Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Koniec kryzysu. PKB Polski na dużym plusie

91
Podziel się:

Polska gospodarka w skali kwartału urosła o około 2 proc., a w rok o prawie 11 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. To pierwsze tak dobre dane o PKB od wybuchu pandemii COVID-19.

Koniec kryzysu. PKB Polski na dużym plusie
Po ponad roku z COVID-19 PKB Polski jest znowu na dużym plusie (Adobe Stock, Animaflora PicsStock)
bEKqvmrV

Już dawno Polska nie mogła się pochwalić tak wysokim wzrostem PKB. Z opublikowanych w piątek statystyk Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że roczna zwyżka wyniosła aż 10,9 proc.

Po roku ujemnych wyników jest to potwierdzenie, że gospodarka wyszła na prostą i powinna już wracać powoli na ścieżkę szybkiego wzrostu, którą podążała przed koronakryzysem.

bEKqvmrX

Można już mówić nawet o odrobieniu strat wynikających z pandemii i powrocie do poziomu rozwoju gospodarki z końcówki 2019 roku.

Oczywiście tak silny wzrost wynika z efektu bazy - rok temu, w drugim kwartale, nastąpiło największe załamanie. Wtedy PKB w skali roku spadł o ponad 8 proc.

Warto też zwrócić uwagę na porównania kolejnych kwartałów następujących po sobie. Za nami drugi z rzędu dodatni wynik. W pierwszym kwartale PKB był wyższy o 1,3 proc. niż w czwartym kwartale 2020. Z kolei drugi kwartał 2021 okazał się być lepsze od pierwszego o 1,9 proc.

bEKqvmsd
Zobacz także: Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

Można liczyć na podtrzymanie tej wzrostowej tendencji. O ile koronawirus nie wróci w zmutowanej formie, która wywoła czwartą falę pandemii, skutkującą powrotem bardziej dotkliwych restrykcji.

Na publikacje wyników kolejnych kwartałów trzeba będzie jeszcze poczekać. Wcześniej możliwe będą jeszcze rewizje opublikowanych dzisiaj statystyk. Urzędnicy w piątkowym komunikacie podkreślają, że najnowsze dane "mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych".

bEKqvmse

Pierwszy, pełniejszy raport, pokazujący bardziej szczegółowe dane składające się na PKB, zostanie opublikowany 31 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKqvmsy
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
WYBORCA
2 miesiące temu
Po ostatnim cyrku w Sejmie i grożących sankcjach wszystko może szlag trafić, oczywiście jeżeli te dane to prawda a nie łabędzi śpiew PIS-u !!!
Alfons
2 miesiące temu
to tylko kreatywna księgowość i sprytne liczenie w GUSie
Rostoski
2 miesiące temu
Piniędzy ni ma i nie będzie.
bEKqvmsz
Ono
2 miesiące temu
GUS jest tubą pisu. Jak na razie to bardzo widoczne są podwyżki polityków i drożyzna w sklepach, panowie fachowcy.
gość
2 miesiące temu
A NIK mówi coś innego. Coś o ukrywaniu zadłużenia , podawaniu nieprawdziwych danych itp.
...
Następna strona