Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|

Koronawirus uderza w lotniska regionalne. Ogromne spadki ruchu w 2020 roku

21
Podziel się

Lotniska regionalne w 2020 roku świecą pustkami. Wszystkiemu winna jest trwająca pandemia koronawirusa. W ciągu trzech kwartałów br. obsłużyły one o przeszło dwie trzecie mniej pasażerów niż przed rokiem - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Koronawirus uderza w lotniska regionalne. Ogromne spadki ruchu w 2020 roku
Koronawirus w Polsce. Na lotniskach regionalnych pustki (zdj. ilustracyjne). (Flickr, The National Guard (CC BY 2.O) Flickr)
bDAEqJLp

Koronawirus sparaliżował ruch lotniczy. Cierpią na tym nie tylko największe porty lotnicze, ale także te regionalne, które szczególnie odczuły drugi kwartał. Wtedy to ruch lotniczy został zamknięty niemal całkowicie, a małe porty w zasadzie nie obsługiwały pasażerów.

I tak trzynaście polskich regionalnych lotnisk obsłużyło w trzech kwartałach ok. 8,04 mln pasażerów. To spadek o 65,6 proc. w porównaniu z danymi za zeszły rok. W 2019 roku po 9 miesiącach liczba podróżnych obsłużonych przez lokalne porty była o 15,3 mln większa.

Rzecznik Związku Regionalnych Portów Lotniczych Piotr Adamczyk przekazał PAP, że w pierwszym kwartale z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało w sumie 4,83 mln pasażerów. To o 835 tys. mniej (spadek o blisko 15 proc.) w porównaniu z tym samym okresem 2019 rokiem. Drugi kwartał to niemal całkowite zamknięcie ruchu (spadek o 99 proc.).

bDAEqJLr
Zobacz także: Zobacz: Drony będą dostarczać paczki. Przełom może nastąpić już w 2023 roku

- W trzecim kwartale br., po zakończeniu administracyjnego lockdownu, przewozy pasażerskie zaczęły się powoli odbudowywać. Od lipca do końca września obsłużono około 3,13 mln pasażerów, to jest o 6,48 mln mniej, czyli o 67,4 proc. mniej, w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 roku - podał Adamczyk.

Które lotnisko cieszyło się największą popularnością w tym roku? Z połączeń z lotniska w Krakowie skorzystało 2,31 mln pasażerów. Drugie miejsce zajął Gdańsk z liczbą 1,47 mln podróżnych. Podium zamykają Katowice - 1,28 mln, następnie Wrocław - 891 tys., Modlin - 750 tys., Poznań - 592 tys., Rzeszów - 203 tys., Szczecin - (szacunkowo) 165-175 tys., Bydgoszcz - 115 tys., Lublin - 109 tys., Łódź - 66 tys., Olsztyn - 57 tys. i Zielona Góra - ok. 15 tys.

bDAEqJLx

Wszystkie lokalne porty odnotowały natomiast spadek ruchu pasażerskiego przy porównaniu z danymi za rok 2019. W Krakowie obsłużono o 3,91 mln pasażerów mniej (spadek o 62,9 proc.), w Gdańsku o 2,64 mln (minus 64,2 proc.), w Katowicach o 2,63 mln (minus 67,2 proc.), we Wrocławiu o 1,89 mln (minus 68 proc.), w Modlinie o 1,69 mln (minus 69,3 proc.), a w Poznaniu o 1,3 mln (minus 68,8 proc.).

