Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Konopie to znacznie więcej niż używka. Mają szerokie zastosowanie, ale przepisy ograniczają rolników

7
Podziel się:

Konopie mają bardzo szerokie zastosowanie. Budowlanka, branża motoryzacyjna, produkcja kosmetyków. Gdyby nie bardzo surowe przepisy dotyczące upraw, więcej rolników mogłyby rozpocząć uprawy. A tak – sprowadzamy konopie z zagranicy.

Konopie mają zastosowanie w bardzo wielu branżach: kosmetyce, motoryzacji...
Konopie mają zastosowanie w bardzo wielu branżach: kosmetyce, motoryzacji... (picture-alliance, AP Photo, J. Chiu)

Statystycznemu Polakowi konopie kojarzą się tylko z jednym: narkotykami. A to błąd, bo już wieki temu konopie wykorzystywane była na przykład w kuchni. Tradycyjna zupa śląska, siemieniatka, to nic innego jak zupa z konopi. Konopie polubili też producenci kosmetyków. W drogeriach znajdziemy całe linie kosmetyków oparte właśnie o "kojące moce konopi". Takie kremy czy żele wypuszczają na rynek zarówno mali producenci, jak i koncerny kosmetyczne.

Konopie mają również zastosowanie w przemyśle włókienniczym, motoryzacyjnym i papierniczym, a nawet budowlanym.

Widząc zainteresowanie ze strony różnych branż, coraz więcej rolników jest zainteresowanych uprawą konopi To jednak nie jest proste, bo uprawa tej rośliny jest obwarowana licznymi ograniczeniami.

Zobacz także: Obejrzyj: Konopie przemysłowe to dobry biznes? Mogą być stosowane nawet w budownictwie

"Polityka Insight" przygotowała raport, którego najważniejsze fragmenty opisuje PAP. Eksperci Wypunktowali w nim, co najbardziej ogranicza zwiększanie areału konopi w naszym kraju. I tak, obszar zasiewów zgłoszonych przez gospodarstwa rolne do dopłat bezpośrednich przekroczył w 2019 roku 3 tys. hektarów, co oznacza wzrost o 78 proc. w ujęciu rocznym, ale jest to nadal uprawa marginalna.

Historycznym matecznikiem konopi jest województwo lubelskie i właśnie tam wysiewa je najwięcej rolników. Wiele pól konopi znajdziemy również w województwach mazowieckim i dolnośląskim.

Autorzy raportu zauważają, mimo stałego wzrostu obszaru zasiewanego konopiami Polska wciąż pozostaje importerem praktycznie wszystkich surowców rolnych pozyskiwanych z tej rośliny. Większość surowców sprowadzono z innych krajów unijnych, głównie z Niemiec, Litwy i Holandii, ale znaczna część importu pochodziła też z Kanady, Ukrainy i Kazachstanu.

Problemem dla zwiększenia powszechności upraw są surowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zezwalają one na uprawę konopi przemysłowych, w których zawartość THC (substancji halucynogennej) w roślinie nie przekracza 0,2 proc. w przeliczeniu na suchą masę.

Przepisy nie precyzują jednak jak traktować ten limit po ścięciu rośliny i oddzieleniu od niej na przykład ziaren - w takim przypadku zawartość THC w plewie może być wyższa niż dopuszczona przez ustawę. Oznacza to, że właściciel upraw może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Autorzy raportu przekonują, że ustawodawca powinien uprościć wymagania formalne nakładane obecnie na producentów konopi przemysłowych, a także doprecyzować przepisy. Istniejące niejasności w regulacjach prawnych prowadzą do ograniczenia inwestycji i hamuje rozwój całej branży.

A szkoda, bo rolnicy tracą możliwość zarabiania, zaś producenci wykorzystujący konopie w swoich produktach końcowych muszą kupować ją z zagranicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
CBD
3 lata temu
NIESTETY POLSKIE PRZEPISY ZABIJAJĄ KRAJOWY BIZNES. PRZYKŁAD: SIECI HANDLOWE. GDZIE SĄ POLSKIE? I NIE PISZCIE O "DINO". PROSZĘ. EI MOCNO TAM SIEDZI. WŁAŚCICIEL NIECH SIĘ BOGACI. MOŻE KASĘ W KRAJU WYDA. BYLEBY PAŃSTWOWE HIENY WSZYSTKIEGO NIE ZNISZCZYŁY. POLO MARKET? MOŻE UJDZIE. RESZTA? PiP SKASOWANE, ALMA PADŁA ITD. A KONOPIE TO KASA. LEGALNA I UCZCIWA. TRZEBA TO WYKORZYSTAĆ. WIEDZA KOSZTUJE.
Hahha
3 lata temu
Polska kraj starych ludzi porażka z tym krajem
Twój nick
3 lata temu
Kava kava też jest nieteges w Polsce jako jedynym kraju unii europejskiej
X. X. X
3 lata temu
Mówiąc krótko zacofany kraj zacofany narod zacofane prawo zacofane rzady
Ggggg
3 lata temu
Roślina co ratuje życie milionom ludzi nazywana jest narkotykiem i w naszym chorym kraju jest nie legalna, a wódka codziennie niszczy setki tys rodzin, ludzie giną, dramaty ludzki i to nie przeszkadza i jest dozwolone przez prawo. Gdzie my do ch*ja żyjemy? Oby tym wszystkim politykom dzieci zachorowała na raka i żeby patrzyli jak cierpią. I żeby nie mogli dostać nigdzie tego "narkotyku".