Notowania

vat
27.08.2019 08:50

Komisja ds. VAT. Marcin Horała chce postawić Tuska i Kopacz przed Trybunałem Stanu

Szef komisji śledczej ds. VAT chce postawić przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz oraz ministrów finansów w rządach PO-PSL: Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka. Ten postulat znalazł się w projekcie raportu końcowego z prac komisji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter)
Marcin Horała przedstawił projekt raportu końcowego komisji śledczej. (Fot: Twitter Sejm)

Aktualizacja godz. 15.30

W poniedziałek odbyło się posiedzenie komisji śledczej ds. VAT, podczas którego Marcin Horała (PiS) przedstawił projekt raportu końcowego. Przewodniczący powiedział m.in., że byli premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz powinni trafić przed Trybunał Stanu. Podobnie ministrowie finansów z czasów rządów PO-PSL - Jacek Rostowski i Mateusz Szczurek.

Horała przekonywał, że już w 2007 r. dostępne były opracowania i raporty, których autorzy alarmowali, że powiększa się luka w podatku VAT oraz wskazywali, w jaki sposób można z nią walczyć. - Niestety, rekomendacji nie zastosowano – powiedział Horała, wyczytując tytuły kolejnych dokumentów i analiz.

Oglądaj też: Zatrzymanie Jacka Kapicy. Donald Tusk staje murem za wiceministrem

Jego zdaniem Donald Tusk powinien był posiadać wiedzę na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej.

- Donald Tusk jako szef rządu kierował do Sejmu projekty nowelizacji ustawy o VAT, które pod pozorem znoszenia zbędnych barier administracyjnych rozszczelniały system podatkowy, a następnie nie inicjował prac legislacyjnych nad środkami prawnymi, które w innych państwach Unii Europejskiej prowadziły do zahamowania przestępczości podatkowej - powiedział Horała.

Donald Tusk na posiedzeniu komisji śledczej ds. Amber Gold.
Donald Tusk przed komisją śledczą ds. VAT. Roman Giertych wysyła sygnał, że szef RE stawi się na przesłuchanie

Dostało się także Ewie Kopacz. - Reformy proponowane przez rząd Ewy Kopacz miały charakter jedynie fragmentaryczny, a nie systemowy i były wprowadzane w życie ze znacznym opóźnieniem - wskazywał poseł.

Była premier szybko skomentowała projekt raportu. - To kolejne narzędzie służące walce z opozycją przed wyborami - powiedziała Ewa Kopacz.

To jeszcze nie koniec

Na razie mowa jest o projekcie raportu z prac komisji, a nie o końcowych ustaleniach. Posiedzenie komisji śledczej ds. VAT, na którym rozstrzygnięte zostaną ewentualne poprawki i zostanie przyjęty raport końcowy, ma się odbyć na 6 września. - Na tym posiedzeniu komisja - po przedyskutowaniu treści raportu, rozstrzygnięciu w sprawie poprawek - przyjęłaby ostateczny raport - poinformował poseł Horała.

Termin składania poprawek do raportu ma być wyznaczony na 4 września do godz. 10. - Z jedną adnotacją, że chodzi tu o termin dostarczenia ich w formie fizycznej lub elektronicznej do sekretariatu komisji - wyjaśnił Horała. Natomiast posłowie, którzy chcą złożyć zdanie odrębne, mieliby czas do południa 9 września. O tym, czy nad raportem debatować będzie cały Sejm, zdecyduje prezydium izby niższej Parlamentu.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana rok temu, w lipcu 2018 r. Jej zadaniem jest zbadanie i ocena prawidłowości działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy i sprawdzić, czy nie doszło do zaniedbań w tym zakresie. Komisja badała okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, wyłudzenia vat, komisja śledcza, gospodarka, Marcin Horała, donald tusk, Ewa Kopacz, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-08-2019

Koszerna zmianaObłuda PiS sięga zenitu a odór rozchodzi się na cały kraj !!!

26-08-2019

sengacymbały się ośmieszają

26-08-2019

regis592Horala ty sam siebie mozesz postawic do...

Rozwiń komentarze (1045)