Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. UOKiK bierze po lupę podwyższanie cen żywności i produktów higienicznych

302
Podziel się

Niektórzy sprzedawcy postanowili się wzbogacić na pandemii koronawirusa w Polsce. Od kilku dni po mediach krążą doniesienia o podwyższonych cenach żywności i produktów higienicznych. Teraz procederowi przyjrzy się UOKiK, który powołał w tym celu zespół.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny (na zdjęciu) powołał zespół, który przyjrzy się podwyższaniu cen przez pandemię koronawirusa.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny (na zdjęciu) powołał zespół, który przyjrzy się podwyższaniu cen przez pandemię koronawirusa. (East News, Jan Bielecki/East News)
bDKdaodh

- Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny - mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania - dodaje Chróstny, cytowany w komunikacie.

W skład świeżo powołanego zespołu wejdą pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej. Pierwsi sprawdzą działania sprzedawców w internecie natomiast drudzy - w sklepach i sieciach handlowych.

bDKdaodj
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Firmy będą zwalniać? "Martwiłbym się o transport"

Czym może skończyć się postępowanie? Przede wszystkim interwencją Urzędu, jeżeli uzna, że handlowcy wykorzystywali w nieuczciwy sposób przewagę kontraktową w sektorze rolno-spożywczym. W komunikacie wyszczególniono sytuację małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

bDKdaodp

Chróstny pochwalił także postawę Allegro, które przed kilkoma dniami zapowiedziało walkę z ofertami produktów, które rzekomo miałyby być wsparciem w walce z wirusem SARS-CoV-2.

- Działamy efektywnie aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo - nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli - deklaruje Chróstny.

UOKiK zakłada także możliwość zmian w przygotowywanej ustawie specjalnej, która daje możliwość do karania osób, które wykorzystują strach przed koronawirusem do zawyżania cen produktów Urząd rozważa zwiększenie mechanizmów sankcji, które byłyby nakładane na przedsiębiorców wykorzystujących ten proceder.

bDKdaodq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDKdaodK
KOMENTARZE
(302)
Obatel
12 miesięcy temu
Przecież umiłowany prezydent powiedział pensje rosną to i ceny rosną
POLAK
12 miesięcy temu
Należy sprawdzić mięso i drób. Poszlo strasznie do góry. W okolicach Gorzowa filet kosztuje prawie 30 zł. za kg. Zajmijcie się tym. Podobno w hurtowniach mięso i drób poszlo strasznie do góry. Na nieszczęściu oni chcą się szybko dorobić. Sprawcie ten sektor żywności.
jatoja
12 miesięcy temu
proszę bardzo ,delikatesy Przy Agorze Warszawa pierś z kurczaka 29 na kg. bandytyzm jedni firmy zawieszają drudzy szybko się dorabiają
bDKdaodL
pawlo
12 miesięcy temu
30 ZŁza kg piersi z kurczaka to już norma . Totalny brak etyki,UOKiK powinien działać kara 50000 min za takie praktyki. Dotyczy to płynów do dezynfekcji itd. Kto próbuje się odkuć w obliczu takiej klęski powinien surowo być karany.
Panda
12 miesięcy temu
Ceny poszły w górę i to sporo. Producenci jak i sprzedawcy próbują Sobie odbić pandemię.
...
Następna strona