Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Firmy dostaną pakiet osłonowy

Odroczenie płatności i poprawa płynności finansowej. Rząd szykuję specustawę dla przedsiębiorców, którzy odczują skutki epidemii koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rząd szykuje kroplówkę fla firm z powodu koronawirusa. (Fot: PIOTR MOLECKI)

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że na początku przyszłego tygodnia rząd przedstawi projekt specustawy dot. rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy mogą odczuć skutki koronawirusa. Co się w nim znajdzie? Jak podaje PAP, po pierwsze ma powstać pakiet osłonowy, który będzie zawierał m.in. ulgi w należnościach, poprawę płynności finansowej (wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów) oraz ochronę i wsparcie rynku pracy.

Drugą ważną rzeczą są odroczenia w płatnościach. Chodzi m.in. o ułatwianie rozliczenia VAT, ułatwienia w split payment, przesunięcie z 01.04 na 01.07.2020 r. terminu obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, wcześniejsze zwroty VAT czy ułatwienia zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej.

- To, co będzie nowością w ustawie, to zniesienie opłaty prolongacyjnej - dodatkowej opłaty, którą musi ponieść przedsiębiorca z tytułu rozłożenia na raty. Podobny mechanizm już dziś proponujemy we wszystkich obciążeniach podatkowych - VAT, CIT i PIT - mówiła podczas konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Przedsiębiorcy zyskają też pełen zakres uprawnień w kwestii poprawy płynności: odliczenie „wstecz” straty od dochodu, odliczenie „wstecz” straty od dochodu czy dopłaty do oprocentowania kredytów -poprzez rozszerzenie zakresu funduszu klęskowego o epidemię.

Obejrzyj: Koronawirus doprowadził do zamknięcia szkół. "Musimy podjąć radykalne kroki"

Emilewicz przyznała, że sytuacja jest najpoważniejsza od 2008 r. Według dzisiejszych szacunków, epidemia koronawirusa może obniżyć polski wzrost PKB w 2020 r. o 0,5-1,3 pkt proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: COVID19, wiadomości, koronawirus, gospodarka, Jadwiga Emilewicz, firmy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2020

AntoniProste pytanie co z ZUS w czasie kiedy większości kraju jest na kwarantannie !czynsze za lokale ? Lizingu maszyn aut ? Jak płacić kiedy nie ma … Czytaj całość

11-03-2020

PeterxaW sprawie ZUS-u to porostu z powodu braku środków zgrupowanie przedsiębiorstw apeluje o niepłacenie składek zusowskich w okresie pandemii.

11-03-2020

Jaroslawa moze 500+ dla nas, przedsiebiorcow?

Rozwiń komentarze (14)