Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odmrażanie gospodarki. Ważna decyzja w sprawie otwarcia usług fryzjerskich i kosmetycznych

Rząd ogłasza trzeci etap odmrażania gospodarki. Ponownie uruchomione zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne. Zluzowane będą również obostrzenia dotyczące gastronomii. - Wiemy też, że nic nie będzie tak, jak wcześniej. Ale ten powrót do normalności, do tej "nowej normalności" właśnie, jest zależny od tego, jak będziemy przestrzegać restrykcji - powiedział Mateusz Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Odmrażanie gospodarki. Rząd ogłasza trzeci etap łagodzenia obostrzeń.

Kolejne obostrzenia zostaną złagodzone - zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z rządowym harmonogramem trzeci etap odmrażania gospodarki ma objąć zakłady fryzjerskie oraz salony kosmetyczne. Od 18 maja będą mogły z powrotem otworzyć drzwi swoim klientom.

- Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym, o którym mówimy. To np. umawianie się na konkretne godziny, a nie gromadzenie się w zakładach - podkreślił premier.

Ponowne uruchomienie usług będzie możliwe przy zachowaniu odpowiednich wymogów sanitarnych. Wprowadzone zostają limity liczby osób, które mogą przebywać w danym salonie. Dodatkowo obowiązywać mają zasady sporządzania protokołów dezynfekcji po każdym kliencie, a także procedur dla personelu po wyjściu klienta. Pracownicy będą zobowiązani także do używania ręczników jednorazowych.

Obejrzyj również: Odmrażanie gospodarki. Restaracje będą mogły otworzyć ogródki

Jak informowaliśmy w money.pl, to właśnie otwarcia fryzjerów i salonów kosmetycznych oczekuje największa liczba Polaków (aż 67,4 proc. badanych przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej").

Od poniedziałku do restauracji

Luzowanie obostrzeń dotyczy również barów, kawiarni i restauracji. Od 18 maja wprowadzona zostaje możliwość przyjmowania klientów w środku lokalu oraz otwarcia ogródków restauracyjnych - o co zaapelował premier na konferencji. Oczywiście również w przypadku gastronomii kluczowe pozostają wymogi sanitarne - zmniejszona liczba gości w sali. Od przyszłego tygodnia limit klientów w restauracji wyniesie 1 os. na 4 m kw.

Ponadto nadal obwiązywać będą odpowiednie odstępy między gośćmi (minimum 2 m odstępu pomiędzy stolikami), obowiązek dezynfekcji stolików itd. W ogródkach restauracyjnych nie będzie natomiast konieczności stosowania maseczek i rękawiczek. Natomiast stosować je będą musieli kucharze oraz obsługa lokalu.

Premier zaapelował również do restauratorów o "otwieranie ogródków tam, gdzie się da". - Na świeżym powietrzu jest bezpieczniej, jak mówią nam epidemiolodzy - tłumaczył Morawiecki.

Co ważne, otwarte będą także restauracje zlokalizowane w centrum handlowym. Klienci będą mogli skorzystać z oferty lokali w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej.

Dalsze odmrożenie sportu i komunikacji miejskiej

- Nie zamierzamy zamykać województwa śląskiego - zapewnił premier. To odpowiedź na doniesienia o tym, że w województwie śląskim restrykcje sanitarne będą zaostrzone ze względu na to, że kopalnie stały się ogniskami wirusa SARS-CoV-2. - Dzisiaj jest potrzeba pomocy i ta pomoc będzie tam szeroko płynąć - podkreślił Morawiecki.

Zmieniają się także zasady w komunikacji miejskiej. Dotychczas zająć można było co drugie miejsce siedzące. Od poniedziałku przyszłego tygodnia pasażerowie będą mogli zająć 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących w autobusach, tramwajach, wagonach metra itp. Ta zasada nie jest jednak obligatoryjna. To przewoźnicy zdecydują, czy przechodzą na nowe zasady, czy też pozostają na starych.

Od przyszłego poniedziałku zmieniają się również zasady dotyczące sportu na otwartej infrastrukturze, czyli m.in. na boiskach, orlikach oraz stadionach. Od 18 maja będzie mogło na nich ćwiczyć 14 osób oraz dwóch trenerów.

