Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Bartman
|

Koronawirus. Alarm w sprawie efektów ubocznych szczepionki na COVID-19 odwołany. Wznowiono testy na ochotnikach.

13
Podziel się:

Koncern farmaceutyczny AstraZeneca wraca do testowania szczepionki na koronawirusa. Chiny nie pozostają w tyle. Proponują olbrzymie pożyczki na zakup swojego produktu. Chcą pozyskać biedniejsze kraje.

Koronawirus. Alarm w sprawie efektów ubocznych szczepionki na COVID-19 odwołany. Wznowiono testy na ochotnikach.
( PAP, Abaca, AA)

Jak donosi agencja Reuters, najbardziej obiecujący producent szczepionki na COVID-19, AstraZeneca, dostał zielone światło na kontynuowanie testów na ludziach.

Prace prowadzone z udziałem naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wstrzymano po tym, jak u jednego z uczestników programu pojawiły się niepokojące objawy chorobowe.

Pacjent biorący udział w testach miał objawy neurologiczne związane z rzadkim stanem zapalnym kręgosłupa, zwanym poprzecznym zapaleniem rdzenia. Zespół zapalny, który wpływa na rdzeń kręgowy, może być wywołany infekcją wirusową.

Zobacz także: Szczepionka przeciwko koronawirusowi. "W marcu-kwietniu będzie dostępna dla Polaków"

AstraZeneca twierdzi, że nie może ujawniać bliższych informacji medycznych związanych z tą sprawą.

Po wnikliwym dochodzeniu niezależna komisja bezpieczeństwa oraz brytyjski Urząd Regulacji Zdrowia Leków (MHRA) uznały jednak, że wznowienie brytyjskich badań jest dla pacjentów bezpieczne.

"Firma będzie nadal współpracować z organami ds. zdrowia na całym świecie. Czekamy na wskazówki, kiedy można będzie wznowić inne badania kliniczne, tak aby zapewnić pacjentom szczepionkę w szerokim zakresie, sprawiedliwie i bez zysku podczas tej pandemii" – napisało biuro prasowe AstraZeneca.

Koncern odmówił odpowiedzi na temat wznowienia innych globalnych badań z udziałem ich technologii.

Indyjski Instytut Serum poinformował, że wznowi próby po uzyskaniu pozwolenia od Generalnego Kontrolera Leków Indii.

Natomiast brazylijski organ regulacyjny ANVISA zatwierdził wznowienie badań po przeanalizowaniu danych przesłanych im przez brytyjski MHRA.

Federalny Uniwersytet w Sao Paulo, napisał w oświadczeniu, że 4,6 tys. z 5 tys. wolontariuszy zostało już zrekrutowanych i zaszczepionych, a żaden z nich nie zgłosił żadnych poważnych problemów zdrowotnych.

Rządy na całym świecie desperacko poszukują szczepionki, która pomogłaby zakończyć pandemię, która spowodowała ponad 900 tys. zgonów i globalny kryzys gospodarczy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała projekt AstraZeneca za najbardziej obiecujący.

Główny naukowiec WHO powiedział, że przerwa w badaniach powinna posłużyć jako sygnał ostrzegawczy. - Nieuchronnie przy tak rozległym badaniu będą chwile, kiedy pojawią się problemy związane z bezpieczeństwem - powiedział Peter Openshaw, profesor medycyny eksperymentalnej w Imperial College London.

Szczepionka znajduje się końcowym etapie badań klinicznych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA.

Tymczasem władze Chińskiej Republiki Ludowej obiecują niektórym krajom znaczące ułatwienia w dostępie do opracowanych przez siebie szczepionek albo oferują im pożyczki na ich zakup.

Xi Jinping obiecał, że chińska szczepionka będzie "globalnym dobrem publicznym". Niektórzy eksperci łączą tę tajemniczą deklarację, z próbą przeciągnięcia na swoją stronę państw leżących w amerykańskiej strefie wpływów.

Mowa tu o Karaibach i Ameryce Łacińskiej, którym Chiny zaproponowały pożyczkę w wysokości miliarda dolarów na zakup szczepionki przeciw Covid-19.

Pekin próbuje poprzez takie działania pozyskać poparcie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w związku z narastającym konfliktem ze Stanami Zjednoczonymi, nazywanym już "nową zimną wojną".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Bolik
3 lata temu
Nie ma szczepionek na wirusy, gdyby umieli wyizolować wirusy byłaby szczepionka na HIV i nikt nie chorował. Ta tegoroczna grupa która od lat istniała została wygenerowana przez okupantów, którzy chcą zniewolić łudzi. Choć wiedzą że ludzie znają prawdę dalej idą do celu. Szczepionka na służyć czipowaniu (paszport zdrowotności) i depopulacji (zabijaniu). To nie teorie spiskowe. To realizowane plany kilku szaleńców, którzy rządzący światem banksterskim. A my się na to godzimy??
Wyłącz tv włą...
3 lata temu
" Szczepionki " na koronaściemę .Kombinują jak tu szybko zakończyć coś czego nie było.
warto
3 lata temu
W programie "Warto rozmawiać" z 07. września p. Gut wirusolog przyznał, że wirus istniał w grudniu i był związany z interesami handlowymi między Chinami i USA. Warto oglądać "Warto rozmawiać" w każdy poniedziałek o 20.30 w " trójce".
Janek
3 lata temu
było to celowe zagranie i miało pokazać z jaką starannościom firma testuje leki,,nawet jeden przypadek zatrzymuje badania"i co się zmieniło iż nadal nad tym lekiem pracują?
Gość 76
3 lata temu
Niech Chińczycy i inni sami się szczepia. Do biednych krajów.... A po co ? Aby tam testować. Szczepionka na Covid 19 to tylko nowy biznes i wmawianie ludziom jej zakupu dla własnej kieszeni.