Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Konsumenci skarżą się na ceny owoców i warzyw. UOKiK zapowiada kontrole

10
Podziel się:

UOKiK zlecił kontrolę cen owoców i warzyw. Kontrolerzy sprawdzą ceny jabłek, borówek, ziemniaków i kapusty na poszczególnych etapach łańcuch dostaw. Pozwoli to oszacować, ile na tych produktach zarabiają rolnicy, pośrednicy oraz sieci handlowe.

Konsumenci skarżą się na ceny owoców i warzyw. UOKiK zapowiada kontrole
Konsumenci skarżą się na ceny owoców i warzyw. UOKiK zapowiada kontrole. (money.pl, Rafał Parczewski)

Celem kontroli jest zbadanie, jak kształtują się ceny polskich owoców i warzyw w całym łańcuchu dostaw, rozpoczynając od sklepu sieci handlowej, poprzez kolejne podmioty pośredniczące, aż do producenta rolnego. Sprawdzone zostaną najpopularniejsze gatunki jabłek, borówki, ziemniaki i kapusta biała.

- Niskie ceny skupu owoców i warzyw budzą zaniepokojenie rolników i sadowników. Z drugiej strony konsumenci skarżą się na wysokie kwoty, które muszą płacić za te produkty w sklepach - mówi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentó (UOKiK) Tomasz Chróstny

- Dlatego poleciłem Inspekcji Handlowej pozyskanie dowodów, które pozwolą na ocenę sytuacji na rynku polskich owoców i warzyw. Kontrolerzy zbadają, jak kształtują się ceny poszczególnych partii produktów, a także czy są one efektem czynników rynkowych – dodaje.

Zobacz także: Ceny żywności i usług w górę. Prof. Orłowski: Niepokojący trend, a NBP nic nie robi

Kontrole będą realizowane przez podległą Prezesowi UOKiK Inspekcję Handlową. Kontrolerzy zaczną od dużych sieci handlowych, następnie na zasadzie "kroku wstecz", sprawdzą kolejne podmioty znajdujące się w łańcuchu dostaw.

Dzięki temu chcą ustalić ceny polskich owoców i warzyw oraz marże osiągane przy sprzedaży dalszym nabywcom, w tym marże pośredników i sieci handlowych.

To kolejne działanie UOKiK dotyczące cen owoców. W zeszłym tygodniu rozpoczęły się kontrole w skupach jabłek sprawdzają, czy podmioty skupujące oraz przetwarzające jabłka mogą wykorzystywać trudną sytuację rolników i sadowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Twój nick
3 lata temu
Przy dobrych wiatrach 20% ceny detalicznej to przychód producenta. Podkreślam PRZYCHÓD nie dochód
Tadeusz
3 lata temu
Problem jest taki, że pośrednicy nakładają duże marże, gdyż ryzyko, że towar się nie sprzeda jest duże. Z drugiej jednak strony, pośrednik nie kupuje towaru na który nie ma odbiorcy... W związku z powyższym, jak to mawiał klasyk: lepszy bylejaki handel, niż najlepsza produkcja!
AgroRolnicy
3 lata temu
Żądamy skanowania KRUS i wprowadzenia ZUSu!!!
Shjjuf
3 lata temu
To jest czysty lenininzm!
klient
3 lata temu
Każdy sprzedaje za tyle ile klient jest gotów zapłacić. Jak cena zbyt wysoka to sprzedawca nic nie sprzeda. Rynku się NIE REGULUJE. Rynek sam się reguluje.