Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
porozumienie
14.08.2020 16:12

Szczepionka na koronawirusa. Komisja Europejska zawarła porozumienie ws. ich zakupu

300 mln potencjalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 Komisja Europejska zakupi od firmy farmaceutycznej AstraZeneca. KE poinformowała o finalizacji rozmów w komunikacie prasowym. Przed kilkoma dniami do porozumienia w sprawie wspólnego zakupu szczepionek przystąpiła też Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pexels)
Szczepionka na koronawirusa. Komisja Europejska ogłosiła zakończenie rozmów.

Komisja Europejska poinformowała o szczęśliwym zakończeniu rozmów z AstraZeneca. KE negocjowała również zakup szczepionek z koncernami Sanofi-GSK oraz Johnson&Johnson. O porozumieniu z tą ostatnią firmą informował niedawno rząd amerykański.

"Komisja uzgodniła teraz umowę ramową na zakup 300 milionów dawek szczepionki AstraZeneca, z opcją zakupu 100 mln więcej w imieniu państw członkowskich UE. Komisja nadal omawia podobne umowy z innymi producentami szczepionek" - czytamy w komunikacie.

Co ważne, szczepionka będzie mogła być przekazana w formie darowizny do krajów o niższych i średnich dochodach lub przekierowania do innych krajów europejskich,

- Intensywne negocjacje Komisji Europejskiej nadal przynoszą rezultaty. Dzisiejsze porozumienie jest pierwszym kamieniem węgielnym we wdrażaniu strategii Komisji Europejskiej w sprawie szczepionek. Ta strategia umożliwi nam dostarczanie przyszłych szczepionek Europejczykom, a także naszym partnerom w innych częściach świata - oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.

Zobacz też: Kryzys będzie się pogłębiał? "PKB wzrośnie, gorzej z miejscami pracy"

Przed kilkoma dniami o przystąpieniu do porozumienia na rzecz zakupienia szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 informował polski rząd. Rada Ministrów tłumaczyła, że porozumienie "wykorzystuje silną pozycję negocjacyjną Komisji", dzięki czemu szczepionka będzie kosztować "znacznie taniej niż gdyby z producentem negocjował rząd pojedynczego państwa".

Przystąpienie do porozumienia oznacza, że państwa członkowskie UE zobowiązują się do niezawierania odrębnych umów z producentem szczepionki, z którym dogadała się Komisja Europejska. KE zaś zamierza podpisać umowy z kilkoma potencjalnymi dostawcami, aby zmaksymalizować szanse na opracowanie szczepionki.

W komunikacie wytłumaczono również, że porozumienie z firmą AstraZeneca będzie finansowane z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, który dysponuje środkami na stworzenie portfela potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy.

AstraZeneca jest już w trakcie II / II fazy badań klinicznych. Wyniki w fazie I / II zostały ocenione jako obiecujące w zakresie bezpieczeństwa immunogenności (zdolności substancji do wywołania odpowiedzi odpornościowej).

"Decyzja o wsparciu szczepionki zaproponowanej przez AstraZeneca opiera się na rzetelnym podejściu naukowym i zastosowanej technologii (niereplikatywnej rekombinowanej szczepionce ChAdOx1 opartej na adenowirusie szympansa), szybkości dostawy na dużą skalę, kosztach, podziale ryzyka, odpowiedzialności i zdolnościach produkcyjnych w stanie zaopatrzyć m.in. całą UE" - czytamy dalej.

Środki Komisji rzecz powszechnego dostępu do testów, terapii i szczepionek zostały zgromadzone w ramach akcji Globalna Odpowiedź na koronawirusa i wynoszą ok. 16 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2020

plplDziennikarz powinien dodac, ze dyrektor AstraZeneca zazadal zniesienia odpowiedzialnosci za skutki uboczne, bo, jak sam stwierdzi, sam nie wie co sie … Czytaj całość

14-08-2020

Amator piwaNie ma jeszcze szczepionki ,nie wiadomo kiedy bedzie i czy w ogóle będzie skuteczna a przede wszystkim czy będziemy chcieli się zaszczepić a juź … Czytaj całość

14-08-2020

muminekjeden wielki wałek

Rozwiń komentarze (42)