W Rzeszowie pasażerów było o 403 tys. mniej (minus 66,5 proc.), w Bydgoszczy o 217 tys. (minus 65,4 proc.), w Szczecinie (szacunkowo) o ok. 255 tys. (minus 59 proc.), w Lublinie o 161 tys. (minus 59,6 proc.), w Łodzi o 124 tys. (minus 65,2 proc.) w Olsztynie o 57,7 tys. (minus 50,3 proc.) i w Zielonej Górze o ok. 9 tys. (minus 37 proc.).

bDAEqJLy

W poprzednim roku z siatki połączeń trzynastu polskich portów regionalnych skorzystało rekordowe 30,2 mln podróżnych, czyli o ponad 2,14 mln więcej w porównaniu z rokiem 2018. Dynamika wzrostu ruchu wyniosła 7,6 proc. i była wyższa od średniej dynamiki europejskich lotnisk, która według stowarzyszenia ACI Europe (Airports Council International Europe) wyniosła 3,2 proc.

bDAEqJLS
Źródło:
KOMENTARZE
(21)
Janek
2 miesiące temu
Jedyne lotnisko w Polsce bez spadku liczby pasażerów to Lotnisko w Radomiu. Jak latało stamtąd 0 osób to i dalej lata 0 osób. A 150 osób obsługi tego lotniska 5 rok regularnie przychodzi do pracy. Można to nazwać nawet sukcesem rządu bo to oczko w głowie Morawieckiego.
kali
2 miesiące temu
za to nowy CPK rozwija się w zastraszającym tempie , prawda panie chorała?????
Janusz
2 miesiące temu
Dlatego trzeba budować centralny port lotniczy będzie utrzymywał te wiejskie lotniska
bDAEqJLT
Jak tam?
2 miesiące temu
A w Polsce wystarczy że rząd zmieni sposób publikacji statystyk i już nikt nikomu nic nie udowodni a tym bardziej brakujących danych 😂 wirus w odwrocie no przynajmniej u kreatywnych księgowych a społeczeństwo jak za komunistów radzi sobie samo. Nic się tak nie liczy jak podatki i PKB. Co tam zdrowie i życie ważna jest kasa w końcu trzeba za coś urządzić libacje w puszczy lasów p. I kupic bilety dla dignitazy i aparatczyków na sex party za granica bo krajowe orgie wyszły już dawno z mody po rynnie. Nowe limuzyny. Przybić nowa stępkę pod Star Trek w stoczni oraz popilnowac podwarszawskiej łąki, nie za darmo nie za darmo. Robienie rowa i wycinki też są trendy tak samo jak spust pekli nowa rura za miliony monet do river Vistula i dalej VIA Baltic a. Gazowanie kobiet to też ostatni sukces generalski jest czym się pochwalić. A nieustanne zaloty do górników i zapewnienia iż polska jeszcze bardzo długo będzie opierać się o technologię węglowe w czasie gdy cały świat zniej zrezygnował tuż po prehistorii i od pokoleń używa już krzemu oraz rozumu jest bez cenne. Nawet ostatnio powstaje nowa dyscyplina strzelanie z żebra i straszenie tych co się nie boją. Trochę to dziwna dyscyplina gdyż całkiem nie dawno ci od żebra twierdzili iż liberum veto to taki napis na murze który w dzisejdzych czasach już nie działa. Normalnie nieustające pasmo sukcesywnych porażek 😂 Trzeba przyznać że dotychczas żaden dyktator świata nie miał tak skutecznej propagandy za ponad 2 miliardy z podatków. Żaden kartel narkotykowy nie wyprał tyle pieniędzy co udało się zrealizować polskim prominentnym politykom w czasie koronawirusa. Nikomu nie udało się stworzyć lepszej złotej piramidy jak ta za 70 milionów pakietów polskich złotych. Nikomu nie udało się nawrócić narodu na wiarę w tani prąd gdy ceny stałe rosną. Nawet kaszpirowski by się nie powstydzil hipnozy i zbiorowej halucynacji jaka zaserwowano społeczeństwu twierdząc i nie ma inflacji a dług publiczny jest tak elastyczny niczym prezerwatywa. Naprawdę trzeba być urodzonym kłamcą i sprzedawca aby karmić ciemnogród takim stekim nieustającego pasma sukcesywnych porażek. 😂
Pp
2 miesiące temu
To nie koronawirus tylko pan premier i jego ludzie. Nauczmy sie, ze urzednicy powinni brac odpowiedzialbosc za swoje decyzje.
...
Następna strona