Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Koronawirus. Kraków wylicza swoje straty i też prosi premiera o program pomocy

14
Podziel się:

Prezydent Krakowa wystąpi do premiera, by objąć miasto taką samo pomocą jak gminy górskie. Jacek Majchrowski przekonuje, że krakowska branża turystyczna poniosła straty nie mniejsze niż hotelarze czy restauratorzy na Podhalu.

Koronawirus. Kraków wylicza swoje straty i też prosi premiera o program pomocy
Kraków przekonuje, że poniósł z powodu koronawirusa straty nie mniejsze niż gminy górskie (PAP, Art Service)

Kraków to najchętniej odwiedzane przez zagranicznych turystów polskie miasto, ale też cel wycieczek szkolnych i centrum kulturalno-naukowe, które na konferencje i festiwale przyciąga uczestników z całego świata. W 2019 przyjechało miasto odwiedziło ok. 14 mln osób, które zostawiły w sumie 7,5 mld zł. Z badań prowadzonych na zlecenie magistratu wynika, że przez turystyczny lockdown miasto straciło w zeszłym roku ok. 4 mld zł – informuje krakowska "Gazeta Wyborcza".

Prezydent Krakowa podjął decyzję, że wystąpi do premiera Mateusza Morawieckiego o objęcia stolicy Małopolski taką samą pomocą, jak ta przewidziana dla gmin znajdujących się na terenach górskich.

- Trzeba zrobić wszystko, by wesprzeć branżę turystyczną i pomóc jej w przetrwaniu tego trudnego czasu. Od lata spodziewamy się powrotu dużego ruchu turystycznego; nie wyobrażam sobie, by przyjezdni spotkali się z pustką na rynku, wynikającą z tego, że część firm z niego zniknie – powiedział "Wyborczej" Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Zobacz także: Powikłania poszczepienne. Państwo bierze na siebie odszkodowania, od 3 do 100 tys. zł

Nie tylko Kraków prosi o objęcie go pomocą przewidzianą dla gmin znajdujących się na terenach górskich. O dodatkową pomoc zaapelował także burmistrz podkrakowskiej Wieliczki, znanej z zabytkowej kopalni soli.

"Przed rozpoczęciem epidemii Covid-19 nasze miasto odwiedzało ponad 2 mln turystów rocznie. Od chwili rozpoczęcia epidemii liczba ta zmniejszyła się diametralnie. (…) Na kondycję wielickiej branży turystycznej szczególnie mocno wpłynął brak turystów z zagranicy, którzy wcześniej tak licznie odwiedzali Solne Miasto" – napisał burmistrz Wieliczki, prosząc o udzielenie 80-procentowej rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
adgjj
rok temu
dalej niech miasto wspomaga kosciol poprzez sprzedaz ziemi za bezcen, za stracone pieniądze Majchrowski moglby wspomoc branże
emeryt
rok temu
Panie prezydencie daliście prawie 100%upust na sprzeda z ziemi księża a teraz brak pieniążkow Poznaniu kuria sprzedala Maltę za 70 milionów i nie udzielila upustu
dre
rok temu
Byłem w Krakowie rok temu, jakieś 2 miesiące przed pandemią. Syf, jakiego trudno szukać w innym mieście w Polsce. Jedynie rynek i okolice trochę ogarnięte, ale i tak nieszczególnie. Kazimierz - tyle słyszałem, a tu parę obskurnych ,,kamieniczek", chaos, bałagan, rozkopane, albo dziurawe drogi - naprawdę syf do kwadratu. Nie spodziewałem się, że to taka nędza. Nawet wysikać nie ma się gdzie. Dwie toalety przy plantach zamknięte, to samo inne toalety publiczne, a nawet w galerii przy dworcu kolejka do kibla (!!!!). Nie miałem wyboru - sikałem na plantach. Byłem służbowo, ale turystycznie to już na pewno nie pojadę - do takiego syfu? Nie spodziewałem się, że Kraków to w istocie wiocha. Nie wiem, na czym oni stracili.
j-23
rok temu
A czarnym sprzedaje tereny w krakowie za grosze.
Jaro
rok temu
Panie Majchrowski mówi pan prawdę, to są straty branży turystycznej z Krakowa. A więc do roboty, zacznijcie coś robić, debatujcie, nowe programy, pomysły, przesunięcie kosztów z jednych na drugich. Od czego jest samorząd, tylko od brania kasy z podatków i darowizn państwa. WSTYD !!!