Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Kopalnia Turów. Muller: w tym tygodniu do Czech poleci delegacja negocjować umowę

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
16
Podziel się:

Rzecznik rządu zapewnia, że rozmowy na temat porozumienia są zaawansowane. Muller potwierdził, że w poniedziałek Czesi przesłali nam projekt umowy.

Kopalnia Turów. Muller: w tym tygodniu do Czech poleci delegacja negocjować umowę
Zgodnie z czeską propozycją Polska będzie musiała udostępnić wszystkie informacje na temat wpływu wydobycia w polskiej kopalni na środowisko naturalne w Czechach. (pixabay.com)

Rzecznik rządu zapytany został w Polsat News, na jakim etapie są negocjacje z Czechami w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów po przesłaniu Polsce przez Republikę Czeską projektu umowy międzyrządowej w tej kwestii.

- W tym tygodniu do Czech poleci nasza delegacja złożona z ministrów w naszym rządzie, ministrów konstytucyjnych - poinformował Müller.

Jak zaznaczył, skład będzie jeszcze we wtorek ostatecznie ustalany. - To będzie kilku ministrów w randze konstytucyjnej, więc delegacja na wysokim poziomie, tak, aby ustalać ostateczne szczegóły tej umowy" - podkreślił. Jak dodał Müller, rząd liczy, że ta wizyta przyspieszy cykl negocjacji.

Zobacz także: Badania potwierdzają. Szczepionka Novawax skuteczna przeciwko SARS-CoV-2

Przypomnijmy, w poniedziałek czeski minister poinformował o przesłaniu projektu umowy zawierającego warunki wycofania pozwu z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Brabec zapowiedział, że negocjacje rozpoczną się w czwartek. Przed tygodniem czeski rząd polecił Brabcowi i ministrowi spraw zagranicznych Jakubowi Kulhankowi wynegocjowanie umowy międzyrządowej.

Szczegółów projektu na razie nie ujawniono. Według wcześniejszych deklaracji Brabca Polska ma m.in. obowiązek pokrycia kosztów budowy nowych i wzmocnienia istniejących źródeł wody w rejonach miast Frydlant i Hradek nad Nysą.

Zgodnie z czeską propozycją Polska będzie musiała udostępnić wszystkie informacje na temat wpływu wydobycia w polskiej kopalni na środowisko naturalne w Czechach. Umowa ma także zobowiązać Polskę do przyjmowania czeskich inspektorów.

Zgodnie z postanowieniem TSUE z 25 maja Polska miała z natychmiastowym skutkiem wstrzymać wydobycie w kopalnie Turów. Premier Morawiecki zapowiedział jednak, że kopalnia nie przystanie funkcjonować i tym samym polska nie wykona decyzji Trybunału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
press
rok temu
niesamowite do jakich zmian doszło. Teraz nawet mamy naród "czeci"
jolka
rok temu
Otwierając stronę WP widać, jak bardzo jest niechlujna. Popatrzcie, ile pojawia się błędów błędów w samych tytułach.
Dziennikarka
rok temu
Co to za artykul?!! Błąd na błędzie, nie wspominając o stylistyce! To już jest nie tylko męczące, ale wręcz przerażające. Kto pisze te teksty? Pierwszoklasiści, którzy jeszcze nie znają zasad ortografii ani żadnych innych? W zajawce artykułu na stronie głównej WP są „Czeci” zamiast Czesi,a w końcówce artykułu Polacy są z małej litery, a „kopalnia nie przYstanie funkcjonować” i pozostałych pełno błędów! Może zacznijcie korzystać z automatycznych sugestii komputerowych podpowiadających prawidłową pisownię. Może chociaż połowy błędów w Waszych artykułach uda się uniknąć. JAKOŚĆ i RZETELNOŚĆ w dziennikarstwie to obecnie towar deficytowy. Zróbcie coś z tym!!! PILNIE!!!
Rubicon
rok temu
Generalnie górnicy mają innych w czterech literach, widzą tylko siebie, dlatego uważam, dla mnie najlepiej by było jakby zamknęli tą kopalnię. Co roku do górnictwa trzeba dokładać od 200 do 500 PLN ( każdy obywatel i ten duży i ten mały ). Jak zamkną tę kopalnię to może składki na górnictwo spadną pozostałym.
Poldek
rok temu
Od 4 lat Czesi chcieli negocjować, trzeba było pozwu, byśmy zechcieli usiąść do stołu. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości że kiepsko na tym wyjdziemy.