Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus uderzył w wyniki finansowe firm. Słaby pierwszy kwartał to dopiero początek

3
Podziel się

Z raportów finansowych za pierwsze trzy miesiące tego roku widać, że firmom się pogorszyło. Słabe wyniki były głównie efektem fatalnego marca, kiedy koronawirus dotarł do Polski. Drugi kwartał - kiedy to zaraza zadomowiła się nad Wisłą na dobre - może być jeszcze gorszy.

Przez koronawirusa pogorszyła się kondycja finansowa wielu przedsiębiorstw
Przez koronawirusa pogorszyła się kondycja finansowa wielu przedsiębiorstw (Getty Images)
bEpzLvAR

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych z co najmniej 50 pracownikami załamał się w pierwszym kwartale o blisko 29 proc. rok do roku, do niespełna 18,6 mld zł - podaje "Rzeczpospolita", która przyjrzała się najnowszym danym GUS. To najgorszy wynik od siedmiu lat.

Spadła też rentowność - z 3,4 proc. w pierwszym kwartale ubiegłego roku do 2,4 proc. obecnie. To również bardzo zły wynik - najgorszy od 11 lat.

To jednak nie koniec problemów. Jak czytamy, jest niemal pewne, że drugi kwartał przyniesie znacznie głębsze załamanie wyników sektora przedsiębiorstw. Zdecydowana większość ograniczeń w gospodarce obowiązywała przez cały kwiecień, a niektóre obowiązują nadal.

bEpzLvAT
Zobacz także: Obejrzyj też: Odmrażanie gospodarki. Szumowski odpowiada na szereg pytań

Z danych GUS wynika, że w maju - pomimo odmrażania gospodarki - wyraźnie zwiększył się odsetek firm, które oceniają, że pandemia ma "poważne" lub "zagrażające stabilności" konsekwencje dla ich działalności.

Są też jednak dobre wiadomości. Dane za trzeci kwartał mogą być już lepsze. Dużo firm, po załamaniu z ostatnich miesięcy, powoli staje na nogi.

bEpzLvAZ

Z jednej strony z każdym kolejnym miesiącem można oczekiwać, że biznesy będą miały coraz więcej klientów. Z drugiej - pozytywne efekty dla kondycji przedsiębiorstw przynosi też rządowa pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpzLvBu
KOMENTARZE
(3)
Mieszkaniec
rok temu
Teraz widzicie na co stać rządy PiS. Morawiecki jako slugus Nowogrodzkiej. Może tylko palcem w butach pomieszać. Jeden jest fakt Kaczyńskiego trzeba przegonic z polityki. Już tyle napsul że więcej nie da rady. Te działania rzadu to pozorne ruchy
WANIA MANIA
rok temu
Ukri was zastąpią i mnie też szalom
GOWINEK M
rok temu
Tusk w kryzysie przeprowadził nasz kraj suchą stopą ale ci obecni dyletanci doprowadzą do recesji już na śląsku właściciel firmy popełnił samobójstwo a co dalej
bEpzLvBv