Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Kopalnia Turów ma wstrzymać wydobycie. Oburzeni związkowcy zapowiadają protesty

330
Podziel się:

Decyzja TSUE wstrząsnęła górnikami i pracownikami elektrowni w Bogatyni. - To niespotykany wyrok. Obok jest 8 kopalń i elektrowni czeskich i niemieckich. Tymczasem chce się zamknąć kopalnię, która idzie w stronę ekologii - mówi Wojciech Ilnicki, związkowiec z KWB Turów.

Kopalnia Turów ma wstrzymać wydobycie. Oburzeni związkowcy zapowiadają protesty
Czesi uważają, że przez polską kopalnię obniża im się poziom wód gruntowych. Dlatego na bieżąco monitorują sytuację (PAP)

Przypomnijmy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

Czesi, którzy graniczą z kopalnią, protestują przeciwko dalszej ekspansji odkrywki w Turowie. Według nich zagraża ona utratą wody pitnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców sąsiadujących z wyrobiskiem po czeskiej stronie.

W wyniku zaniku wód podziemnych dochodzi także do zapadania się gruntów zagrażającego domom w regionie Żytawy. Mieszkańcy, którzy tymczasowo naprawiają swoje domy, obawiają się utraty stabilności i wartości swoich nieruchomości.

NSZZ "Solidarność" Kopalni Węgla Brunatnego Turów wydało w tej sprawie krótkie oświadczenie zatytułowane "Postanowienie trybunału niesprawiedliwości". "Proponujemy dłuższą blokadę ronda w Kopaczowie, a może i innych lokalizacji na znak oburzenia decyzją trybunału niesprawiedliwości. Będzie Republika Turoszowska. Szczegóły wkrótce" - piszą związkowcy.

Zobacz także: Kopalnia Turów musi wstrzymać wydobycie. Borowski: każdy kolejny dzień pracy będzie nas kosztować

- Wyrok jest niespotykany, wręcz idiotyczny. Jest on szkodliwy dla Polski, ale i całej Europy. Wiemy doskonale, jak awaria w Bełchatowie wpłynęła na cały system energetyczny w naszej części świata - mówi money.pl Wojciech Ilnicki, przewodniczący organizacji związkowej NSZZ "Solidarność" Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Jak dodaje, po wyłączeniu powiązanej z kopalnią elektrowni Turów Polsce zabraknie nawet 7 proc. energii. Ponadto cała Bogatynia zostanie bez ciepłej wody i ogrzewania, bo właśnie elektrownia Turów zaopatruje to miasto. Do tego należy doliczyć kilkadziesiąt tysięcy ludzi, bezpośrednio lub pośrednio związanych z elektrownią i kopalnią, którzy - jeśli nie będą pracować - mogą z dnia na dzień zostać bez dochodów.

Jest coś jeszcze. Przewodniczący związkowców przekonuje, że nasi sąsiedzi nie grają w tej sprawie uczciwie. - Czesi nie mówią też całej prawdy o zagrożeniach związanych z brakiem wody po swojej stronie granicy. Mamy czeskie dokumenty, z których wynika, że nie brakuje tam wody. Tam ludzie mają domy letniskowe, często baseny - komentuje.

- Wyrok TSUE uderza też w suwerenność naszego kraju. Nie zgadzamy się absolutnie z tą decyzją. Nowy blok elektrowni Turów spełnia najbardziej wymagające kryteria ekologiczne UE - ocenia związkowiec.

- Obok jest 8 kopalń i elektrowni czeskich i niemieckich. Tymczasem chce się zamknąć kopalnię, która idzie w stronę ekologii. To wszystko wskazuje, a zaznaczam, że nie jestem politykiem, że to walka z polskim rządem - kwituje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(330)
aniol
3 lata temu
Proponuję aby "związkowcy" płacili kary Czechom w własnej kieszeni. Zachowują się tak jak by byli z innej planety, no tak oni są z PiSu albo "Nowej Solidarności
Olo
3 lata temu
Skargę do TSUE wnieśli okoliczni mieszkańcy, których pisowski rząd od kilka lat ma w poważaniu. Wzięli prawników i zmusili czeski rząd do działania. Gdyby Polską rządzili normalni ludzie, kopalnia działałaby bez przeszkód. Ja im się nie dziwie, kopalnia jest ciągle pogłębiana bez uzgodnień z mieszkańcami a pisowski minister podpisze wszystko.
murcol
3 lata temu
i tak na gruba nie bierom , ino po rodzinie , piekorzy i masorzy ,a górnik elektryk slusorz , roboty nie znajdzie ,
Dyskryminacja
3 lata temu
Założyć urzędnikom proces o dyskryminacje, rasizm, nietolerancje i niszczenie gospodarcze innych nacji! Do tego niemieckie i inne post nacjonalistyczne IIWW Holandia itp naciski i niech jedzą bigos.Niemcy u Czesi mogą, Polacy nie!!??
Stanisław Tok...
3 lata temu
Obok jest 8 kopalń i elektrowni czeskich i niemieckich. Czesi chcą nam sprzedawać swój węgiel do elektrowni w Turowie. Po niemieckiej tronie jest mnóstwo odkrywek i nowe elektrownie WĘGLOWE !. Śmierdzi polityką
...
Następna strona