Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska,Martyna Kośka
|
aktualizacja

Komisja ds. VAT. Marcin Horała chce postawić Tuska i Kopacz przed Trybunałem Stanu

1045
Podziel się:

Szef komisji śledczej ds. VAT chce postawić przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz oraz ministrów finansów w rządach PO-PSL: Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka. Ten postulat znalazł się w projekcie raportu końcowego z prac komisji.

Marcin Horała przedstawił projekt raportu końcowego komisji śledczej.
Marcin Horała przedstawił projekt raportu końcowego komisji śledczej. (Twitter, Twitter Sejm)

Aktualizacja godz. 15.30

W poniedziałek odbyło się posiedzenie komisji śledczej ds. VAT, podczas którego Marcin Horała (PiS) przedstawił projekt raportu końcowego. Przewodniczący powiedział m.in., że byli premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz powinni trafić przed Trybunał Stanu. Podobnie ministrowie finansów z czasów rządów PO-PSL - Jacek Rostowski i Mateusz Szczurek.

Horała przekonywał, że już w 2007 r. dostępne były opracowania i raporty, których autorzy alarmowali, że powiększa się luka w podatku VAT oraz wskazywali, w jaki sposób można z nią walczyć. - Niestety, rekomendacji nie zastosowano – powiedział Horała, wyczytując tytuły kolejnych dokumentów i analiz.

Zobacz także: Oglądaj też: Zatrzymanie Jacka Kapicy. Donald Tusk staje murem za wiceministrem

Jego zdaniem Donald Tusk powinien był posiadać wiedzę na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej.

- Donald Tusk jako szef rządu kierował do Sejmu projekty nowelizacji ustawy o VAT, które pod pozorem znoszenia zbędnych barier administracyjnych rozszczelniały system podatkowy, a następnie nie inicjował prac legislacyjnych nad środkami prawnymi, które w innych państwach Unii Europejskiej prowadziły do zahamowania przestępczości podatkowej - powiedział Horała.

Dostało się także Ewie Kopacz. - Reformy proponowane przez rząd Ewy Kopacz miały charakter jedynie fragmentaryczny, a nie systemowy i były wprowadzane w życie ze znacznym opóźnieniem - wskazywał poseł.

Była premier szybko skomentowała projekt raportu. - To kolejne narzędzie służące walce z opozycją przed wyborami - powiedziała Ewa Kopacz.

To jeszcze nie koniec

Na razie mowa jest o projekcie raportu z prac komisji, a nie o końcowych ustaleniach. Posiedzenie komisji śledczej ds. VAT, na którym rozstrzygnięte zostaną ewentualne poprawki i zostanie przyjęty raport końcowy, ma się odbyć na 6 września. - Na tym posiedzeniu komisja - po przedyskutowaniu treści raportu, rozstrzygnięciu w sprawie poprawek - przyjęłaby ostateczny raport - poinformował poseł Horała.

Termin składania poprawek do raportu ma być wyznaczony na 4 września do godz. 10. - Z jedną adnotacją, że chodzi tu o termin dostarczenia ich w formie fizycznej lub elektronicznej do sekretariatu komisji - wyjaśnił Horała. Natomiast posłowie, którzy chcą złożyć zdanie odrębne, mieliby czas do południa 9 września. O tym, czy nad raportem debatować będzie cały Sejm, zdecyduje prezydium izby niższej Parlamentu.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana rok temu, w lipcu 2018 r. Jej zadaniem jest zbadanie i ocena prawidłowości działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy i sprawdzić, czy nie doszło do zaniedbań w tym zakresie. Komisja badała okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1045)
modry
5 lata temu
Chłopczyku , nie wiesz co piszesz , bo największa luka w przepisach , akurat była za rządów PIS i tam też najwięcej było przekrętów . To wszystko wyjdzie na rozprawie Trybunału . Wtedy sami swoi powieszą ciebie , i to bez sądu
gustaw
5 lata temu
i gdzie sa po 4 latach rzadow PiS te 252 miliardy zaoszczedzonych zlotowek ? Bo jak ich nie ma , to caly PiS.powinien siedziec
345uiop[]
5 lata temu
A ja głupi myślałem, że te wszystkie ustawy w tym o VAT wprowadza Sejm. No cóż mądrzejsi wytłumaczyli coś innego
kazmaz6015
5 lata temu
To że chce nie znaczy może.Ja bym chciał wygrać chociaż milion na dobre wydatki i to moje chcenie się nie spełni.
temida
5 lata temu
to i prezydent też, uniewinnianie osoby niewinnej , czyli nie skazanej prawomocnym wyrokiem jest sprzeczne z konstytucją i wszystkimi kodeksami prawnymi
...
Następna strona