Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja Europejska: 100 mld euro na walkę ze skutkami pandemii

4
Podziel się

Komisja Europejska uruchomi 100 mld euro na walkę z gospodarczymi skutkami pandemii. Ten instrument solidarności, określany jako SURE, został zapowiedziany w kwietniu tego roku.

Ursula von der Leyen poinformowała o uruchomieniu 100 mld euro na walkę z kryzysem gospodarczym
Ursula von der Leyen poinformowała o uruchomieniu 100 mld euro na walkę z kryzysem gospodarczym (PAP)
bErXgthN

Na początku kwietnia Komisja Europejska zaproponowała stworzenie instrumentu solidarności w wysokości 100 mld euro, zwanego SURE, aby pomóc w walce z gospodarczymi skutkami koronawirusa. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała w piątek, że ambasadorowie przyjęli porozumienie polityczne w tej sprawie, dzięki czemu możliwe będzie uruchomienie tych pieniędzy.

W ramach programu wsparcie otrzymają przedsiębiorcy, ale także rolnicy i rybacy, a także osoby najbardziej potrzebujące. Wszystkie te środki opierają się na obecnym budżecie UE i wykorzystają każde dostępne euro. Wskazują one na potrzebę solidnego i elastycznego długoterminowego budżetu UE. Komisja będzie podejmować działania, aby UE dysponowała silnym budżetem, który umożliwi jej wyjście z kryzysu oraz poczynienie postępów na drodze do ożywienia gospodarczego – informował na początku kwietnia serwis informacyjny KE.

bErXgthP

Ponadto wszystkie niewykorzystane środki z trzech funduszy polityki spójności – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności – mają zostać uruchomione w celu przeciwdziałania skutkom kryzysu w zakresie zdrowia publicznego.

"Aby zagwarantować, że fundusze mogą zostać przekierowane tam, gdzie są najpilniej potrzebne, możliwe będzie przekazywanie środków między funduszami, jak również między kategoriami regionów oraz między celami polityki. Ponadto zrezygnowano z wymogów dotyczących współfinansowania, ponieważ państwa członkowskie wykorzystują już wszystkie środki do walki z kryzysem. Zarządzanie zostanie uproszczone" – czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj: Słowenia ogłasza koniec epidemii. Kiedy Polska? Min. Szumowski odpowiada
bErXgthV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErXgtiq
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(4)
SURE
rok temu
Polski rzad nie chce przyjac pieniedzy z Program SURE Zamiast tego woli mowic ze UE nic nie daje.
tom
rok temu
no to kaczynski bedzie mial forse na przekupstwa, albo na dodatkowe "zapomogi " dla kumpli !
3d
rok temu
Drukujemy.
bErXgtir
Dom
rok temu
Tylko w UE nadzieja dla Polski PiS zawiódł na całej linii. Masakra