Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
MKS
|

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Najgłębsza recesja od ponad 300 lat

38
Podziel się

Brytyjski PKB spadł w 2020 roku o rekordowe 9,9 proc. Według wyliczeń Banku Anglii jest to największy roczny spadek PKB od 1709 roku.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Najgłębsza recesja od ponad 300 lat
​Brytyjski PKB spadł w 2020 roku w efekcie epidemii koronawirusa o rekordowe 9,9 proc., (Pixabay)
bErDGbph

Wielka Brytania boryka się z największym rocznym spadkiem PKB od 1709 roku. Brytyjskie PKB spadło w 2020 roku o rekordowe 9,9 proc., choć to i tak wynik lepszy niż zakładano w czarnym scenariuszu. W ratowaniu sytuacji pomogło grudniowe rozluźnienie ograniczeń w wielu częściach Wielkiej Brytanii.

- Wzrost odnotowano w hotelarstwie, sprzedaży samochodów i w zakładach fryzjerskich. Zwiększenie liczby testów i wykrywalności Covid-19 również przyczyniły się do wzrostu zdolności wytwórczych. Gospodarka nadal rosła w czwartym kwartale jako całość, pomimo dodatkowych ograniczeń w listopadzie - oświadczył zastępca głównego statystyka ONS Jonathan Athow.

bErDGbpj

Co nie zmieniło faktu, że PKB spadło o prawie 10 proc. To ponad dwa razy więcej niż wyniósł poprzedni największy roczny spadek w historii.

Zobacz także: Prof. Flisiak: szczepienie jest przyspieszeniem nabycia odporności

ONS, czyli brytyjski urząd statystyczny, zaczął mierzyć PKB po II wojnie światowej i nigdy wcześniej roczny spadek nie był wyższy niż 4,1 proc.

bErDGbpp

Ale według wstecznych, szacunkowych wyliczeń Banku Anglii, jest to największy roczny spadek PKB od 1709 r.

Na ten rekordowy spadek wpłynęły przede wszystkim wyniki za drugi kwartał 2020 roku, gdy PKB spadł o 19 proc., co było efektem wprowadzonego pod koniec marca pierwszego lockdownu. Wraz ze spadkiem o 2,9 proc. w pierwszym kwartale zaowocowało to pierwszą recesją od światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2009.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErDGbpK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
Bartek
6 miesięcy temu
W uk uczelnie pracują z biznesem bardzo blisko podobnie jak rząd który dba o biznes. W Polsce te relacje uczelni i biznesu dopiero raczkują co widać po polskich szczepionkach a relacje rzadu i prywatnego biznesu raczej polegają na utrudnianiu i wzroście podatków. Może dlatego niektórzy radzą sobie lepiej bo maja inne zasady promocji i wsparcia biznesu
Coraz
6 miesięcy temu
więcej fałszywych testów aby straszyć ciemną masę. Tylko ciekawe czy to dalej ciemna masa i daje się nabierać n kłamstwa.
The prezident
6 miesięcy temu
UK to bankrut. Dziwie się Polakom którzy jeszcze tam pracują. Niech wracają do Polski i budują swój majątek i Polska gospodarkę
bErDGbpL
Angolan
6 miesięcy temu
Wszyscy na świecie cieszymy się i zazdrościmy Polsce bogactwa zarobków i najlepszej gospodarki. I
Maniak
6 miesięcy temu
Ale w uk jest wszystko zamknięte łącznie z kościołami. Wszyscy dostają 80% dochodu za siedzenie w domu, zamrożone odsetki na kredyty itd...... o czym tu mowa? Wsparcie dla firm, chorobowe 100% płatne w przypadku zarażenia covid19, po kontakcie z zakażonym na samoizolacji płacą chorobowe wg stawki uk ( jeśli kontakt był w pracy to 100% dochodu) darmowe testy, które pracujăcy w służbie zdrowia lub logistyce, zaopatrzeniu itd... moze sobie zrobić rezerwując termin online 12h wcześniej. Po 24h od pobrania próbki dostajesz wynik (do 48h jest na ulotce ale przychodzi po 24h) nie wspominając juz , ze mozna test sobie zamówić do domu i odesłać pocztą 🤪 dłuzej czeka się na wynik ale i tak jest po 3 - 4 dniach. Kto za to płaci pytam? Rezerwy finansowe. A w polsce kto? Podatnicy
...
Następna strona