Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Kopalnia Turów do natychmiastowego zamknięcia. "To nieprzemyślana decyzja"

371
Podziel się

- TSUE nie wziął pod uwagę społecznych, ekonomicznych i technicznych skutków tej decyzji - komentuje dla money.pl Janusz Steinhoff, były wicepremier, minister gospodarki i ekspert rynku energetycznego.

Kopalnia Turów do natychmiastowego zamknięcia. "To nieprzemyślana decyzja"
Janusz Steinhoff były wicepremier, minister gospodarki i ekspert rynku energetycznego (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEimeAoR

- Ten wyrok jest wielkim zaskoczeniem. Ani analitycy, ani obserwatorzy nie spodziewali się takiej decyzji. Przygotowani byliśmy na pogłębioną dyskusję, ale nie zatrzymanie z dania na dzień kopalni, a co za tym idzie działania elektrowni, która ma istotny udział w bilansie energetycznym w naszym kraju - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier, minister gospodarki i ekspert rynku energetycznego.

W ten sposób, na gorąco komentuje właśnie ogłoszony wyrok TSUE. Do czasu, kiedy Trybunał Sprawiedliwości UE nie wyda wyroku, wydobycie węgla brunatnego w Turowie ma być wstrzymane. Decyzja ma klauzulę natychmiastowej wykonalności.

- To nieprzemyślana decyzja i nieracjonalna decyzja. Nie wydarzyło się w ostatnim czasie nic, co wymagałoby tak radykalnych posunięć ze strony Trybunału - twierdzi były wicepremier.

bEimeAoT
Zobacz także: Rząd założył, że elektrownia atomowa powstanie do 2033 roku. "Musimy chodzić po ziemi"

Jak podkreśla, TSUE nie wzięło pod uwagę skutków, jakie niesie za sobą natychmiastowe zatrzymanie elektrowni Turów.

- To niesie za sobą konsekwencje społeczne, ekonomiczne i techniczne. Oznacza, że zatrudnieni tam ludzie z dnia na dzień tracą możliwość zarobkowania. Zmniejszamy natychmiast produkcję energii elektrycznej i powodujemy istotny ubytek mocy w systemie energetycznym - wylicza ekspert.

bEimeAoZ

Jak dodaje, elektrownia Turów jest ważnym elementem systemu. Jej moc osiągalna wynosi 1498,8 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej brutto to 13 144 008 MWh. Zamknięcie kopalni uderza w jej działanie.

- To jakby z dnia na dzień pozbawić w bilansie znaczącej ilość mocy - zaznacza. I przypomina, że nie tak dawno mieliśmy problem z mocą z Bełchatowa. - To bardzo niebezpieczne - konkluduje.

Janusz Steinhoff nie rozumie powodów, którymi kierował TSUE. Jak zaznacza, Polska jest druga kolejności po Niemcach w wydobyciu węgla brunatnego w Europie, ale Czesi też są znaczącym uczestnikiem tego rynku.

bEimeApa

Podobnego zdania jest wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, który na łamach PAP odniósł się do decyzji TSUE w sprawie kopalni Turów.

- Tymczasowe wstrzymanie wydobycia, tj do czasu wydania wyroku. Jak długo? Rok? Półtorej? Nie nakazał zamknięcia? To czym ma się kopalnia zajmować? Co z górnikami? Ideologia przesłania myślenie - stwierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEimeApu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(371)
Trzeźwy
4 tyg. temu
Jestem za funkcjonowaniem Polskich kopalń bo to nasze bezpieczeństwo energetyczne ale jak słyszę P. Steinhoffa, który też o tym gardłuje to ciśnienie mi się podnosi : to przecież On wspólnie z Buzkiem zniszczyli bezsensownie wiele polskich kopalń : "Niwka" "Kaczyce" "Jaworzno" "Siersza" i wiele innych !!! Panie Steihoff - pamiętamy wasze "WYCZYNY" !!!!
godot
4 tyg. temu
Polska zachowuje się jak Janusz, który nie odbierał wezwań, a teraz dziwi się, że komornik mu wszedł na chatę. Jesteśmy sami sobie winni - wyłączną przyczyną tego kryzysu jest polskie warcholstwo, niekompetencja i permanentny bałagan.
rysz64
miesiąc temu
Od jesieni nie ma w Pradze polskiego ambasadora i nie można się porozumieć z Czechami w sprawie szkód społecznych w regionie spowodowanych przez kopalnię Turów, ale ambasada w Pradze chce wpływać na czeskie prawo w sprawie aborcji Polek w Czechach, no to jak to jest.
bEimeApv
kemot
miesiąc temu
Pracujące w tej samej okolicy niemieckie i czeskie odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego są "cacy", a polski TURÓW "be"? To jawna dyskryminacja i ingerencja w polską gospodarkę zwłaszcza w sferze energetycznej. Najpierw atak na śląskie kopalnie węgla kamiennego, a teraz na odkrywki. Nie mieszajmy spraw gospodarczych do polityki.
Lopezzz
miesiąc temu
Nagle w ludziach obudziła się świadomość, że kopalnie są be :) Ciekawe. Ale skąd Unia ma wiedzieć, że w Polsce kopalnie istnieją od wieków? Europa idzie do przodu ale my nadal rąbiemy węgiel, bo taka nasza tradycja. OK. Elektrownie go potrzebują, ale elektrownie atomowe są nadal poza naszym zasięgiem, tak samo jak nowe technologie które ułatwiają życie ludziom. Ziemia ma wystarczająco dość tego rycia i kopania w niej i kiedyś nam za to odpłaci. Z drugiej strony siedzieć przy naftowej lampie i chodzić w łapciach też nie wypada :)
...
Następna strona