Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. UOKiK bierze po lupę podwyższanie cen żywności i produktów higienicznych

Niektórzy sprzedawcy postanowili się wzbogacić na pandemii koronawirusa w Polsce. Od kilku dni po mediach krążą doniesienia o podwyższonych cenach żywności i produktów higienicznych. Teraz procederowi przyjrzy się UOKiK, który powołał w tym celu zespół.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny (na zdjęciu) powołał zespół, który przyjrzy się podwyższaniu cen przez pandemię koronawirusa. (Fot: Jan Bielecki/East News)

- Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny - mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania - dodaje Chróstny, cytowany w komunikacie.

W skład świeżo powołanego zespołu wejdą pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej. Pierwsi sprawdzą działania sprzedawców w internecie natomiast drudzy - w sklepach i sieciach handlowych.

Zobacz też: Koronawirus. Firmy będą zwalniać? "Martwiłbym się o transport"

Czym może skończyć się postępowanie? Przede wszystkim interwencją Urzędu, jeżeli uzna, że handlowcy wykorzystywali w nieuczciwy sposób przewagę kontraktową w sektorze rolno-spożywczym. W komunikacie wyszczególniono sytuację małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki przedstawili na środowej konferencji szereg restrykcji, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa
Maseczek i środków do dezynfekcji nie kupimy już na Allegro i OLX. Zadecydował o tym premier

Chróstny pochwalił także postawę Allegro, które przed kilkoma dniami zapowiedziało walkę z ofertami produktów, które rzekomo miałyby być wsparciem w walce z wirusem SARS-CoV-2.

- Działamy efektywnie aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo - nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli - deklaruje Chróstny.

Oszustów i cwaniaków nie brakuje - nawet w czasie epidemii
Epidemia koronawirusa. Policja przestrzega przed oszustami

UOKiK zakłada także możliwość zmian w przygotowywanej ustawie specjalnej, która daje możliwość do karania osób, które wykorzystują strach przed koronawirusem do zawyżania cen produktów Urząd rozważa zwiększenie mechanizmów sankcji, które byłyby nakładane na przedsiębiorców wykorzystujących ten proceder.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: ceny, Covid-19, COVID19, uokik, postępowanie uokik, ceny żywności, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2020

ObatelPrzecież umiłowany prezydent powiedział pensje rosną to i ceny rosną

17-03-2020

POLAKNależy sprawdzić mięso i drób. Poszlo strasznie do góry. W okolicach Gorzowa filet kosztuje prawie 30 zł. za kg. Zajmijcie się tym. Podobno w … Czytaj całość

17-03-2020

jatojaproszę bardzo ,delikatesy Przy Agorze Warszawa pierś z kurczaka 29 na kg. bandytyzm jedni firmy zawieszają drudzy szybko się dorabiają

Rozwiń komentarze (302)