Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Kopalnia Turów. Czesi wycofają skargę? Wszystko zależy od jednej rzeczy

74
Podziel się

Czesi mogą wycofać skargę dotyczącą Turowa jeszcze przed wakacjami. Wszystko zależy od odpowiedzi strony polskiej na propozycje, które mają zostać przedstawione jeszcze w tym tygodniu.

Kopalnia Turów. Czesi wycofają skargę? Wszystko zależy od jednej rzeczy
Czesi mogą jeszcze przed wakacjami wycofać skargę dotycząc kopalni Turów (PAP, Aleksander Koźmiński)
bEqwsoKt

Polski rząd ma otrzymać od strony czeskiej propozycję umowy w sprawie kopalni Turów. Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej" w przypadku porozumienia Czesi wycofają skargę z TSUE jeszcze przed wakacjami. Według gazety kilkudziesięciostronicowy dokument ma dotrzeć do polskiego rządu na początku tygodnia.

Dziennikarze "DGP" ustalili także, że spór mógł zakończyć się wiele miesięcy wcześniej. Czesi mieli już w listopadzie 2020 roku wysłać pismo do strony polskiej, w którym dokładnie wyliczyli koszty związane ze szkodliwym wpływem eksploatacji kopalni na środowisko naturalne. Czesi wycenili na 70 mln euro m.in. na budowę zastępczego źródła zaopatrzenia w wodę pitną w Uhelnie oraz monitoring środowiskowy do 2044 r.

W ramach umowy Polacy mieliby się zobowiązać do postawienia po czeskiej stronie stacji pomiarowych monitorujących zanieczyszczenie środowiska, przekazywanie na bieżąco sąsiadom informacji o skutkach wydobycia węgla, stworzenie specjalnego funduszu, z którego miałyby być finansowane projekty środowiskowe, np. uzdatniania wód gruntowych na pograniczu, oraz dodatkowo ok. 50 mln euro, które Polacy mieliby wydać na inwestycje u Czechów.

bEqwsoKv
Zobacz także: Euro inne niż wszystkie. Sprzedawcy niepocieszeni
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqwsoKW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(74)
Trojan
miesiąc temu
Trzeba w tym miejscu zamiast węglowej wybudować elektrownię atomową. Wilk będzie syty i owca cała.
woj.
miesiąc temu
Ja to policzyłem ,zamiast płacić Czechom , zamknąć kopalnie a kare przeznaczyć na zapomogi dla 70 tyś zwolnionych . to w wyjdzie średnio po 9600 . Z kopalni zrobić jezioro i rozwijać turystykę.
zybi
miesiąc temu
czesi maja oddac polsce 362 km2 wlasnie w tym miejscu, kiedy to zrobia???
bEqwsoKX
czespik
miesiąc temu
Tacy są ą, ę a długu granicznej ponad pół wieku nie potrafią wyrównać! Wstyd pepiki, długo będziemy jeszcze czekać? Też ich powinni zaskarżyć do TSUE o nie wywiązanie się z umowy.
123
miesiąc temu
nawet jak się nasi zgodzą to nie liczyłbym że z tego się wywiążą, vide Pinokio i jego obietnice
...
Następna strona