Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Chochołowski
|

PiS uratuje SKOK-i? Kto za to zapłaci?

0
Podziel się:

Bartosz Chochołowski stawia pytania o przyszłość kas oszczędnościowych.

PiS uratuje SKOK-i? Kto za to zapłaci?

Problem SKOK-ów jest dużo większy, niż tylko kwestie finansowe. To bowiem instytucje nacechowane politycznie. Cokolwiek zrobiłby rząd PO-PSL, będzie złe. Cokolwiek zrobi przyszły rząd, w którym - co możliwe - decydującym graczem będzie PiS, też będzie złe. Obie wiodące partie same się zaklinowały.

Jeśli PO wprowadzi do niektórych kas zarządy komisaryczne, zostanie oskarżona przez PiS o skok na SKOK-i, próbę ich przejęcia dla własnych korzyści. Jeśli tego nie zrobi i pozwoli im upaść, to będzie winna temu, że na złość PiS-owi pogrąża świetnie działające kasy, które pomagały milionom ludzi. Banki będą wściekłe, bo przez lata wpłacały pieniądze na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a teraz z ich pieniędzy finansowane są wypłaty depozytów, które zgromadziły SKOK-i, które do Funduszu się nie dokładały.

Strach pomyśleć, co będzie, gdy w Funduszu zabraknie pieniędzy. Jeśli rząd dorzuci brakującą kwotę, to pogrąży budżet i w dodatku PO narazi się swoim wyborcom: _ dlaczego dajecie nasze pieniądze PiS-owskim kasom _ - padnie pytanie. Jak nie da, to druga strona ich rozjedzie.

Wcale lepszej sytuacji nie będzie PiS, gdy dojdzie do władzy. Kasy, nawet te najgorsze, mogą się jakoś doczłapać do 2015 roku. Gdy władzę przejmie partia Kaczyńskiego, to może się zetknąć z dużym problemem. Gdy wtedy któremuś SKOK-owi będzie grozić upadłość, to zaprzyjaźnionej instytucji rząd nie będzie mógł na to pozwolić. Jednak, gdy ją dofinansuje, to do gardeł PiS-owi rzucą się wszystkie lemingi i może nawet część zwolenników rządu, którzy ze SKOK-ami nie mają nic wspólnego.

Trudno również uwierzyć, że kupnem jakiegoś SKOK-u będzie zainteresowany któryś z polskich banków. Po pierwsze może to być kiepskim interesem, po drugie, który z bankierów będzie się chciał angażować w polityczne rozgrywki. Międzynarodowe instytucje też wolą unikać lokalnego politycznego piekiełka, a poza tym większość z nich ostatnio jest bardziej zainteresowana sprzedażą zagranicznych aktywów i nikt się nie rozgląda za _ okazjami _ do kupienia.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/23/m247831.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/rosna;problemy;ze;splata;kredytow;hipotecznych;a;moze;byc;jeszcze;gorzej,226,0,1321954.html) Coraz gorzej ze spłatą kredytów hipotecznych Czy SKOK-i padną ofiarą swojego politycznego uwikłania? Jest kilka wariantów. Jeden jest taki, że pomoże im Platforma, aby nie narazić się na zarzuty wyniszczania instytucji, których wspiera PiS a przede wszystkim, żeby nie zrażać do siebie ludzi, którzy mogą stracić swoje oszczędności. Wiadomo, że zawsze za utratę oszczędności winny jest rząd. Tak jak za upadek Amber Gold obwiniona została władza i tak będzie w przypadku upadku SKOK-u. Nieważne która władza. Gdy będzie to PiS, również tak się skończy. I tu dochodzimy do wariantu numer dwa: czy PiS pomoże, jeśli będzie u władzy? Narazi się na zarzut pomagania
swoim.

Rządom krajów zachodnich i w Ameryce łatwiej było wspierać banki, bo te były apolityczne. U nas w przypadku SKOK-ów sytuacja będzie bardziej skomplikowana. Jak twierdzi wielu specjalistów, lepsze SKOK-i będą przejmować te upadające. Czy to naprawi sytuację, czy pogrąży te dobre kasy i z opóźnieniem nastąpi dużo większe bum?

Mam obawy, że jakikolwiek scenariusz się nie zrealizuje, to i tak my za to zapłacimy, bo nikt nie odważy się, aby płacili klienci SKOK-ów. A póki co, rząd przyjmie strategię Skippera z _ Pingwinów z Madagaskaru _ i uzna: _ Nie mam teraz czasu się tym martwić _.

Autor felietonu jest zastępcą redaktora naczelnego Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)