Notowania

Koniec z fałszowaniem żywności. Będzie większy nadzór nad artykułami rolno-spożywczymi

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będzie mogła więcej. Rząd przyjął projekt ustawy, który zwiększa kompetencje tego organu w zakresie kontroli żywności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr)
Minister Jan Krzysztof Ardanowski jest głównym pomysłodawcą zmian w zakresie kontroli nad żywnością. (Fot: Kancelaria Premiera)

Głównym orędownikiem pomysłu, aby uporządkować i porozdzielać na nowo zadania dotyczące kontroli żywności był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i to właśnie jego resort przygotował projekt zmian w prawie.

Dziś sytuacja wygląda tak, że kompetencje te rozdzielone są pomiędzy Inspekcję Handlową a Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Tymczasem minister rolnictwa chciałby, aby nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych był przejrzysty i skonsolidowany.

Według projektu Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolować jakość handlową artykułów rolno-spożywczych na wszystkich etapach obrotu: produkcji, przetwarzania i dystrybucji. Oznacza to, że kontrole miałyby się odbywać np. u producenta czy na giełdach żywności prowadzących sprzedaż hurtową oraz w obrocie detalicznym.

Jak podano w komunikacie po spotkaniu członków rządu: "Rozwiązanie ma przyczynić się do lepszego nadzoru nad jakością żywności oraz skuteczniejszego eliminowania nieuczciwych praktyk w handlu nią. Ma zapobiec np. fałszowania żywności".

Obejrzyj: Polski Holding Spożywczy. Minister podał, kiedy powstanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: żywność, wiadomości, gospodarka, kontrole żywności, minister rolnictwa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-12-2019

ole50 procent zywnosci w p[olsce to trucizny//owszem nie kazdy je spozywa np...rzad i polityczna klika ,ale dlaczego dpuszcaja by truc narod /polityka … Czytaj całość

10-12-2019

Twój nickDo końca 2020 dorżną polskie rolnictwo bo chodzi o to aby kupować za ciężki szmal zagraniczny szajs👎

11-12-2019

EmerytLudzie to jedzą,bo nie mają wyjścia, w Ameryce podali by do sądu takiego pseudoproducenta i bulił by kasę,przestałem to ,,g,,jeść, bo przeraża mnie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)