Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zmiany w 500 plus. Ostatnie takie wypłaty

170
Podziel się:

Rodzice po raz ostatni dostaną 500 plus. Od nowego roku świadczenie będzie wyższe i wyniesie 800 zł. W grudniu zmieniają się również terminy wypłat - donosi dziennik "Fakt".

Zmiany w 500 plus. Ostatnie takie wypłaty
Od stycznia 500+ będzie miało wartość 800 zł (Adobe Stock, ElenaEmiliya)

Od początku nowego roku, zgodnie przepisami, które wejdą w życie 1 stycznia, kwota świadczenia wychowawczego wzrośnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zamiast dotychczasowych 500 złotych, będzie wypłacał 800 złotych miesięcznie. To ostatni miesiąc wypłat 500 plus - przypomina dziennik "Fakt".

Kluczowe jest to, że prawo do otrzymania świadczenia w takiej wysokości przysługuje na każde dziecko, bez względu na poziom dochodów w rodzinie.

Podczas prac nad nowymi przepisami pojawiały się różne propozycje. Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) sugerowało na przykład, aby 800 złotych wypłacać jedynie rodzicom pracującym - zaznacza dziennik.

Wnioski o 800+?

Czy konieczne jest składanie wniosku, aby otrzymać wyższe świadczenie, tzw. 800 plus? Odpowiedź brzmi: nie. Rodzice, którzy już korzystają ze świadczenia, mogą być spokojni o wypłaty aż do 30 maja 2024 roku. ZUS automatycznie zwiększy wysokość wypłat.

Warto zaznaczyć, że świadczenia (dotychczasowe 500 plus jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy lub w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej) są realizowane co miesiąc, w dziesięciu ustalonych terminach. Są to dni: 2., 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. i 22. każdego miesiąca.

Kalendarz grudniowy jednak nieco zamiesza w datach. Przykładowo, 2 grudnia to sobota, co oznacza, że wypłata trafi na konto dzień wcześniej. Podobnie, rodziny, które dotychczas otrzymywały przelew 9. i 16. dnia miesiąca, również otrzymają świadczenie wcześniej. W grudniu te dni przypadały na sobotę, więc wypłaty powinny dotrzeć na konto dzień wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(170)
DOŚĆ EMERYTÓW
3 miesiące temu
Myślę, że powinni wprowadzić "bykowe". Może wtedy tzw. studenci ( którzy również są pasożytami), zdecydowaliby się na założenie rodziny .
ZK590
3 miesiące temu
Czy matka nie może pracować na chleb aby JEJ dzieci nie były biedne i głodne ?Trędowata ? Nigdzie na świecie nie ma zagwarantowanego równego dobrobytu.
ZK590
3 miesiące temu
Brak ludzi do pracy, inflacja spada a państwo hoduje nieróbstwo i dba o świetną kondycję obdarowanych. To, że ktoś na to pracuje jest bez znaczenia.
Aza
3 miesiące temu
Dajcie im po 2 tys6 będą siedzieć w domach i śmiać się z pracujących na nich rodaków, teraz już większość nie chce pracować bo po co, państwo da
Mama
3 miesiące temu
A może ktoś by pomyślał o studentach którzy uczą się na uczelniach i nie mają czasu na dorabianie a często utrzymuje jeden rodzic
...
Następna strona