Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Kompletne zaskoczenie w Niemczech. Takich wyników nikt się nie spodziewał

50
Podziel się:

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w styczniu było dużo mocniejsze, niż się spodziewano - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec wyniósł 51,7 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 32,0 pkt. To olbrzymie pozytywne zaskoczenie.

Kompletne zaskoczenie w Niemczech. Takich wyników nikt się nie spodziewał
Indeks ZEW w Niemczech w styczniu 2022 r. wyniósł 51,7 pkt. (East News, JOHN MACDOUGALL)

Indeks ZEW w ocenie bieżącej kształtował się na poziomie -7,4 pkt. W ocenie perspektyw na najbliższe miesiące indeks wyniósł znacznie większą wartość. Dlaczego? - Sądzę, że największy wpływ na niską wartość wartości bieżącej mają restrykcje wprowadzone w Niemczech w wyniku rozprzestrzenienia się epidemii COVID19 w wariancie Omikron. Z perspektywy inwestorów ważniejszy jest jednak odczyt perspektyw, a ten wypada dość korzystnie - komentuje Maciej Madej, analityk TMS Brokers.

W raporcie instytutu czytamy, że perspektywy gospodarcze u naszych zachodnich sąsiadów znacznie się poprawiły wraz z początkiem nowego roku, a faza osłabienia gospodarczego z IV kwartału 2021 r. zostanie wkrótce przezwyciężona.

Raport ZEW w Niemczech w styczniu 2022 r.

ZEW przekonuje, że głównym powodem ożywienia jest założenie, iż nowe zakażenia Covid-19 znacznie spadną na początku lata.

"Większość ekspertów rynku finansowego zakłada, że ​​wzrost gospodarczy przyspieszy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Prawdopodobnie spowolnienie z końcówki zeszłego roku jest już za nami i teraz czeka nas faza rozwoju" - czytamy.

Przypomnijmy, że w 2021 r. niemieckie PKB wzrosło o 2,7 proc. po spadku w 2020 r. o 4,7 proc. Wzrost jednak wciąż jest mniejszy niż przed pandemią.

"Bardziej pozytywne oczekiwania gospodarcze obejmują sektory związane z popytem konsumenckim i eksportem, które stanowią dużą część niemieckiej gospodarki" - podsumowuje Instytut ZEW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Anna
2 lata temu
Politycy PO już zapowiedzieli ze w razie konfliktu NATO z Rosją to uciekną do Niemiec , Rosja Niemiec nie zaatakuje bo to sojusznicy
Hr. Otto Clus...
2 lata temu
a Premier mówi Niemcom "opamiętajcie się"
vds
2 lata temu
u nas zero stabilności prawnej i podatkowej. Jak gospodarka ma rosnąc? U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
Polak
2 lata temu
Co w tym dziwnego, kontrolują całą unię i mają nowy biznes z putinem, toż to eldorado!
Edwa
2 lata temu
Niemcy mogą być optymistami, bo są racjonalni i wybierają ludzi kompetentnych i o wysokim morale. A komu my możemy zaufać ? Z przerażeniem wysłuchujemy kolejnych bzdur i liczymy straty wynikające z głupich rządów ludzi niekompetentnych, aroganckich i pazernych. A tak na marginesie: jak wam się podobał ostatni występ telewizyjny narciarza Dudy. Prawdę mówiąc jak zobaczyłem takiego przebierańca na ekranie to sądziłem, że to znowu Pietrek Żyła robi sobie kolejne "jaja", po kolejnym nieudanym występie. Założyłem okulary, pilotem pogłośniłem dźwięk i w tym momencie dostrzegłem napis na Dudzie, że niby prezydent i że Duda. Pomyślałem, że to rzeczywiście jaja, kiedy oficjalnie ponad 100 tys. ludzi umarło już na cowid-19, kiedy pisowski bezład dopychany kolanem niepokoi Polaków, kiedy inflacja, drożyzna, zapożyczanie państwa, drukowanie pustych złotówek, podsłuchy, oszustwa, kary liczone na co dzień w milionach euro - Duda chce wyręczyć Piotrka Żyłę w jego autorskich występach "jajcarza".
...
Następna strona