Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Koronawirus w ponownym natarciu. Miliony osób w lockdownie. To wpłynie na świat

18
Podziel się:

Dziesiątki milionów osób znalazło się w lockdownie z powodu nowych ognisk epidemii COVID-19 w Chinach, a lokale w dużych miastach zostały zmuszone do zamknięcia, co wzmaga obawy przed dalszymi restrykcjami w kraju — informuje w środę AFP.

Koronawirus w ponownym natarciu. Miliony osób w lockdownie. To wpłynie na świat
Chiny utrzymują krajową politykę zero COVID-19 (Getty, Kevin Frayer)

Chińskie służby zdrowia odnotowały ponad 300 nowych zakażeń w historycznym mieście Xian, w którym znajduje się słynna Terakotowa Armia, i w Szanghaju, który jest największym miastem w kraju.

Niektórzy mieszkańcy Szanghaju donoszą w mediach społecznościowych, że otrzymują rządowe racje żywnościowe, co przypomina powrót do wielomiesięcznego odosobnienia, które zostało narzucone szanghajczykom na wiosnę. Urzędnicy rozpoczęli nową rundę masowych testów w ponad połowie dzielnic miasta po odkryciu kolejnych przypadków zakażeń po weekendzie. Jedna z mieszkanek miasta przekazała AFP, że obecnie szanghajczycy nie boją się już COVID-19, ale tego, że znów zostaną zamknięci w swoich domach.

W 13-milionowym Xi'an, które przeszło przez trwający miesiąc lockdown pod koniec zeszłego roku, mieszkańcy zostali poddani "tymczasowym środkom kontroli" po tym, jak od soboty wykryto 29 nowych infekcji. Lokale rozrywkowe, w tym puby, kafejki internetowe i bary karaoke, zamkną swoje drzwi od północy w środę — poinformował w komunikacie urząd miasta.

W Pekinie doszło niedawno do epidemii powiązanej z klubem nocnym. Od tygodni w mieście są przeprowadzane regularne testy, a co najmniej jedno osiedle, na którym mieszka wielu obcokrajowców, zostało otoczone stalowym ogrodzeniem, aby uniemożliwić mieszkańcom wyjazd.

W zeszłym tygodniu prezydent Chin Xi Jinping potwierdził swoje zaangażowanie w strategię zero COVID-19 pomimo rosnących kosztów ekonomicznych.

Japoński bank Nomura oszacował, że od poniedziałku w całym kraju co najmniej 114 mln ludzi było objętych całkowitym lub częściowym lockdownem w porównaniu z 66,7 mln osób w zeszłym tygodniu.

Chińska strategia "zero-COVID-19", która już wiosną zamknęła w domach miliony osób, doprowadziła do gigantycznych opóźnień w łańcuchach dostaw na całym świecie. Problemy te odczuli także giganci w swoich branżach. Chodzi m.in. o Teslę Elona Muska, która produkuje auta elektryczne.

Tesla w nowej giga fabryce w Niemczech cały czas nie rozpoczęła jeszcze produkcji układów napędowych, do czego przygotowano jedną z hal. Do tej pory elementy te były dostarczane z Chin, a produkcja w Szanghaju została zawieszona wiosną, właśnie z powodu lockdownu. W efekcie Tesla sprzedała w drugim kwartale bieżącego roku o 17 proc. mniej modeli 3 i Y, niż planowała.

Teraz firma ogłosiła, że zamyka okresowo zakład, aby przeorganizować pracę fabryki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
w nas nie jes...
4 tyg. temu
U nas średnio około 2.000 przypadków COVID dziennie (strefa zielona), Niemcy około 100.000- to w przeliczeniu na polską populację odpowiada ok. 45.000 (strefa czarna), we Francji jeszcze gorzej...
Każdy kij ma ...
miesiąc temu
Robią jaja ludziom , co za czasy 😭...jak rządy doszły do tego żeby swój naród upokorzyć kiedyś najeźdźcy robili porządki a teraz własny rząd robi taki cyrk ...ściema stulecia NWO ...bądźcie odporni na propagandę . Zdrowia i wolności
Don Cezar
miesiąc temu
W tym temacie trzeba zachować zdrowy ludzki rozsądek. Nie czytać jednych źródeł, a całkowicie pomijać innych. Miałem przykład w rodzinie, gdy ktoś w nic nie wierzył w tym temacie I zmarł. W przeddzień miał saturacje 60. A masowe zamykanie gospodarki jak to robią za granicą, to traci sens. Tylko działania wprost chirurgiczne i celowane. Dlatego nigdy nie ufajmy tylko jednemu źródłu lub pewnej grupie, bo możemy za to zapłacić własnym życiem.
Mat
miesiąc temu
Jak wygląda skala korupcji wśród polityków w Chinach?
Ernesto
miesiąc temu
Chińczycy znaleźli sposób by zniszczyć swoją gospodarkę a w Polsce przy 40 tys infekcji dobowych masowo Polacy powiadali Alleluja i do przodu.