Notowania

gus
29.11.2019 11:15

Inflacja przyspieszyła. Ceny żywności znowu w górę

W listopadzie ceny były średnio o 2,6 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych wyliczeń GUS. To oznacza koniec kilkumiesięcznych spadków inflacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zakupy w listopadzie były droższe niż miesiąc wcześniej

Dane publikowane przez GUS nie zaskoczyły. Ekonomiści spodziewali się, że ceny wzrosną w listopadzie o 2,6 proc. i tak było w rzeczywistości. GUS podał tak zwany szybki szacunek wskaźnika inflacji. W porównaniu z październikiem ceny były o 0,1 proc. wyższe.

Jeszcze w październiku inflacja zeszła jednak do 2,5 proc., spadając drugi miesiąc z rzędu. Powrót wskaźnika do wartości z września oznacza, że tendencja do podwyżek cen sie nasiliła.

Zobacz też: Koszyk Kaczyńskiego. Taniej niż w 2010? "Efekt wysokiej bazy, inflacja jest odczuwalna"

Głównymi odpowiedzialnymi za wzrost w listopadzie są ceny żywności - poszły w ciągu roku w górę o 6,5 proc., a w ciągu miesiąca o 0,3 proc. Spadły ceny paliw o 5,5 proc. rdr (wzrost o 0,1 proc. w skali miesiąca) oraz energii o 1,7 proc. (wzrost o 0,2 proc. w skali miesiąca).

Ale w tym ostatnim przypadku nie mamy się co cieszyć. Od przyszłego roku musimy się przygotować na podwyżki rzędu nawet 30-40 proc., bo kończy się ustawa o rekompensatach dla dystrybutorów prądu.

Wzrost cen konsumpcyjnych do 2,6 proc. rdr to nieznacznie powyżej celu inflacyjnego NBP w wysokości 2,5 proc. NBP przewiduje co prawda widełki +/- 1 proc., czyli nawet jak dojdzie do 3,5 proc. to będzie w przyjętych ramach, ale jej dalszy wzrost może budzić niepokoje w Radzie Polityki Pieniężnej. Ewentualny wzrost stóp procentowych skończyłby się wyższymi ratami kredytów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-11-2019

były i obecnyDziwne. Przecież PiS obiecał, że drożyzny nie będzie.

29-11-2019

argJeszcze trochę a nawet na Podkarpaciu byli wyborcy PISu wyjdą na ulice i przegonią na cztery wiatry tę złodziejską bandę.

29-11-2019

TobiaszTo jeszcze nie koniec PiS - ale już początek końca. Za chwilę dobrozmianowicze zrozumieją, że nie było żadnego uszczelnienia VAT, a wzrost gospodarczy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (44)