Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nauka przez 4 dni w tygodniu. Rewolucja właśnie wkracza do Polski

89
Podziel się:

Odejście od tradycyjnej 45-minutowej lekcji i czterodniowy tydzień nauki - Wodzisław Śląski stawia na innowacje w edukacji. W szkołach podstawowych tego miasta planowane są rewolucyjne zmiany, które mają dostosować system edukacji do współczesnych wymagań i potrzeb uczniów.

Nauka przez 4 dni w tygodniu. Rewolucja właśnie wkracza do Polski
Odejście od tradycyjnej, 45-minutowej lekcji i czterodniowy tydzień nauki - Wodzisław Śląski stawia na innowacje w edukacji (PAP, Karina Sa�o)

W ramach nowej strategii edukacji, która ma być realizowana do 2026 roku, Wodzisław Śląski wprowadzi szereg zmian w trzynastu szkołach podstawowych. Projekt ma charakter długoterminowy i będzie kontynuowany w kolejnych latach - informuje portalsamorzadowy.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzydziestoczteroosobowe klasy, praca na kilka zmian. Wiceszef ZNP: dramat w szkołach

Prace nad rewolucją w szkołach trwają od 2022 roku. Dyrektorzy szkół przyznają, że pomysł jest ambitny, ale konieczny w dobie transformacji cyfrowej - czytamy w serwisie.

Jakich zmian od nowego roku szkolnego mogą spodziewać się uczniowie? Nowa strategia edukacji zakłada między innymi odejście od tradycyjnych 45-minutowych lekcji i wprowadzenie czterodniowego tygodnia nauki. Szczególny nacisk ma być kładziony na nauki ścisłe, ale przewiduje się również ograniczenie tradycyjnych testów i kartkówek. W ich miejsce wejdzie indywidualna praca z uczniem i omawianie zdobytej wiedzy.

W 117-stronicowej strategii zapisano szereg rekomendacji i koncepcji dotyczących planowanych zmian. Wśród nich znalazły się między innymi: zmniejszenie liczby uczniów (w klasach - przyp. red.), reorganizacja przestrzeni klasy, wymiana sprzętu, zastąpienie tradycyjnej skali ocen ocenami opisowymi czy właśnie odejście od 45-minutowych lekcji - informuje serwis.

- Planujemy ograniczyć testy z tradycyjnymi ocenami na rzecz testowania, ale z indywidualną pracą z uczniem, omawiania zdobytej wiedzy i wskazania elementów do poprawy. Chcemy ograniczyć istniejący model kartkówek i sprawdzianów - przyznał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego.

Braki kadrowe w szkołach. Problem głównie w miastach

Wydaje się, że największym wyzwaniem, z jakim zmierzy się polska szkoła w roku szkolnym 2023/24 będzie brak nauczycieli. Problem dostrzega Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji.

- Nauczycieli, którzy wypełniają siatkę godzin i realizują podstawy programowe, brakuje. Według informacji z kuratoriów oświaty - 2,9 tys., przy czym to nie są pełne etaty - przyznał Czarnek. Dodał, że problem braków kadrowych widoczny jest w centrach dużych miast.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
edukacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
e-wunio
5 miesięcy temu
Tak Niemcy jak i Ruskie --zawsze zaczynali wypaczenia od dzieci ---tak w przedszkolu jak i w szkole . Nic dziwnego , że do dziś jeszcze chodzą takie dziwolągi w Polsce . Najgorsze jest to , że czują się tak ważne , że chcą rozporządzać wszystkimi Polakami !!! TRUDNO ZNALEŻĆ NA NIE OKREŚLENIE . TO JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁO WYKSZTAŁCENIE TEJ MŁODZIEŻY , ŻE NIE WSPOMNĘ O STUDENTACH --- CO ONI BĘDĄ POTRAFILI ROBIĆ ???
Thessa
5 miesięcy temu
Nauczyciel, nauczycielowi nie równy. Tu też rządzą układy i ukladziki. A również to środowisko nie nadąża za elektroniką. To opinia nauczyciela z dlugim stażem. Wiadomo obecnie wszystko się krytykuje taka jest fala.
Www
5 miesięcy temu
Człowieku nie odzywaj się , jeśli nie wiesz na jakich zasadach działa szkoła. A jeszcze trzeba było doliczyć za sprawdziany po 34 w każdej klasie za zebrania rodzicielskie za udzał w wycieczkach szkolnych 24 godziny za dzień i tak jeszcze mogę ci wyliczać jak chcesz
Kazia
5 miesięcy temu
Dobre zmiany córka będzie miała więcej wolnego czasu, ktory przeznaczy na smartfona A zwłaszcza tik toka bo te 8 godzin dziennie Internetu to troszkę zamalo
Ambroziak
5 miesięcy temu
Proszę zwrócić uwagę na poziom wiedzy w programie 1 z 10u zawodników starszego i młodego pokolenia i wyciągnąć wnioski i względem spostrzeżeń reformować edukację
...
Następna strona