Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Komisja Europarlamentu krytycznie o Nord Stream 2. "Zwiększa zależność UE od Rosji"

0
Podziel się:

Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego przyjęła w poniedziałek raport, w którym oceniła, że gazociąg Nord Stream 2 zagraża Unii Europejskiej i zwiększa jej uzależnienie do gazu z Rosji. Komisja apeluje o wstrzymanie inwestycji.

Nord Stream 2 już z końcem 2019 r. ma transportować rosyjski gaz przez Morze Bałtyckie do Niemiec.
Nord Stream 2 już z końcem 2019 r. ma transportować rosyjski gaz przez Morze Bałtyckie do Niemiec. (Sergey Guneev/East News)

Jak informuje PAP, krytyka Nord Stream 2 znalazła się w sprawozdaniu "Stan stosunków politycznych między UE a Rosją".

Według komisji PE forsowana przez Moskwę inwestycja zwiększa zależność UE od rosyjskiego gazu, zagraża rynkowi wewnętrznemu UE, a także jest niezgodna z polityką energetyczną UE. Konkluzja? Cały projekt powinien zostać wstrzymany.

Członkowie komisji ostro potępili też Rosję za naruszanie przestrzeni powietrznej i wód terytorialnych państw Morza Bałtyckiego, a także postępującą militaryzację obwodu kaliningradzkiego.

Zdecydowanie potępiono Rosję także za polityczne i ekonomiczne naciski na Białoruś. Według komisji zmierzają one do przymuszenia Mińska do faktycznego zrzeczenia się niepodległości na rzecz Moskwy.

To jeszcze nie wszystko. W raporcie mowa jest także o "wrogiej rosyjskiej działalności szpiegowskiej, osiągającej poziomy nienotowane od czasów zimnej wojny".

Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego zwraca też uwagę, że Rosja nie ma prawa weta w stosunku do euroatlantyckich aspiracji narodów europejskich.

Gazociąg Nord Stream 2 z końcem 2019 r. ma transportować rosyjski gaz przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Budowa gazociągu trwa, ale klimat polityczny wokół tej inwestycji znacznie się w ostatnim czasie pogorszył.

Prezydent USA Donald Trump kilkakrotnie ostro krytykował niemiecki udział w tym projekcie, a jego ambasador w Niemczech już groził sankcjami firmom zaangażowanym w realizację tego projektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)