Notowania

Konwencja PiS. Jadwiga Emilewicz chce więcej instytucji centralnych poza Warszawą

Minister Jadwiga Emilewicz jest za przeniesieniem części instytucji centralnych. Do tej pory prawie wszystkie miały siedzibę w Warszawie. Szansę mają dostać inne duże miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas sesji "Miasto Plus". (Fot: PAP/Andrzej Grygiel)

Od piątku do niedzieli w Katowicach odbywała się konwencja programowa PiS. Ostatniego dnia miał miejsce panel pod tytułem "Miasto Plus". Jednym z dyskutowanych pomysłów była decentralizacja instytucji administracji publicznej.

- W kolejnej kadencji jesteśmy gotowi więcej instytucji centralnych przenieść do byłych miast wojewódzkich - zadeklarowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, cytowana przez PAP.

Nadchodzi "Plan Emilewicz". Wiceminister uchyla rąbka tajemnicy

Pomysł tłumaczyła m.in. szansą na rozwój i lepiej płatnymi miejscami pracy poza stolicą. Podkreśliła, że wiele instytucji swobodnie może działać poza Warszawą bez utraty jakości.

Już teraz pojedyncze, mniej znaczące instytucje bywają ulokowane poza stolicą. Mowa m.in. o głównym laboratorium urzędu miar, które znajduje się w Kielcach czy Platformie Przemysłu Przyszłości w Radomiu.

To jeden z punktów oferty rozwojowej dla polskich miast nazwanej "Miasto Plus". Za ideą stoi zespół polityków i ekspertów Porozumienia Jarosława Gowina. To projekt dla największych miast metropolitalnych, miast wojewódzkich, ale również dla dużej grupy miast tracących swoje funkcje społeczno-gospodarcze, czyli byłych miast wojewódzkich.

Pierwsze szczegóły na temat programu "Miasto Plus" pojawiły się w połowie czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Jadwiga Emilewicz, konwencja pis, warszawa, gospodarka, wiadomości, administracja
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-07-2019

JZMA cóż to za stwór Platforma Przemysłu Przyszłości? Do czego nam to? Dobre miejsce dla partyjnych kolesi zapewne. Aha, może w przyszłości jakiś … Czytaj całość

07-07-2019

ReformyJadziu Polska to nie Stany wystarczy popatrzeć na EU i policzyć koszty przenoszenia o skutki takich działań

07-07-2019

bobnareszcie partia która dba o zrównoważony rozwój wszystkich regionów!

Rozwiń komentarze (334)