Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zdrowie
04.03.2020 08:59

Koronawirus. Pierwszy przypadek zachorowania na terenie Polski

- Otrzymywaliśmy wyniki pierwszego pacjenta zarażonego koronawirusem w Polsce. To pacjent w województwie lubuskim, czuje się dobrze - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej. W nocy o sytuacji został poinformowany premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Koronawirus. Pierwszy przypadek zachorowania na terenie Polski

- Pacjent czuje się dobrze, rodzina i osoby, które miały z nim kontakt, są objęte kwarantanną - zapewnił minister.

Minister powiedział, że pacjent wcześniej był w Niemczech. Teraz jest hospitalizowany w Zielonej Górze. Minister dodał, że pacjent "nie jest z grupy wysokiego ryzyka".

Jak mówił Szumowski, chory skontaktował się z lekarzem rodzinnym. Ten, po wywiadzie, ocenił, że ryzyko zarażenia koronawirusem jest wysokie i skontaktował się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. - Wszystko zadziałało książkowo i za to bardzo dziękuję - powiedział na konferencji minister.

Minister apeluje do tego, żeby zachować zdrowy rozsądek ws. koronawirusa. - Łagodnie przechodzi go 80 proc. zarażonych - mówił.

Ponad 91 tys. osób zarażonych, z tego blisko 48 tys. osób wyleczonych i 3 tys. ofiar - to bilans koronawirusa na świecie. Chciałoby się powiedzieć, że najnowszy, ale wciąż napływają nowe informacje.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Oglądaj: Koronawirus - spadki na giełdach, panika. Czy Polska jest przygotowana?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99 procent), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby "zawiozły" ze sobą wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Koronawirus. Co musisz wiedzieć?
Koronawirus w Polsce. Obowiązkowa praca zdalna, zasiłki opiekuńcze dla rodziców i świadczenia za kwarantannę

Koronawirus. Czym jest COVID-19? Podstawowe informacje

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Sama choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Koronawirus ciężko przebiega u ok.15-20 proc. osób. Jednocześnie do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Dane mogą być zawyżone, ponieważ u wielu pacjentów z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Tym samym najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, ale także te, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności o charakterze przewlekłym.

Przypomnijmy, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie opracowano szczepionki, która skutecznie zabezpieczałaby przed zachorowaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zdrowie, koronawirus, COVID19, Covid-19, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2020

Zosia SamosiaZłe do nas zawsze z Niemiec idzie... z zachodu.... tylko wóda może nas uratować.... walmy w żyły ile się da...

04-03-2020

GhMnie ciekawi ile osob faktycznie jest zarazonych w pce czy na swiecie

04-03-2020

agnieszkaszybciej o wirusie mozna dowiedziec sie poczta pantoflowa ,niz od ministra czy PIS-rzadu.Jak maja sie przyznac ze brak funduszy ,a przeciez nagrod … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)