Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firma
26.05.2020 12:50

Koronawirus uderzył w wyniki finansowe firm. Słaby pierwszy kwartał to dopiero początek

Z raportów finansowych za pierwsze trzy miesiące tego roku widać, że firmom się pogorszyło. Słabe wyniki były głównie efektem fatalnego marca, kiedy koronawirus dotarł do Polski. Drugi kwartał - kiedy to zaraza zadomowiła się nad Wisłą na dobre - może być jeszcze gorszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Przez koronawirusa pogorszyła się kondycja finansowa wielu przedsiębiorstw

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych z co najmniej 50 pracownikami załamał się w pierwszym kwartale o blisko 29 proc. rok do roku, do niespełna 18,6 mld zł - podaje "Rzeczpospolita", która przyjrzała się najnowszym danym GUS. To najgorszy wynik od siedmiu lat.

Spadła też rentowność - z 3,4 proc. w pierwszym kwartale ubiegłego roku do 2,4 proc. obecnie. To również bardzo zły wynik - najgorszy od 11 lat.

To jednak nie koniec problemów. Jak czytamy, jest niemal pewne, że drugi kwartał przyniesie znacznie głębsze załamanie wyników sektora przedsiębiorstw. Zdecydowana większość ograniczeń w gospodarce obowiązywała przez cały kwiecień, a niektóre obowiązują nadal.

Obejrzyj też: Odmrażanie gospodarki. Szumowski odpowiada na szereg pytań

Z danych GUS wynika, że w maju - pomimo odmrażania gospodarki - wyraźnie zwiększył się odsetek firm, które oceniają, że pandemia ma "poważne" lub "zagrażające stabilności" konsekwencje dla ich działalności.

Są też jednak dobre wiadomości. Dane za trzeci kwartał mogą być już lepsze. Dużo firm, po załamaniu z ostatnich miesięcy, powoli staje na nogi.

Z jednej strony z każdym kolejnym miesiącem można oczekiwać, że biznesy będą miały coraz więcej klientów. Z drugiej - pozytywne efekty dla kondycji przedsiębiorstw przynosi też rządowa pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-05-2020

GOWINEK MTusk w kryzysie przeprowadził nasz kraj suchą stopą ale ci obecni dyletanci doprowadzą do recesji już na śląsku właściciel firmy popełnił samobójstwo … Czytaj całość

27-05-2020

MieszkaniecTeraz widzicie na co stać rządy PiS. Morawiecki jako slugus Nowogrodzkiej. Może tylko palcem w butach pomieszać. Jeden jest fakt Kaczyńskiego trzeba … Czytaj całość

27-05-2020

WANIA MANIAUkri was zastąpią i mnie też szalom

Rozwiń komentarze (3)