Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Koronawirus. Kraków wylicza swoje straty i też prosi premiera o program pomocy

14
Podziel się

Prezydent Krakowa wystąpi do premiera, by objąć miasto taką samo pomocą jak gminy górskie. Jacek Majchrowski przekonuje, że krakowska branża turystyczna poniosła straty nie mniejsze niż hotelarze czy restauratorzy na Podhalu.

Koronawirus. Kraków wylicza swoje straty i też prosi premiera o program pomocy
Kraków przekonuje, że poniósł z powodu koronawirusa straty nie mniejsze niż gminy górskie (PAP, Art Service)
bDJbYcCt

Kraków to najchętniej odwiedzane przez zagranicznych turystów polskie miasto, ale też cel wycieczek szkolnych i centrum kulturalno-naukowe, które na konferencje i festiwale przyciąga uczestników z całego świata. W 2019 przyjechało miasto odwiedziło ok. 14 mln osób, które zostawiły w sumie 7,5 mld zł. Z badań prowadzonych na zlecenie magistratu wynika, że przez turystyczny lockdown miasto straciło w zeszłym roku ok. 4 mld zł – informuje krakowska "Gazeta Wyborcza".

Prezydent Krakowa podjął decyzję, że wystąpi do premiera Mateusza Morawieckiego o objęcia stolicy Małopolski taką samą pomocą, jak ta przewidziana dla gmin znajdujących się na terenach górskich.

- Trzeba zrobić wszystko, by wesprzeć branżę turystyczną i pomóc jej w przetrwaniu tego trudnego czasu. Od lata spodziewamy się powrotu dużego ruchu turystycznego; nie wyobrażam sobie, by przyjezdni spotkali się z pustką na rynku, wynikającą z tego, że część firm z niego zniknie – powiedział "Wyborczej" Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

bDJbYcCv
Zobacz także: Powikłania poszczepienne. Państwo bierze na siebie odszkodowania, od 3 do 100 tys. zł

Nie tylko Kraków prosi o objęcie go pomocą przewidzianą dla gmin znajdujących się na terenach górskich. O dodatkową pomoc zaapelował także burmistrz podkrakowskiej Wieliczki, znanej z zabytkowej kopalni soli.

"Przed rozpoczęciem epidemii Covid-19 nasze miasto odwiedzało ponad 2 mln turystów rocznie. Od chwili rozpoczęcia epidemii liczba ta zmniejszyła się diametralnie. (…) Na kondycję wielickiej branży turystycznej szczególnie mocno wpłynął brak turystów z zagranicy, którzy wcześniej tak licznie odwiedzali Solne Miasto" – napisał burmistrz Wieliczki, prosząc o udzielenie 80-procentowej rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.

bDJbYcCB
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJbYcCW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Tuition
miesiąc temu
Ja tez proszę o pomoc, bo od kwietnia zamiast Zarabiajac tyle co zarabialem w styczniu czy lutym 2020,zarabiam mniej, a przez trzy miesiące jeszcze mniej, też proszę o rekompensate. Rząd wprowadza durne obostrzenia, więc jeżeli ludzie muszą dawać sobie radę to zarząd miasta też, niech widzi jaka władza. A nie wiedziałem że nad konstytucja są ważniejsze obostrzenia i rozporządzenia a ludzie w to wierzą. W ostatnich miesiącach nie słyszałem by ktoś miał grypę, wszyscy mają covid,ale to nie tylko u nas
zulon
miesiąc temu
Bytom też prosi o pomoc mogę podać numer konta
wincent
miesiąc temu
Pan Majchrowski prosi o wsparcie m.in dla ludzi ktorzy pokupowali mieszkania rosnace na wartości pod najem krotkoterminowy w centrum gdzie sie zawsze wynajmie biorac samosplacajace sie kredyty? Czy może miasto nie chce zejść z czynszów za lokale wynajmowane pod knajpy w bardzo wysokich stawkach dostosowanych do ruchu turystycznego niemal przez caly rok? Już pan Panie prezydencie cześć pieniedzy dostanie ode mnie w ramach podniesionych cen za bilety mpk. niestety idzie "reset" w gospodarce
bDJbYcCX
Pomorzanin
miesiąc temu
Gdańsk też prosi o pomoc
Blachary
miesiąc temu
Niech JAGNA odda ZALICZKI za OLIMPIADĘ ;) POdreperuje budżet....