Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Wsparcie dla górskich gmin. Rząd przyjął uchwałę

17
Podziel się:

Gminy położone na terenach górskich, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, mają otrzymać w sumie miliard złotych wsparcia - taki ma być efekt uchwały przyjętej we wtorek przez Radę Ministrów.

Wsparcie dla górskich gmin. Rząd przyjął uchwałę
Rząd przyjął uchwałę, która zakłada milion złotych wsparcia dla górskich gmin (money.pl, Krzysztof Janoś)

“Rząd pomoże ponad 200 gminom położonym na terenach górskich. Będą one mogły skorzystać z dwóch rodzajów wsparcia: wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-2020 oraz z 80-proc. rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Program pomocy wynosi 1 mld zł i ruszy w pierwszym kwartale 2021 roku” - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia będą wydatki, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40 proc. średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę.

Gminy będą mogły ubiegać się również o dopłaty dotyczące utraconych w pierwszym kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości. Chodzi o zwolnienia z tej daniny gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dotyczącej usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej (np. kolejki linowe i wyciągi). W tym przypadku dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80 proc. utraconych przez nią dochodów.

Zobacz także: Przedsiębiorcy kontra rząd. Do sądów trafiają kolejne pozwy. Mają szansę na odszkodowania?

Pieniądze z obu rodzajów wsparcia można będzie przeznaczyć na finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi.

Chodzi w szczególności o budowę, rozbudowę, przebudowę lub modernizację szlaków turystycznych, placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych, parkingów i wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych, czy infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków.

Wsparciem objęte zostaną gminy, które spełniają jedno z kryteriów: w całości leżą w obrębie makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste, lub takie, które przecinają się z granicą wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.

Na wsparcie mogą też liczyć gminy położone w obrębie mezoregionów: Masyw Ślęży i Góry Świętokrzyskie, w obrębie których znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m., przecinają się z granicą wymienionych makroregionów, ale w ich obrębie nie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m., przynajmniej część znajduje się w odległości do 10 km od granicy wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.

O wsparcie mogą się też ubiegać gminy miejskie: Świdnica i Dzierżoniów oraz gmina wiejska Besko. Wszystkie gminy będą mogły wnioskować do wojewodów o wsparcie w ciągu miesiąca od dnia wejścia uchwały w życie. Premier będzie miał miesiąc na wypłatę pieniędzy. Uchwała zacznie obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Po poniedziałkowej konferencji Jarosława Gowina na temat zapowiedzianego wsparcia mówił burmistrz Karpacza Radosław Jęcek. - Z kurtuazji należy podziękować rządzącym, że jakiekolwiek wsparcie zapowiedzieli, natomiast patrząc z punktu widzenia realnej pomocy, to jest cała masa pytań. Obawiamy się, jako samorządowcy gmin górskich, że będzie podobnie jak z tarczą branżową: mówi się o niej, ale niewiele z niej wynika i niewiele podmiotów może z niej skorzystać - komentował w programie "Newsroom WP".

Podatek od nieruchomości to zdaniem Jęcka jedynie kilka procent kosztów, jakie obiekty górskie mają. - Pensjonat z 10 pokojami powinien zarabiać ok. 30 - 35 tys. zł miesięcznie, jeśli umorzę mu podatek od nieruchomości, to będzie ulga 150 - 200 zł w skali tego miesiąca - tłumaczył.

Bez entuzjazmu wypowiadali się także przedsiębiorcy z Karpacza, z którymi rozmawiał dziennikarz money.pl. - Zostaliśmy oszukani. Najpierw Gowin mówi: naśnieżajcie, stoki będą otwarte. Chwilę potem ten sam Gowin mówi: zamykamy was. Teraz mówi: damy samorządom pomoc, a wam nic. To oburzające. Tym bardziej, że latem na Pomorzu i w innych regionach zarobili sporo na turystyce, a nas się niszczy bez mrugnięcia okiem - mówił Tomasz Stanek.

- Liczyłem, że ktoś wreszcie powie: otwieramy was tego a tego dnia. Dajcie nam wreszcie normalnie pracować. My nie chcemy tarczy, pomocy. Poradzimy sobie. Mamy ręce, głowy pełne pomysłów, sprzęt zapewniający funkcjonowanie w reżimie sanitarnym. Przecież latem było tu blisko 3 mln turystów. Koronawirusem zaraziło się w Karpaczu 6 osób - przekonywał z kolei Sebastian Zipper.

W poniedziałek okazało się również, że rzad przedłuża lockdown. Hotele, stoki i m.in. galerie handlowe pozostaną zamknięte co najmniej do końca stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Badua54
2 lata temu
Jeśli chodzi o zamknięcie stoków narciarskich, to woła to o pomstę do nieba!!! Kto tak mądrze wymyślił??? Przecież narciarze nie jadą jeden za drugim,tylko jest spory odstęp, prawda? A w marketach, w sklepach, gdzie jest ciasno??? Mijamy się tam w odległości 30 cm!!!! A i niekiedy ktoś bierze towar dosłownie "przez ciebie" Robicie nas więźniami i wykańczacie gospodarkę, dokąd to wszystko zmierza, do samozaglady???
zrezygnowany
2 lata temu
No to pomogli. Aż nie wiem co ze szczęścia napisać. To idealnie pokazuje kto tym krajem rządzi, co wie o problemach zwykłych ludzi, przedsiębiorców. Pomoc w punkt. Brawo. Kurcze jeszcze tyle do wyborów. Czy dam radę?
Hehacz!
2 lata temu
Miliard złotych? Przecież to niewiele więcej jak 14 Sasinów! Z czym do ludzi, mongoły?
Roof
2 lata temu
Tzn. dodrukuje papierków.
łowiecka
2 lata temu
Dotacje i tak będziecie oddawać bo kontrola to albo tamto - wal......ć to pracować na własny rachunek.