Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Tymczasowy profil zaufany dla osób, które nie chcą wychodzić z domu

0
Podziel się

Choć z profilu zaufanego korzystają już miliony Polaków, to jednak dla części barierą okazuje się wymóg posiadania konta w banku do jego założenia. Część też nie chce udać się do punktu potwierdzającego. Ministerstwo cyfryzacji przygotowało dla nich tymczasowy profil zaufany, który założą w internecie.

Koronawirus. Polacy mogą założyć tymczasowy profil zaufany w internecie.
Koronawirus. Polacy mogą założyć tymczasowy profil zaufany w internecie. (Unsplash.com)
bEpwHHQR

Jak podaje resort cyfryzacji, profil zaufany posiada już ponad 6,2 mln Polaków. Jednak nie każdy zainteresowany może go założyć. Po pierwsze PZ nie mogą mieć ci, którzy nie posiadają konta w banku, które jest wymagane przy założeniu i potwierdzeniu profilu online. Po drugie - część osób odpuściła sobie wizyty w punkcie potwierdzającym PZ z powodu trwającej pandemii koronawirusa.

Tymczasowy profil zaufany na czas pandemii koronawirusa

To właśnie z myślą o nich ministerstwo przygotowało rozwiązanie, które eliminuje dwie wskazane bariery. Chodzi o tymczasowy profil zaufany, który można założyć w internecie bez wychodzenia z domu.

- Tymczasowy profil zaufany, tak samo jak zwykły, pozwala załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Różni się jednak tym, że jest ważny trzy miesiące - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany na stronie resortu.

bEpwHHQT
Zobacz także: Zobacz też: Przekop Mierzei Wiślanej. "Rosji nie chodzi o żadną ekologię, ale o przyszłość"

- Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku. Nie wymagamy też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem przenieśliśmy do internetu - dodaje szef MC.

Aby założyć tymczasowy profil zaufany, należy odwiedzić rządowe strony spod domeny gov.pl. Następnie wybrać e-usługę "Załóż profil zaufany", a w niej zakładkę "tymczasowy profil zaufany". Następnie pojawi się przycisk "załóż tymczasowy profil zaufany".

bEpwHHQZ

Następnie będziemy musieli wymyślić nazwę użytkownika oraz hasło. Następnie w odpowiednich rubrykach musimy wpisać nasze dane, takie jak: imię (w przypadku, jeżeli je posiadamy, także i drugie imię), nazwisko, numer PESEL.

Dalej system poprosi nas o dane kontaktowe (adres e-mail, numer telefonu). Potrzebne są one do tego, by potwierdzić swój tymczasowy profil zaufany. Po wpisaniu wszystkich danych użytkownik wybierze termin wideorozmowy z urzędnikiem. Jest ona wymagana, by potwierdzić, że nikt nie próbuje się pod nas podszywać.

Po potwierdzeniu kodu, który otrzymamy SMS-em, na adres e-mailowy przyjdą nam dwie wiadomości. Pierwsza będzie potwierdzeniem założenia tymczasowego profilu zaufanego. Ale szczególnie ważna jest druga wiadomość.

bEpwHHRa

"WAŻNE! W drugiej wiadomości znajdziecie numer wniosku. Będzie Wam potrzebny podczas rozmowy z urzędnikiem. Nikomu nie podawajcie tego numeru!" - czytamy na stronie MC.

"Tymczasowy profil zaufany jest ważny przez trzy miesiące, standardowy - 3 lata. Jeśli ważność Twojego tymczasowego PZ dobiegnie końca, złóż wniosek o zwykły profil zaufany" - czytamy dalej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEpwHHRb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpwHHRu
KOMENTARZE
(0)