Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Wipler chce zwrotu kasy z OFE. Kolejna bzdura pod publikę

0
Podziel się:

Łukasz Pałka zastanawia się nad kolejnymi propozycjami w sprawie emerytur.

Wipler chce zwrotu kasy z OFE. Kolejna bzdura pod publikę
bFdYErEB

Premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski zmierzają do tego, by zlikwidować Otwarte Fundusze Emerytalne. I chociaż jest to zagranie bardzo _ nie fair _, to kontrpropozycje innych polityków mogą budzić co najmniej zdziwienie.

Polacy będą mogli zrezygnować z uczestnictwa w OFE i całkowicie wrócić do ZUS. Jeżeli nie zadeklarują, co chcą zrobić, to ZUS przejmie ich składki automatycznie. A do tego nie będą mogli za to zrezygnować z ZUS-u na rzecz OFE. Ta _ dobrowolność _ w wydaniu rządu Donalda Tuska to najbardziej prawdopodobny scenariusz rozwoju sytuacji wokół funduszy emerytalnych. Jacek Rostowski liczy bowiem na to, że większość osób zignoruje konieczność złożenia deklaracji i tym samym ich pieniądze trafią na ratowanie finansów publicznych.

Możemy też założyć, że rząd przedstawi to rozwiązanie jako najmniej bolesne w porównaniu do dwóch pozostałych wariantów: zarówno dla przyszłych emerytów, jak i dla inwestorów, którzy w obawie o całkowitą likwidację OFE od kilku dni wyprzedają akcje na warszawskiej giełdzie. Tym sposobem Donald Tusk będzie mógł powiedzieć Polakom, że uchronił ich przed znacznie gorszymi rozwiązaniami.

bFdYErED

Zdecydowanie ani jedna z propozycji przedstawionych podczas środowej konferencji prasowej nie powinna satysfakcjonować przyszłych emerytów. Problem jednak w tym, że żadna partia polityczna - także z opozycji - nie zaproponowała na razie ani jednego sensownego rozwiązania. A opozycja zadowala się najwidoczniej tylko krytyką i grą pod publikę.

Bo jak inaczej nazwać wczorajszą wypowiedź Przemysława Wiplera, który stwierdził, że _ środki zgromadzone w OFE powinny zostać oddane Polakom _. Co więcej, jego zdaniem, to szansa na zakończenie kryzysu gospodarczego. Stąd jego pomysł na kampanię _ Oddajcie kasę z OFE _.

Propozycja jest oczywiście bardzo kusząca, ale jednocześnie nierealna. Po drugie - o ile dobrze interpretuję słowa posła Wiplera - chodzi mu o to, że środki z OFE wsparłyby gospodarkę przez to, że Polacy zaczną je wydawać i tym samym w górę znacząco pójdzie na przykład sprzedaż detaliczna.

Niby tak, tylko wówczas trzeba by również skończyć z nazywaniem ich oszczędnościami na przyszłą emeryturę. Bo trudno uwierzyć, by ci - którzy odczują dopływ konkretnej gotówki - odłożyli ją na konta oszczędnościowe, by spokojnie czekała na ich starość.

bFdYErEJ
Czytaj więcej w Money.pl
Raport o OFE. Są pierwsze przecieki OFE przyczyniło się do znacznego pogłębienia długu publicznego Polski. Ekonomistów to nie dziwi. - To takie błędne koło - mówią o działaniu funduszy.
Raport o OFE pełen ciekawych wniosków Jednym z rekomendowanych w raporcie wariantów jest dobrowolność odkładania pieniędzy na emeryturę poprzez OFE.
Przygotowanie OFE jest dramatyczne. Czeka je demontaż? Polityka inwestycyjna OFE skupiona jest na inwestycji typu _ kup i trzymaj _ w polskie akcje i obligacje.
"Oddajcie kasę z OFE". Szykuje się kampania... _ Zespół "Dobre zmiany" może uruchomić mechanizm dialogu pomiędzy politykami różnych partii, którzy nie mają żadnej innej formuły współpracy _- powiedział polityk.
bFdYErFe
dziś w money
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)