Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
13.05.2020 15:24

Morawiecki: Deficyt budżetu w tym roku będzie znaczący, na pewno kilkuprocentowy

Tegoroczny deficyt budżetowy będzie znaczący, na pewno kilkuprocentowy, powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem premiera, wysokość deficytu nie jest jednak najważniejszym wskaźnikiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
( Krystian Maj , KPRM)
Morawiecki: Deficyt budżetu w tym roku będzie znaczący, na pewno kilkuprocentowy

- Trudno powiedzieć przed nowelizacją, jaki będzie deficyt. Mogę powiedzieć, że on będzie znaczący, na pewno kilkuprocentowy, natomiast czy to będzie liczba bliższa 8 proc. czy 5 proc., trudno dzisiaj jeszcze przesądzić - powiedział Morawiecki podczas wideokonferencji.

Podkreślił, że najważniejsze jest, aby polska gospodarka i polskie społeczeństwo „w miarę suchą nogą" przeszły przez kryzys wywołany epidemią koronawirusa.

- Chcę, żeby polskie branże, te które najbardziej ucierpiały, ale też które rozwijają się dynamicznie, miały szansę na rozwój gospodarczy już wkrótce, już w pierwszych etapach luzowania obostrzeń. Chyba jest na to szansa - wskazał Morawiecki.

Premier zaznaczył, że jest przekonany, iż działania rządu po stronie fiskalnej, finansowej, monetarnej, budżetowej, gospodarczej, dotyczące poszczególnych sektorów, eksportowej "są słuszne i właściwe". Zdaniem premiera, to nie deficyt budżetowy jest najważniejszym parametrem, ale stabilność sektora finansów publicznych oraz polskie miejsca pracy.

Z opublikowanych na początku maja przez Komisję Europejską prognoz gospodarczych wynika, że dług publiczny w Polsce w tym roku wzrośnie do ok. 58 proc. PKB, a deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych zwiększy się do 9,5 proc. PKB.

KE uważa, że choć deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce poważnie wzrośnie w 2020 roku, to w 2021 roku spadnie do 3,8 proc. PKB. W 2019 roku wynosił 0,7 proc. Nowelizacja budżetu zapowiadana jest na czerwiec. Obecnie nad projektem nowelizacji pracuje Ministerstwo Finansów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: gospodarka, wiadomości, deficyt budżetowy, koronawirus, materusz morawiecki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-05-2020

Typowedla Rządu, wiedzą co robią. Opozycja się oburza o niewielki deficyt, ale prawda jest taka że to właśnie ostatnie decyzje Morawieckiego pomogły nam … Czytaj całość

14-05-2020

RenataDeficyt powstał z racji wirusa, i nadal jest niewielki w porównaniu do innych krajów, dzięki dobrej polityce ekonomicznej rządu.

14-05-2020

MaciekJestem przekonany, ze rzad dolozy wszelkich staran, aby deficyt byl jak najmniejszy.

Rozwiń komentarze (35)