Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZI
|

Konflikt wokół szczepionki. AstraZeneca jednak stawi się na spotkanie

5
Podziel się

Firma farmaceutyczna AstraZeneca potwierdziła w środę, że tego samego dnia jej przedstawiciele spotkają się z ekspertami Unii Europejskiej. Wcześniej pojawiały się informacje, że przedstawiciela producenta szczepionki na spotkaniu nie będzie.

Konflikt wokół szczepionki. AstraZeneca jednak stawi się na spotkanie
Konflikt o szczepionkę. (Getty Images, Lisa Maree Williams)
bDJdECbV

Wcześniej w środę agencja dpa poinformowała, powołując się na biuro prasowe Komisji Europejskiej, że do spotkania dojdzie, jednak minister zdrowia Austrii Rudolf Anschober powiedział dziennikarzom, że AstraZeneca odłożyła rozmowy z UE na czwartek..

Spotkanie KE, 27 państw członkowskich i przedstawicieli koncernu na szczeblu eksperckim jest zaplanowane na godz. 18.30.

Dojdzie do niego w atmosferze narastającego konfliktu. Jak przypomina PAP, w środę Unia Europejska zwróciła się do brytyjsko-szwedzkiego przedsiębiorstwa, żeby upubliczniło kontrakt, który zawarło ze Wspólnotą na dostawę szczepionek.

bDJdECbX

We wtorek prezes firmy Pascal Soriot w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" ujawnił niektóre poufne zapisy umowy. Powiedział m.in., że kontrakt nakłada na jego korporację obowiązek "dołożenia wszelkich starań" w kwestii szybkich dostaw szczepionki, ale nie zobowiązuje do przestrzegania określonego harmonogramu dostaw.

Jak podaje POLITICO, przedstawiciele unijnego komitetu sterującego ds. szczepionek spotkali się w poniedziałek z przedstawicielami AstraZeneca. Wcześniej firma powiedziała, że nie dostarczy tylu szczepionek, ile jest w umowie.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Andrzej Horban komentuje zmianę w kolejności szczepień

Jak twierdzą unijni urzędnicy, firma nie potrafiła sprawy odpowiednio wyjaśnić.

bDJdECcd

"Dyskusje z AstraZeneca zakończyły się dzisiaj rozczarowaniem z powodu braku jasności i niewystarczających wyjaśnień" - napisała na Twitterze Stella Kyriakides.

Dała też do zrozumienia, że podejrzewa firmę o wysłanie szczepionek poza UE i zamierza wprowadzić w tej sprawie kontrolę eksportu leków.

Unia Europejska podpisała umowę z AstraZeneca i zapłaciła kilkaset mln euro już na wczesnym etapie badań nad szczepionką.

Preparat opracowany przez naukowców Uniwersytetu Oksfordzkiego nie uzyskał jeszcze aprobaty Europejskiej Agencji Leków (EMA), mimo że szczepionka jest już stosowana w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach świata.

bDJdECce

Decyzja EMA w tej sprawie ma zapaść 29 stycznia. Komisja Europejska zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJdECcy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
sssssssss
miesiąc temu
pieniądze wzięli chętnie ale teraz szczepionki sprzedają temu kto da więcej. zbojkotować leki Astra Zeneci
Nie ma pustki...
miesiąc temu
A jakie inne leki dostarcza na rynek ue, należy doprowadzić do likwidacji obrotu produktami tej firmy na rynku UE
London
miesiąc temu
Szwecko/angielska firma jak juz
bDJdECcz
nerwowy
miesiąc temu
kto da więcej ??
mmgmg
miesiąc temu
za pare miesiecy wszystko sie uspokoi ,szczepionek bedzie pod dostatkiem i to lepszych i tanszych ,ja czekam na lekarstwo