Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Kościół finansowo musi sobie radzić sam. Jest decyzja

179
Podziel się:

Wójt Turobina zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z pytaniem, czy gmina może partycypować w kosztach inwestycji wokół kościoła. Chodziło m.in. o sfinansowanie wykonania podjazdu do świątyni dla osób niepełnosprawnych. Odpowiedź RIO nie pozostawia złudzeń. Wynika z niej, że parafia finansowo musi sobie radzić sama. O sprawie informuje serwis prawo.pl.

Kościół finansowo musi sobie radzić sam. Jest decyzja
Gmina nie może dofinansowywać inwestycji kościelnych - informuje RIO, zdjęcie ilustracyjne (Wikimedia Commons, Sławomir Milejski)

Pytanie wójta Turobina do RIO dotyczyło sfinansowania z budżetu gminy m.in. podjazdu dla osób niepełnosprawnych przy kościele, a także kostki brukowej wokół świątyni i jej oświetlenia zewnętrznego. Odpowiedź, jak pisze serwis prawo.pl, była jednoznaczna. Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała, że tego typu wydatki nie mają związku z zadaniami gminy.

"Dokonanie wydatków ze środków pochodzących z budżetu gminy na rzecz kościoła nie ma podstaw prawnych, gdyż inwestowanie w obiekty na terenach należących do innych podmiotów prawnych nie należy do zadań własnych gminy" - pisze prawo.pl. RIO oparła się na zapisach ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o finansach publicznych.

Od reguły są jednak wyjątki. RIO przypomniała w odpowiedzi, że zadania własne gminy, na które samorząd może wydawać pieniądze z budżetu, obejmują m.in. inwestycje dot. cmentarzy gminnych oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Oznacza to, że prace na wyznaniowych nekropoliach (będących własnością lub w użytkowaniu wieczystym Kościoła albo innej wspólnoty wyznaniowej) mogą być dotowane. Jest jednak ważne "ale".

"Warunkiem zasadniczym udzielenia wsparcia jest objęcie cmentarza (lub jego poszczególnych elementów, np. kaplic lub nagrobków) ochroną poprzez jego wpis do rejestru zabytków" - napisało RIO w odpowiedzi na pismo wójta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Prawo.pl
KOMENTARZE
(179)
Katolik
3 miesiące temu
Nie krytykujcie kościoła bo to Dom Boży.W nim jedyna nadzieja.Módlcie się za tych,którzy z niego rezygnują.Przyjdzie czas starości to wtedy wracacie i taka jest prawda.
Artur
3 miesiące temu
Bez Pana Boga ani do proga... Cokolwiek to znaczy umierający krzyż na piersi znaczy. Życzę pokory i wiary. Miłego dnia!
Ewa
3 miesiące temu
M. st. Warszawa przeznacza miliony na organizacje LGBT.
maciej
3 miesiące temu
Nareszcie coś z sensem, wiwat RIO w Lublinie.
Polak
3 miesiące temu
Zastanawiam sie czy złodzieje KK nigdy nie zmadrzeja instytucji najbogadsza sekta w Polsce doi ludzi i państwo bez opamietania=KIEDY TEN NARÓD ZMADRZEJE ? !!!!!!! WIDZI TO DRAŃSTWO I DALEJ DAJE SIE OKRADAĆ
...
Następna strona