Notowania

granicy
17.03.2020 14:59

Koronawirus i gigantyczne kolejki na granicach. Senator Wadim Tyszkiewicz ma pomysł

- Sytuacja jest dramatyczna - mówi money.pl senator Wadim Tyszkiewicz. Apeluje, by wprowadzić konwoje dla aut ciężarowych, które tranzytem przejeżdżają przez Polskę. Jego zdaniem to "logiczny pomysł" na rozładowanie gigantycznych kolejek na przejściach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Kierowcy ciężarówek stoją nawet w kilkugodzinnych korkach. (Fot: Artur Reszko)

Senator Wadim Tyszkiewicz, do niedawna prezydent Nowej Soli, podaje, że dostaje mnóstwo wiadomości od zaniepokojonych mieszkańców ziemi lubuskiej, którzy muszą godzinami czekać na odprawy.

- Muszę im niestety wyjaśniać, że jako senator nie mam mocy sprawczej. Oczywiście mogę i powinienem jednak dzielić się pomysłami na rozładowanie kolejek. Swoimi, ale i tymi, które dostaję od mieszkańców - mówi money.pl Tyszkiewicz.

Jakie są więc pomysły senatora? Dotyczą przede wszystkim odciążenia przejść granicznych, jeśli chodzi tranzytowy ruch ciężarówek. - Najbardziej logicznym pomysłem, który aż się sam nasuwa w tej sytuacji, jest organizacja konwojów - mówi.

Koronawiurs i jego wpływ na gospodarkę Polski

- Załóżmy, że do Polski wjeżdżają od strony niemieckiej TIR-y z Litwy. Można konwojować, dajmy na to, 30 takich pojazdów - od granicy niemieckiej aż po granicę litewską - opowiada. Według jego pomysłu, takich ciężarówek nie musieliby wówczas kontrolować polscy pogranicznicy. To by z pewnością rozładowało korki. Pytanie, czy byłoby to rozwiązanie bezpieczne.

Senator odpowiada, że zarówno na początku, jak i na końcu takiego konwoju powinny jechać radiowozy. A gdyby takie TIR-y nie zatrzymywały się na terenie Polski, zagrożenie by nie wzrastało. - W sytuacji, gdy te ciężarówki stoją na granicy blisko siebie, generuje to nie tylko gigantyczny chaos, ale też oczywiste zagrożenie - dodaje Wadim Tyszkiewicz.

Zatłoczone są także przejścia dla pieszych. Na niektórych z nich trzeba czekać nawet 18 godzin - przyznają money.pl przedstawiciele Straży Granicznej. Pomysł zarówno dla osób indywidualnych, jak i ciężarówek ma Nadodrzański Oddział Straży Granicznej. Jego rzeczniczka apelowała w money.pl, by wybierając się na przejście, mieć wydrukowaną i wypełniona kartę lokalizacyjną. Wypełnienie jej na przejściu zajmuje zwykle ok. 7 minut, a to generuje kolejki i opóźnienia.

Gotowe do wypełnienia karty można znaleźć na serwisie rządowym. Karty muszą wypełnić wszyscy, którzy przekraczają granicę - piesi, kierowcy oraz pasażerowie.

Senator Tyszkiewicz też widzi problem na przejściach dla pieszych. W serwisie społecznościowym Tyszkiewicz opublikował zdjęcie takiego "pieszego korka", który wytworzył się na moście łączącym Słubice z Frankfurtem nad Odrą. Tłumaczy, że to zdjęcie, które dostał od jednego z mieszkańców okolic.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Utknąłeś na granicy? Prześlij nam zdjęcie lub relacje na dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2020

KIEROWCA TIRAkolejny nawiedzony ssię odezwał

17-03-2020

stara drajwera54!!!!! godziny na wjazd do Polski na Świecku pamiętam, jak rządziły SLD i PSL

17-03-2020

brendaNo tak, jak ciężarówki stoją blisko siebie to mogą się pozarażać. Jeszcze jak któraś ma katar albo co gorsza kaszel.

Rozwiń komentarze (70)