Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Covid-19
12.03.2020 13:36

Koronawirus. Stan zagrożenia epidemiologicznego na terenie kraju - co oznacza?

Koronawirus. Stan zagrożenia epidemiologicznego zostanie wprowadzony na terenie całego kraju - zapowiedział w czwartek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Stosowne rozporządzenie zostanie dziś wprowadzone w życie. Co to oznacza w praktyce?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Koronawirus. Stan zagrożenia epidemiologicznego na terenie kraju - co oznacza? (Fot: Piotr Nowak)

Koronawirus. Stan zagrożenia epidemiologicznego na terenie kraju - co oznacza?

W związku z pierwszym śmiertelnym przypadkiem (57-letnia kobieta była hospitalizowana w jednym z poznańskich szpitali) koronawirusa w kraju minister Szumowski zapowiedział wprowadzenie rozporządzenia dotyczącego wprowadzenia w Polsce zagrożenia epidemiologicznego. Stan zagrożenia epidemiologicznego oznacza wdrożenie czasowych (restrykcyjnych) obostrzeń m.in. w kwestii podróżowania i handlu. Jak podkreślił Szumowski, na 1200 osób w kwarantannie, jedynie 16 osób w całej Polsce miało absencję w miejscu kwarantanny.

Stan zagrożenia epidemiologicznego w praktyce:
- zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
- obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
- obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Przypomnijmy, że sytuacja epidemiologiczna w związku z koronawirusem w naszym kraju na 12 marca 2020 stwierdzono w Polsce 44 potwierdzone przypadki chorych na COVID-19. Jedna zarażona wirusem pacjenta zmarła.

Koronawirus. Stan zagrożenia epidemiologicznego na terenie kraju - co oznacza?

Przypomnijmy, po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny (GIS) zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Ponadto decyzją szefa resortu kultury Piotra Glińskiego nieczynne od czwartku przez przynajmniej dwa tygodnie będą kina, muzea, teatry, filharmonie, opery, biblioteki oraz szkoły artystyczne. Tym samym instytucje kultury dołączyły do placówek edukacyjnych zamkniętych z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa.

Polska wzorem innych państw reaguje na kryzys, którego powodem jest koronawirus. Zauważmy, że rozwiązania tymczasowo odraczające spłatę kredytów hipotecznych przez osoby indywidualne i gospodarstwa domowe we wtorek zapowiedziała włoska minister finansów, o czym informował Reuters. Natomiast dzień wcześniej włoskie stowarzyszenie bankowe ABI ogłosiło, że kredytodawcy reprezentujący 90 proc. sumy aktywów bankowych, mogą zaoferować możliwość odroczenia spłaty kredytów hipotecznych.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

MmmTo działajcie wprowadźcie i będzie a nie ze zapowiedział

13-03-2020

MmmKaj mój komentarz

Rozwiń komentarze (2)