Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Załamanie wpływów z VAT. Zabraknie aż 27 miliardów złotych

0
Podziel się:

Profesor Witold Modzelewski krytycznie ocenia przyszłoroczne założenia budżetowe rządu.

Załamanie wpływów z VAT. Zabraknie aż 27 miliardów złotych
(Donat Brykczynski/REPORTER)

W 2014 roku wystąpi jeszcze głębsze niż w tym roku załamanie dochodów budżetowych z podatku od towarów i usług.

Przyczynami tego zjawiska będą przede wszystkim:

- wprowadzenie nowego załącznika 11 do ustawy o podatku od towarów i odwrotnego obciążenia;

- uchwała NSA z dnia 24 czerwca 2013 r., która odmawia podmiotowości gminnym jednostkom budżetowym, dając gminom możliwość uzyskania nieznanych w historii zwrotów tego podatku;

- demontaż systemu fakturowania (nowe art. 106a – 106q do ustawy VAT), który da nieograniczone możliwości uchylania się od opodatkowania i wyłudzania zwrotów;

Objęcie tzw. odwrotnym obciążeniem całości obrotów wyrobami stalowymi, miedzią, surowcami wtórnymi (obok istniejących już obrotu złomem i odpadami) likwiduje jakiekolwiek dochody budżetu z tych wyników. Straty bezpośrednie wyniosą co najmniej 9 miliardów złotych, a pośrednie - poprzez fikcyjną sprzedaż innych wyrobów niż wymienione w tym załączniku z odwróconym obciążeniem - co najmniej 7 miliardów złotych. Sposób postępowania jest tu ten sam co w przypadku obrotu złomem, który jest objęty tym rozwiązaniem już od dnia 1 kwietnia 2011 roku. Sprzedawcy jako złom sprzedawali masowo np. wyroby stalowe, co spowodowało, że ustawodawca również stal objął odwrotnym obciążeniem. Obecna wersja załącznika jest największym sukcesem w historii tego podatku, a w kolejce po to rozwiązanie stoją już inne branże m.in. paliwowa.

Bezsensowna uchwała NSA przecząca podmiotowości ponad 50 tysięcy podatników, będąca również jednym z największych sukcesów lobbystycznych biznesu podatkowego, daje podstawy do żądania przez gminy zwrotów różnicy podatku za lata 2008-2013 w wysokości ponad 30 miliardów złotych. Nie wiadomo dokładnie na jaką kwotę będą opiewać wnioski złożone w 2014 roku. Biorąc pod uwagę tempo ich przygotowania, zwłaszcza w dużych miastach, może to być kwota wynosząca nawet 12 miliardów złotych. Podmioty te zaczynają się śpieszyć, bo powtarzana jest pogłoska o zmianie tej uchwały.

Wprowadzone z dniem 1 stycznia 2014 roku nowe przepisy o fakturowaniu i obowiązku podatkowym spowodują całkowite zatarcie między dokumentami fikcyjnymi i prawdziwymi. Przepisy te powstały pod presją części biznesu informatycznego, który widzi w tym (z resztą zupełnie słusznie) szanse na krociowe zyski. Ale przepisy te są - jak zawsze - napisane byle jak i nie chronią w jakikolwiek sposób interesu publicznego. Nie będą również przygotowane (mimo rocznego vacatio legis), urządzenia ułatwiające wdrożenia tych rozwiązań (rocznie wystawianych jest ponad 4 miliardy faktur), co jest wręcz paradoksem. Przepisy te spowodują dodatkowy spadek dochodów budżetowych i wzrost wyłudzeń tego podatku o kolejne 4 miliardy złotych (ostrożny szacunek).

Reasumując: pewny skutek ujemny powyższych wywodów wynosić będzie w 2014 roku 27 miliardów złotych, przy czym część tych strat już wystąpiła w 2013 roku, przez co wykonanie budżetu za 2013 rok będzie mniejsze w roku bazowym. Biorę pod uwagę, że potencjalne wpływy z tego podatku (zgodnie z prognozą Instytutu Studiów Podatkowych z 2011 roku oraz raportem Komisji Europejskiej z 2013 roku) powinny wynosić ponad 146 miliardów złotych, faktyczne wpływy w 2014 roku będą wynosiły około 115 miliardów złotych, czyli dużo mniej niż oficjalna prognoza budżetu na rok 2014 (różnica 3 miliardów złotych wynika z działania innych ujemnych czynników). Aby uniknąć tych skutków należy:

- uchylić załącznik nr 11 do ustawy VAT;

- zmienić uchwałę NSA dotyczącą jednostek budżetowych;

- uchylić przepisy wprowadzające zamieszanie w systemie fakturowania z dniem 1 stycznia 2014 roku.

Należy również zmienić procedurę tworzenia przepisów tej ustawy, odseparowywać ją od przemożnego wpływu biznesu podatkowego oraz poddać uchwały NSA nadzorowi Sądu Najwyższego.

Czytaj więcej w Money.pl

vat
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)