowało się opuścić strefę euro, jest ciekawe, to rzeczywistość wcale tak wesoła być nie musi - pisze Przemysław Ciszak.

Kto za Grecją? Niebezpieczna gra w świnki

Raz, dwa, trzy wychodzisz... ty. Niestety, choć teoretyczne rozgrywanie scenariuszy, co by było gdyby któreś państwo UE zdecydowało się opuścić strefę euro, jest ciekawe, to rzeczywistość wcale tak wesoła być nie musi.

Od rozwoju sytuacji w strefie euro zależą losy setek milionów obywateli i kilkunastu narodów. Skala ryzyka, jakie dla europejskiej gospodarki niesie ewentualna odmowa Grecji spłaty swojego zagranicznego zadłużenia i wyjście ze strefy euro, jest poważna. A to dlatego, że mocowanie się nowego rządu Grecji z Unią Europejską przypomina nieco potrząsanie stołem podczas ustawiania domina - poleci Grecja, to przewrócą się i inni.

Tuż za niepewnymi Atenami stoją inne chwiejące się kostki: Portugalia, Irlandia czy nawet Włochy i Hiszpania. Odmowa spłaty długów, mogłoby przewrócić misterną układankę strefy euro i spowodować wielki exodus świnek z popularnego anakronimu PIIGS.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/245/334837.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pomoc-dla-grecji-jej-dlugi-przekraczaja,228,0,1714404.html) Grecja najbardziej zadłużona od 35 lat. Unia stawia ultimatum * Długi Grecji przekraczają już 727 mld euro.
Dla niewtajemniczonych, oznacza on państwa o złej sytuacji budżetowej. Pierwotnie składały się na niego: _ *
P
ortugal, Italy, Greece, Spain, ale już pięć lat temu dołączyła Irlandia, a niekiedy trzódka poszerzana bywa nie tylko o dodatkowe I , ale także G _ oznaczające Wielką Brytanię (Great Britain).

Choć całkowite zadłużenie Grecji stanowiące odpowiednio ponad 175 procent PKB tego kraju jest najwyższym w UE, wymienione wyżej kraje depczą jej po piętach. Dług publiczny Portugalii sięga 129 proc. PKB, Włoch blisko 133 proc., Irlandii ponad 123 proc., a Hiszpanii 92 proc. PKB.

Wielka Brytania w tej grupie współczynnik zadłużenia do PKB ma najniższy - wynosi 90,6 proc. Wygląda na to, że w tej bajce, a może już horrorze, to nie zły wilk zdmuchnie domek strefy euro, ale rozmontują go same świnki...

Czytaj więcej w Money.pl
Czy nowa lista reform uratuje Greków? Znalazły się tam zwiększenia wpływów do budżetu państwa o 3 miliardy euro, ale nie ma cięć wydatków.
Grecja na skraju załamania. Grożą Unii - _ Skoro zadajecie Grecji cios, to powinniście wiedzieć, że imigranci otrzymają papiery i pojadą do Berlina - _ powiedział minister obrony Panos Kammenos.
Grecja nie dostanie wcześniej pożyczki. To ją pogrąży Grecja poprosiła o wcześniejszą wypłatę pożyczki, bo musi załatać dziurę budżetową szybciej niż się spodziewała.
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)