Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Konsumenci skarżą się na ceny owoców i warzyw. UOKiK zapowiada kontrole

10
Podziel się:

UOKiK zlecił kontrolę cen owoców i warzyw. Kontrolerzy sprawdzą ceny jabłek, borówek, ziemniaków i kapusty na poszczególnych etapach łańcuch dostaw. Pozwoli to oszacować, ile na tych produktach zarabiają rolnicy, pośrednicy oraz sieci handlowe.

Konsumenci skarżą się na ceny owoców i warzyw. UOKiK zapowiada kontrole
Konsumenci skarżą się na ceny owoców i warzyw. UOKiK zapowiada kontrole. (money.pl, Rafał Parczewski)

Celem kontroli jest zbadanie, jak kształtują się ceny polskich owoców i warzyw w całym łańcuchu dostaw, rozpoczynając od sklepu sieci handlowej, poprzez kolejne podmioty pośredniczące, aż do producenta rolnego. Sprawdzone zostaną najpopularniejsze gatunki jabłek, borówki, ziemniaki i kapusta biała.

- Niskie ceny skupu owoców i warzyw budzą zaniepokojenie rolników i sadowników. Z drugiej strony konsumenci skarżą się na wysokie kwoty, które muszą płacić za te produkty w sklepach - mówi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentó (UOKiK) Tomasz Chróstny

- Dlatego poleciłem Inspekcji Handlowej pozyskanie dowodów, które pozwolą na ocenę sytuacji na rynku polskich owoców i warzyw. Kontrolerzy zbadają, jak kształtują się ceny poszczególnych partii produktów, a także czy są one efektem czynników rynkowych – dodaje.

Zobacz także: Ceny żywności i usług w górę. Prof. Orłowski: Niepokojący trend, a NBP nic nie robi

Kontrole będą realizowane przez podległą Prezesowi UOKiK Inspekcję Handlową. Kontrolerzy zaczną od dużych sieci handlowych, następnie na zasadzie "kroku wstecz", sprawdzą kolejne podmioty znajdujące się w łańcuchu dostaw.

Dzięki temu chcą ustalić ceny polskich owoców i warzyw oraz marże osiągane przy sprzedaży dalszym nabywcom, w tym marże pośredników i sieci handlowych.

To kolejne działanie UOKiK dotyczące cen owoców. W zeszłym tygodniu rozpoczęły się kontrole w skupach jabłek sprawdzają, czy podmioty skupujące oraz przetwarzające jabłka mogą wykorzystywać trudną sytuację rolników i sadowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Twój nick
rok temu
Przy dobrych wiatrach 20% ceny detalicznej to przychód producenta. Podkreślam PRZYCHÓD nie dochód
Tadeusz
rok temu
Problem jest taki, że pośrednicy nakładają duże marże, gdyż ryzyko, że towar się nie sprzeda jest duże. Z drugiej jednak strony, pośrednik nie kupuje towaru na który nie ma odbiorcy... W związku z powyższym, jak to mawiał klasyk: lepszy bylejaki handel, niż najlepsza produkcja!
AgroRolnicy
rok temu
Żądamy skanowania KRUS i wprowadzenia ZUSu!!!
Shjjuf
rok temu
To jest czysty lenininzm!
klient
rok temu
Każdy sprzedaje za tyle ile klient jest gotów zapłacić. Jak cena zbyt wysoka to sprzedawca nic nie sprzeda. Rynku się NIE REGULUJE. Rynek sam się reguluje.