Notowania

Komornik od ciągnika walczy o przywrócenie do zawodu. Komisja Dyscyplinarna ponownie przyjrzy się sprawie

Komornik, którego asesor w nieprawidłowy sposób przeprowadził licytację i sprzedał traktor nienależący do dłużnika, odwołał się od decyzji o wydaleniu go z zawodu. Sąd Okręgowy uznał, że Komisja Dyscyplinarna ponownie musi się przyjrzeć sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ciągnik został zajęty w 2014 r. (Fot: EWELINA JABLONSKA/East News)

Powodem usunięcia komornika z listy komorników był fakt, że nie kontrolował przebiegu czynności prowadzonych przez swojego asesora.

Po tym jak 7 listopada 2014 r. asesor dokonał zajęcia, a następnie sprzedaży ciągnika, który nie należał do dłużnika, jego właściciel złożył powództwo przeciwegzekucyjne i skargę. Dotarła ona do kancelarii komorniczej dwa tygodnie po sprzedaży. Jej rozpatrzeniem zajął się Sąd Rejonowy w Mławie – przypomina "Rzeczpospolita".

Andrzej Ritmann jest komornikiem od 25 lat
"Wystarczy groźba zajęcia telewizora, a 'zawodowi dłużnicy' przypominają sobie, że mają pieniądze". Licytacja kota i inne mity

Wobec asesora do dziś toczą się postępowania sądowe. Nie wykonuje on zawodu.

Obejrzyj: Pensja minimalna w górę. Ważny impuls, by pracować

Z kolei postępowanie dyscyplinarne wobec łódzkiego komornika (który w czasie feralnej egzekucji przebywał na urlopie i właśnie dlatego pojawiła się konieczność wyznaczenia zastępcy) trwało ponad dwa lata i zakończyło się jednogłośną decyzją Komisji Dyscyplinarnej o tym, że ponosi winę za naruszenie procedur.

W orzeczeniu z 14 lipca 2017 r. komisja stwierdziła, że komornik nie kontrolował przebiegu i wyników prowadzonych czynności, co stanowiło obrazę kodeksu etyki zawodowej komornika sądowego i naruszenie powagi i godności urzędu.

Obwinionemu wymierzono karę wydalenia ze służby. Były komornik nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem, zarzucając m.in., że kodeks etyki zawodowej nie może stanowić samoistnej podstawy odpowiedzialności, jak również że zastępowany nie może ponosić odpowiedzialności za działania swoich zastępców - informuje "Rzeczpospolita".

Łódzkiemu asesorowi zarzuca się także ucieczkę z majątkiem i wyzbycie się na rzecz rodziców nieruchomości, które zostały zabezpieczone przez prokuraturę
Sprawa rolnika spod Mławy. Asesor, który bezprawnie zajął ciągnik, stanie przed sądem

Sprawą zajął się łódzki Sąd Okręgowy, który stanął po stronie komornika. W uzasadnieniu wskazał, że Komisja nie wykazała w sposób niebudzący wątpliwości, że zastępowany komornik dopuścił się rażącego naruszenia przepisów.

Zdaniem sądu konieczne jest ponowne rozpoznanie sprawy poprzez m.in. uzupełnienie materiału dowodowego stosownie do wniosków obrony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: komornik, egzekucja komornicza, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-07-2019

Mecenaskomornik i asesor powinni być pozbawieni wykonywania zawodu do końca życia,ewidentne oszustwo dla osobistych kożyści

03-07-2019

BaronJa się dowiedziałem z tego artykułu, że komornik ma, podobno, jakąś etykę zawodową. To bardzo ciekawe jest.

03-07-2019

benedyktTe patalache wywiezc jak najdalej gdzie pieprz rosnie.

Rozwiń komentarze (152)