Zmiany dotyczą również sportowców ćwiczących na halach i salach sportowych. Od przyszłego tygodnia na salach o wielkości do 300 m kw. będzie mogło przebywać naraz 12 osób oraz trener. Na salach do 800 m kw. - 16 osób oraz dwóch trenerów.

Sale do 1 tys. m kw. będą mogły przyjąć jednocześnie 24 osoby oraz dwóch trenerów, a powyżej 1 tys. m kw. - 32 osoby oraz trzech trenerów.

Uczniowie wrócą do szkół

Od przyszłego tygodnia luzowanie restrykcji odczuje również kultura. Rząd bowiem zezwolił na wznowienie działalności kin plenerowych (w tym samochodowych). Do pracy na plany zdjęciowe lub na próby oraz ćwiczeniach w salach będą mogli powrócić także aktorzy - z uwzględnieniem restrykcji sanitarnych. Dla artystów do nagrań otwarte zostaną również studia, instytucje kultury itp.

Zmniejszone restrykcje miałby zacząć obowiązywać od poniedziałku 18 maja. Od tego dnia wrócą także uczniowie do szkół policealnych. Od 25 maja natomiast mają być uruchomione dodatkowe zajęcia opiekuńcze dla dzieci w klasach 1-3. Tego samego dnia do szkół powrócą ósmoklasiści oraz maturzyści, którzy będą potrzebować konsultacji z nauczycielami przed swoimi egzaminami.

- Chcę podkreślić, że to rodzice lub opiekunowie decydują o tym, czy poślą dziecko na dodatkowe zajęcia opiekuńcze - podkreślił Mateusz Morawiecki. Dodał, że dla osób, które zdecydują się na pozostawienie swoich pociech w domu, przedłużony będzie zasiłek opiekuńczy. Wszystko po to, aby "mieli oni wybór". Na inne aspekty uwagę zwrócił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, również obecny na konferencji.

- 18 maja umożliwimy odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa często rok czy półtora roku. Dlatego umożliwimy też powrót zajęć praktycznych w technikach czy szkołach zawodowych - wytłumaczył szef MEN.

Od 1 czerwca natomiast do szkół powrócić będą mogli wszyscy uczniowie. Chodzi tutaj o to, by mieli oni okazję poprawić oceny oraz skonsultować się w ich sprawie z nauczycielami.

Zmiany dotyczą również uroczystości religijnych. Od najbliższej niedzieli 17 maja podczas obrzędu na jednego uczestnika musi przypadać 10 m kw. Dotychczas limit ten wynosił 15 m kw.

- Wiem, że ostatnie dni, ostatnie tygodnie, miesiące były dla wielu z nas trudne. Staramy się wspierać przedsiębiorców we wszystkich wysiłkach dążących do pokonania koronawirusa. Jednak ciepłe dni majowe nie pomogły utrzymaniu dyscypliny - ocenił Mateusz Morawiecki.

- Nic nie będzie już takie jak wcześniej, a powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego jak będziemy trzymać się rygorów. Kolejne tygodnie mają nas nauczyć radzenia sobie z "nową normalnością" - dodał premier.

Przypomnijmy, że pierwsze obostrzenia wprowadzono dwa miesiące temu. Izolację zaczęto luzować dopiero 20 kwietnia. Pierwszy etap umożliwił ponowny wstęp do lasów i parków. Zmiany dotyczyły również handlu. Zwiększono limit klientów mogących jednocześnie przebywać w sklepach. Zwiększono liczbę osób mogących brać udział obrzędach religijnych.

Drugi etap łagodzenia restrykcji rozpoczął się od 4 maja. Dotyczył otwarcia galerii handlowych, hoteli oraz miejsc noclegowych. Zaczęły funkcjonować także niektóre instytucje kultury. Od 6 maja z kolei otwarte zostały żłobki i przedszkola, przy czym w przypadku każdej placówki.

Czwarty etap przewiduje otwarcie solariów, salonów masaży, siłowni i klubów fitness. W tym czasie otwarte mają zostać także teatry i kina.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2020

tybetOj kochany panie Pinokio jak szybko otwierasz tak szybciej bedziesz zamykac.Epidemia dopiero teraz nabiera rozpedu a to poczatek.

13-05-2020

tagesdajcie jeszcze po 1000zł ludziom ze Śląska i niech jadą nad morze

13-05-2020

My swoje Polacya Pinokio znowu swoje !!!

Rozwiń komentarze (891)