Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Inflacja przyspieszyła. Ceny żywności znowu w górę

45
Podziel się

W listopadzie ceny były średnio o 2,6 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych wyliczeń GUS. To oznacza koniec kilkumiesięcznych spadków inflacji.

Zakupy w listopadzie były droższe niż miesiąc wcześniej
Zakupy w listopadzie były droższe niż miesiąc wcześniej (PAP)
bDfpFHgB

Dane publikowane przez GUS nie zaskoczyły. Ekonomiści spodziewali się, że ceny wzrosną w listopadzie o 2,6 proc. i tak było w rzeczywistości. GUS podał tak zwany szybki szacunek wskaźnika inflacji. W porównaniu z październikiem ceny były o 0,1 proc. wyższe.

Jeszcze w październiku inflacja zeszła jednak do 2,5 proc., spadając drugi miesiąc z rzędu. Powrót wskaźnika do wartości z września oznacza, że tendencja do podwyżek cen sie nasiliła.

bDfpFHgD

Zobacz też: Koszyk Kaczyńskiego. Taniej niż w 2010? "Efekt wysokiej bazy, inflacja jest odczuwalna"

Głównymi odpowiedzialnymi za wzrost w listopadzie są ceny żywności - poszły w ciągu roku w górę o 6,5 proc., a w ciągu miesiąca o 0,3 proc. Spadły ceny paliw o 5,5 proc. rdr (wzrost o 0,1 proc. w skali miesiąca) oraz energii o 1,7 proc. (wzrost o 0,2 proc. w skali miesiąca).

bDfpFHgJ

Ale w tym ostatnim przypadku nie mamy się co cieszyć. Od przyszłego roku musimy się przygotować na podwyżki rzędu nawet 30-40 proc., bo kończy się ustawa o rekompensatach dla dystrybutorów prądu.

Wzrost cen konsumpcyjnych do 2,6 proc. rdr to nieznacznie powyżej celu inflacyjnego NBP w wysokości 2,5 proc. NBP przewiduje co prawda widełki +/- 1 proc., czyli nawet jak dojdzie do 3,5 proc. to będzie w przyjętych ramach, ale jej dalszy wzrost może budzić niepokoje w Radzie Polityki Pieniężnej. Ewentualny wzrost stóp procentowych skończyłby się wyższymi ratami kredytów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDfpFHhe
KOMENTARZE
(45)
były i obecny
11 miesięcy temu
Dziwne. Przecież PiS obiecał, że drożyzny nie będzie.
arg
11 miesięcy temu
Jeszcze trochę a nawet na Podkarpaciu byli wyborcy PISu wyjdą na ulice i przegonią na cztery wiatry tę złodziejską bandę.
adam
11 miesięcy temu
ojej, naprawdę nikt tego nie przewidywał. Pis daje nam nasze 500 zł a zabiera 1000 drugą kieszenią
bDfpFHhf
Tomek
11 miesięcy temu
Podobno pieniądze są, tylko wystarczy nie kraść. Więc jak to jest. Nie ma pieniędzy , czy rząd kradnie?
Tobiasz
11 miesięcy temu
To jeszcze nie koniec PiS - ale już początek końca. Za chwilę dobrozmianowicze zrozumieją, że nie było żadnego uszczelnienia VAT, a wzrost gospodarczy jest od PiS całkowicie niezależny.
Najnowsze komentarze (45)
Jacku
10 miesięcy temu
Rosną ceny usług bo rosną płace bystrzaków z monet chcieliby widocznie żeby płace osób sprzątających wzrosły dwa razy i ceny ich usług spadły o 50 procent
nik
11 miesięcy temu
pis obiecał drogi.........................chleb
G-52
11 miesięcy temu
Brawo,, dobra zmiano", tak trzymać wyborcy wasi przecież tego chcą.
Drożyzna
11 miesięcy temu
Wyborcy pisowcow przez was ta złodziejka partią rządzi a reszta przez was cierpi was to też dopadnie będziecie cienko śpiewać
Jala
11 miesięcy temu
PiS potrafi
V.
11 miesięcy temu
Sezonowosc owoców i warzyw
Grykop
11 miesięcy temu
Myślę ze w nastepnym roku onflacja bedzie rekordowa, prąd w górę wszystko wzrosnie. Koszty dla firm robia sie zbyt duże.
dobra zmiana
11 miesięcy temu
Słychać wycie ? No to znakomicie !!
bDfpFHgX
Ali
11 miesięcy temu
Inflacja wzrosła p 0.1% w listopadzie, zaraz grudzień gdzie też wzrośnie. Będzie okazja do bicia piany. Styczeń luty pewnie spadnie a w marcu znowu wzrośnie i znowu będzie bicie piany. Szkoda że portale finansowe dołączyły do naciągania faktoring pod polityczne wojnę.
jacku
11 miesięcy temu
Tylko, że jak inflacja spadała ostatnio to money o tym nie pisała, były ciągle artykuły o drożyżnie, to jest tak jak z cukrem, za PO był po 5 przyszedł Pis staniał do 2 ale cena odbiła się do 2,5 to pisano,że cukier podrożał o 25%
majk
11 miesięcy temu
Obiecywali naiwniakom dali 500plus teraz odbiorą 1500minus głosujcie dalej na oszustów.
okkoo
11 miesięcy temu
Powodzenia ...
Xd
11 miesięcy temu
Plusy i socjale w zamian za głosy wyborcze , to było do przewidzenia .
Daro
11 miesięcy temu
,, Dobra zmiana " musi odejść ! Społeczeństwo widzi co się dzieje , te wszystkie plusy ciągną nas na dno !