Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Kopalnia Turów. Muller: w tym tygodniu do Czech poleci delegacja negocjować umowę

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
16
Podziel się:

Rzecznik rządu zapewnia, że rozmowy na temat porozumienia są zaawansowane. Muller potwierdził, że w poniedziałek Czesi przesłali nam projekt umowy.

Kopalnia Turów. Muller: w tym tygodniu do Czech poleci delegacja negocjować umowę
Zgodnie z czeską propozycją Polska będzie musiała udostępnić wszystkie informacje na temat wpływu wydobycia w polskiej kopalni na środowisko naturalne w Czechach. (pixabay.com)
bEszDTiZ

Rzecznik rządu zapytany został w Polsat News, na jakim etapie są negocjacje z Czechami w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów po przesłaniu Polsce przez Republikę Czeską projektu umowy międzyrządowej w tej kwestii.

- W tym tygodniu do Czech poleci nasza delegacja złożona z ministrów w naszym rządzie, ministrów konstytucyjnych - poinformował Müller.

Jak zaznaczył, skład będzie jeszcze we wtorek ostatecznie ustalany. - To będzie kilku ministrów w randze konstytucyjnej, więc delegacja na wysokim poziomie, tak, aby ustalać ostateczne szczegóły tej umowy" - podkreślił. Jak dodał Müller, rząd liczy, że ta wizyta przyspieszy cykl negocjacji.

bEszDTjb
Zobacz także: Badania potwierdzają. Szczepionka Novawax skuteczna przeciwko SARS-CoV-2

Przypomnijmy, w poniedziałek czeski minister poinformował o przesłaniu projektu umowy zawierającego warunki wycofania pozwu z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Brabec zapowiedział, że negocjacje rozpoczną się w czwartek. Przed tygodniem czeski rząd polecił Brabcowi i ministrowi spraw zagranicznych Jakubowi Kulhankowi wynegocjowanie umowy międzyrządowej.

bEszDTjh

Szczegółów projektu na razie nie ujawniono. Według wcześniejszych deklaracji Brabca Polska ma m.in. obowiązek pokrycia kosztów budowy nowych i wzmocnienia istniejących źródeł wody w rejonach miast Frydlant i Hradek nad Nysą.

Zgodnie z czeską propozycją Polska będzie musiała udostępnić wszystkie informacje na temat wpływu wydobycia w polskiej kopalni na środowisko naturalne w Czechach. Umowa ma także zobowiązać Polskę do przyjmowania czeskich inspektorów.

Zgodnie z postanowieniem TSUE z 25 maja Polska miała z natychmiastowym skutkiem wstrzymać wydobycie w kopalnie Turów. Premier Morawiecki zapowiedział jednak, że kopalnia nie przystanie funkcjonować i tym samym polska nie wykona decyzji Trybunału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEszDTjC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
press
2 miesiące temu
niesamowite do jakich zmian doszło. Teraz nawet mamy naród "czeci"
jolka
2 miesiące temu
Otwierając stronę WP widać, jak bardzo jest niechlujna. Popatrzcie, ile pojawia się błędów błędów w samych tytułach.
Dziennikarka
2 miesiące temu
Co to za artykul?!! Błąd na błędzie, nie wspominając o stylistyce! To już jest nie tylko męczące, ale wręcz przerażające. Kto pisze te teksty? Pierwszoklasiści, którzy jeszcze nie znają zasad ortografii ani żadnych innych? W zajawce artykułu na stronie głównej WP są „Czeci” zamiast Czesi,a w końcówce artykułu Polacy są z małej litery, a „kopalnia nie przYstanie funkcjonować” i pozostałych pełno błędów! Może zacznijcie korzystać z automatycznych sugestii komputerowych podpowiadających prawidłową pisownię. Może chociaż połowy błędów w Waszych artykułach uda się uniknąć. JAKOŚĆ i RZETELNOŚĆ w dziennikarstwie to obecnie towar deficytowy. Zróbcie coś z tym!!! PILNIE!!!
bEszDTjD
Rubicon
2 miesiące temu
Generalnie górnicy mają innych w czterech literach, widzą tylko siebie, dlatego uważam, dla mnie najlepiej by było jakby zamknęli tą kopalnię. Co roku do górnictwa trzeba dokładać od 200 do 500 PLN ( każdy obywatel i ten duży i ten mały ). Jak zamkną tę kopalnię to może składki na górnictwo spadną pozostałym.
Poldek
2 miesiące temu
Od 4 lat Czesi chcieli negocjować, trzeba było pozwu, byśmy zechcieli usiąść do stołu. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości że kiepsko na tym wyjdziemy.