Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|

Koniec z papierem. System e-Faktur obowiązkowy za 2 lata. Skarbówka rozpoczyna testy

7
Podziel się:

Nowy system ma przyśpieszyć okres rozliczenia podatku VAT z 60 na 40 dni. Przedsiębiorcy nie będą musieli także przechowywać faktur, bo będą one w systemie Ministerstwa Finansów. Nie trzeba będzie także m.in. robić duplikatów.

Koniec z papierem. System e-Faktur obowiązkowy za 2 lata. Skarbówka rozpoczyna testy
Polska będzie czwartym krajem UE, wdrażającym e-faktury. (Pixabay)

Od nowego roku polscy przedsiębiorcy dobrowolnie będą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe narzędzie, na którym pracuje Krajowa Administracja Skarbowa.

KAS zachęca przedsiębiorców do wzięcia udziałów w programie testowym. Przypomina, że od 2023 r. przedsiębiorcy obowiązkowo korzystali z e-Faktury.

- To narzędzie do uszczelnienia systemu i ułatwienie dla biznesu - zapowiadał we wrześniu w Sejmie Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Polska będzie czwartym krajem UE wdrażającym e-faktury.

Będzie to jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i obecnie już funkcjonujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Bez oficjalnego zgłoszenia

Udział w pilotażu nie wymaga oficjalnego zgłoszenia. Faktury wystawione podczas testów nie będą wywierać żadnych skutków prawnych. Po określonym czasie będą usuwane z systemu.

Zobacz także: Wyłudzenia VAT na puste faktury. Słabo radzimy sobie z odzyskiwaniem pieniędzy

"Zależy nam na przetestowaniu nowego rozwiązania przez zainteresowane podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania" - informuje KAS.

Jakie możliwości?

Udział w programie pozwoli poznać narzędzie, które niebawem ma być obowiązkowym systemem fakturowania.

Dostając dostęp do testowego programu, będzie możliwość samodzielnego zastosowania wygenerowanych podpisów i pieczęci.

Prócz tego skieruje się do Krajowego Systemu e-Faktur za pomocą udostępnionego API w trybie wsadowym lub interaktywnym.

Skarbówka udostępni UPO z listą faktur wysłanych we wsadowej paczce lub w trakcie trwania interaktywnej sesji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Mentor
3 lata temu
Już dziś budrzetówka ma problem bo płace w it są wyższe na rynku niż są w stanie zapewnić, jak pomyślę że zajmują się utrzymaniem tego ustrojstwa osoby opłacane z budrzetówki zaczynam się zastanawiać kiedy to się wysypie... banki przy specjalistach i dużym zapleczu serwerowni mają problem, a gdzie to ma spływać z całej polski do jednego miejsca hymm tylko kupic popkorn i patrzeć co się dzieje w okresach świąt czy innych gdzie obciazenie jest sporo wyższe ... nie widze tego ;) Polski nie stać na tego typu serwerownie a tym bardziej utrzymanie tego...
endi74
3 lata temu
całymi dniami będą awarie, do nikogo się nie dodzwonisz, nie mówiąc o weekendach, gdzie jak w bankach będzie: przerwa techniczna. Nie dadzą rady.
Ivo
3 lata temu
Życzę powodzenia podczas awari pradu, systemu komputerowego albo ataku hakerów. Każde zabezpieczenie da się złamać. To dopiero będzie płacz. Sami sobie bata kręcą. Mnie to nie zaszkodzi jak dane przepadną. Będzie mniej podatków do płacenia rzadowi.
przyłębska
3 lata temu
prawo krajowe ma wyższość nad prawem UE czyli sobie mogą wprowadzać.
BOLO S
3 lata temu
"KAS zachęca przedsiębiorców do wzięcia udziałów w programie testowym. Przypomina, że od 2023 r. przedsiębiorcy obowiązkowo korzystali z e-Faktury." Może piszący te słowa przetłumaczą sens tego cytatu którzy sami napisali. Zastanawiam się kto pisze te teksty. Nie jestem zbyt dobry z ortografii i stylistyki ale myślę że uczeń kończący szkołę podstawową by lepiej napisał. To jest w necie nagminne.