Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus, a biznes. Nieruchomości biurowe nie zatrzymały się, ale są skutki epidemii

Tylko w ostatnim tygodniu na rynku biurowym w Polsce wynajęto 129 biur, a na rynek wprowadzono 83 nowe biura do wynajęcia – wynika z danych dostarczanych przez platformę REDD. To pokazuje, że na rynku nieruchomości biurowych, mimo wprowadzenia kolejnych obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 nie widać bezruchu. Są jednak oznaki spowolnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Youtube.com)
Większość rynków biurowych w regionie EMEA powinna przetrwać krótki wstrząs

Specjaliści platformy REDD przeanalizowali dane z 2 tys. budynków biurowych w Polsce oraz informacje od 1 tys. użytkowników platformy.

– W bazie prawie 2 tys. budynków widzimy coraz więcej pojawiającej się powierzchni, co może sugerować rozwiązywane umowy – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD, dostawcy danych o rynku nieruchomości. Ostatni tydzień zamknięto wzrostem wolnej powierzchni do 2.27 mln m kw. W porównaniu do poprzedniego tygodnia jest to dodatkowe 40 tys. m kw. powierzchni dostępnej do wynajęcia. Jest to niewielki ruch w granicach 1.6 proc.

(Materiały prasowe)

– Rekordowo wzmożoną aktywnością wykazali się właściciele nieruchomości, którzy zaktualizowali informacje o ponad 1100 biurach. Jest to zdecydowanie pozytywny sygnał — rynek nie przestaje funkcjonować, a odczuwalny stan zawieszenia zastępuje mobilizacja i zdecydowane działanie – dodaje Piotr Smagała z REDD.

Rynek biurowy w obliczu koronawirusa

Większość rynków biurowych w regionie EMEA (Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu oraz Afryki) powinna przetrwać krótki wstrząs lub nawet dłuższe spowolnienie gospodarcze - uważają eksperci Colliers International. Sytuacja wywołana przez pandemię może okazać się korzystna w perspektywie długoterminowej dla operatorów biur elastycznych.

– Obecna sytuacja jest nowa dla nas wszystkich, dlatego nie możemy na tym etapie wyciągać konkretnych wniosków czy snuć prognoz dotyczących funkcjonowania rynku nieruchomości biurowych – zaznacza Paweł Skałba, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Colliers International.

Masz działalność i etat? Skorzystasz na rozwiązaniach z tarczy antykryzysowej podwójnie.
Tarcza antykryzysowa. Czy można łączyć różne formy pomocy przewidziane specustawą?

– Zaobserwować możemy natomiast faktyczny wpływ sytuacji na wydłużenie się pewnych procesów, jak również ponowne sporządzanie analiz zapotrzebowania najemców na powierzchnię biurową. Mimo nietypowych okoliczności, z którymi się mierzymy, część transakcji nie została wstrzymana i praca nad nimi nadal się toczy – dodaje Skałba.

Według ekspertów można przypuszczać, że obecna sytuacja przyczyni się do zmiany trendów na rynku - w kolejnych latach będziemy mogli zaobserwować większy udział renegocjacji umów.

Tagi: koronawirus w Polsce, gospodarka, firmy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz