Notowania

Komitet strajkowy zbiera pieniądze dla nauczycieli. Ma już ponad 400 tys. zł

404 tys. zł - tyle pieniędzy znalazło się na koncie komitetu strajkowego według stanu na godzinę 10 rano w piątek. - Zdecydowana większość to wpłaty indywidualne - mówi money.pl Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Komitet strajkowy do 10 rano zebrał ponad 400 tys. zł wpłat na wypłatę pensji dla nauczycieli (Fot: Mateusz Grochocki/East News)

Zbiórkę wspiera wielu znanych ludzi. W czwartek powstał nawet w tym celu komitet społeczny "Wspieram Nauczycieli", który ma na celu propagowanie zbiórki na pensje dla belfrów.

- Stajemy po stronie nauczycieli, także z wdzięczności za to, że codziennie wspierają nasze dzieci i wnuki - mówił podczas prezentacji komitetu dziennikarz Jacek Żakowski.

Udział w komitecie zapowiedzieli m.in. były prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz, reżyser Paweł Pawlikowski, pisarka Olga Tokarczuk czy uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska.

404 tysiące na koncie

Według stanu na godzinę 10 rano, na koncie zbiórki było 404 tysiące złotych - dowiedzieliśmy się w komitecie społecznym. Zdecydowana większość wpłat to te indywidualne, w tym także od znanych polityków.

Wsparcie nauczycieli zapowiadali m.in. były prezydent Lech Wałęsa, ale również politycy: Robert Biedroń czy Agnieszka Pomaska.

Obejrzyj: Beata Szydło pokazała, jak mogłyby wyglądać podwyżki dla nauczycieli

- Drodzy Nauczyciele już was wsparłem i jeśli będzie taka potrzeba będę dalej wspierał – napisał w czwartek po południu na Twitterze Lech Wałęsa, a na dowód pokazał przelew na 1 tys. złotych.

Przypomnijmy, że 9 kwietnia Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Krakowie wydała komunikat, w którym przypomina, że zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajkującym nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie za dni strajku.

"Pracownik zachowuje prawo do świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia" - czytamy w komunikacie.

Joanna Kopcińska, rzecznik rządu.
Strajk nauczycieli. Rzecznik rządu: Samorządowcy zamiast namawiać do protestów, mogą sami podnieść pensje nauczycielom

Choć wynagrodzenie podstawowe nauczycieli reguluje rozporządzenie ministra edukacji, formalnie ich pracodawcą jest samorząd. To rada miasta lub gminy ustala wysokość dodatków do nauczycielskich pensji i budżety szkół.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: strajk nauczycieli, pensje, zbiórka, komitet strajkowy, znp, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-04-2019

RryySkoro ich tak wspierają to po h....im podwyżki.

12-04-2019

QwasPięknie strajkujemy do września! W wakacje i na święta zróbmy sobie tylko wolne! Rodzice zrozumcie nas.

12-04-2019

dzx4Żeby wypłacić chociaż 1000 zł trzeba około 600 milionów ( jeżeli prawdą jest że strajkuje ok 6000 tys pracowników oświaty)

Rozwiń komentarze (759)