Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Szczepionka na koronawirusa. Komisja Europejska zawarła porozumienie ws. ich zakupu

42
Podziel się:

300 mln potencjalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 Komisja Europejska zakupi od firmy farmaceutycznej AstraZeneca. KE poinformowała o finalizacji rozmów w komunikacie prasowym. Przed kilkoma dniami do porozumienia w sprawie wspólnego zakupu szczepionek przystąpiła też Polska.

Szczepionka na koronawirusa. Komisja Europejska ogłosiła zakończenie rozmów.
Szczepionka na koronawirusa. Komisja Europejska ogłosiła zakończenie rozmów. (Pexels)
bECGNLph

Komisja Europejska poinformowała o szczęśliwym zakończeniu rozmów z AstraZeneca. KE negocjowała również zakup szczepionek z koncernami Sanofi-GSK oraz Johnson&Johnson. O porozumieniu z tą ostatnią firmą informował niedawno rząd amerykański.

"Komisja uzgodniła teraz umowę ramową na zakup 300 milionów dawek szczepionki AstraZeneca, z opcją zakupu 100 mln więcej w imieniu państw członkowskich UE. Komisja nadal omawia podobne umowy z innymi producentami szczepionek" - czytamy w komunikacie.

Co ważne, szczepionka będzie mogła być przekazana w formie darowizny do krajów o niższych i średnich dochodach lub przekierowania do innych krajów europejskich,

bECGNLpj

- Intensywne negocjacje Komisji Europejskiej nadal przynoszą rezultaty. Dzisiejsze porozumienie jest pierwszym kamieniem węgielnym we wdrażaniu strategii Komisji Europejskiej w sprawie szczepionek. Ta strategia umożliwi nam dostarczanie przyszłych szczepionek Europejczykom, a także naszym partnerom w innych częściach świata - oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.

Zobacz także: Zobacz też: Kryzys będzie się pogłębiał? "PKB wzrośnie, gorzej z miejscami pracy"

Przed kilkoma dniami o przystąpieniu do porozumienia na rzecz zakupienia szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 informował polski rząd. Rada Ministrów tłumaczyła, że porozumienie "wykorzystuje silną pozycję negocjacyjną Komisji", dzięki czemu szczepionka będzie kosztować "znacznie taniej niż gdyby z producentem negocjował rząd pojedynczego państwa".

bECGNLpp

Przystąpienie do porozumienia oznacza, że państwa członkowskie UE zobowiązują się do niezawierania odrębnych umów z producentem szczepionki, z którym dogadała się Komisja Europejska. KE zaś zamierza podpisać umowy z kilkoma potencjalnymi dostawcami, aby zmaksymalizować szanse na opracowanie szczepionki.

W komunikacie wytłumaczono również, że porozumienie z firmą AstraZeneca będzie finansowane z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, który dysponuje środkami na stworzenie portfela potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy.

AstraZeneca jest już w trakcie II / II fazy badań klinicznych. Wyniki w fazie I / II zostały ocenione jako obiecujące w zakresie bezpieczeństwa immunogenności (zdolności substancji do wywołania odpowiedzi odpornościowej).

bECGNLpq

"Decyzja o wsparciu szczepionki zaproponowanej przez AstraZeneca opiera się na rzetelnym podejściu naukowym i zastosowanej technologii (niereplikatywnej rekombinowanej szczepionce ChAdOx1 opartej na adenowirusie szympansa), szybkości dostawy na dużą skalę, kosztach, podziale ryzyka, odpowiedzialności i zdolnościach produkcyjnych w stanie zaopatrzyć m.in. całą UE" - czytamy dalej.

Środki Komisji rzecz powszechnego dostępu do testów, terapii i szczepionek zostały zgromadzone w ramach akcji Globalna Odpowiedź na koronawirusa i wynoszą ok. 16 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECGNLpK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(42)
Mojnick
rok temu
Jak się czuć z tym, że KE sprzedała nas jakieś żydowskiej firmie, a my jej jeszcze zapłaciliśmy żeby nas chciała kupić! Ewenement
Hunter
rok temu
Jeszcze nie jesteście tego świadomi....Ale jak to jest być niewolnikiem?
Tai
rok temu
Nawet jeśli będzie, to nasi kupią tańszą pewnie z Chin, która nie będzie skuteczna. Dlaczego? Bo mają Nas Polaków w głębokim poważaniu
bECGNLpL
Set
rok temu
Ludzie w calej europie musza wyjsc na pokaxac szalencom kto ma wladze wszystkie kraje razem musxa stanac zeby wygrac
Kowal
rok temu
Pytanie czy szczepionka będzie działać, i na co, bo wirus nie działa w ogóle...
...
Następna strona