Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Polacy chcą likwidacji przywilejów podatkowych dla Kościoła

591
Podziel się:

Aż 70 proc. ankietowanych uważa, że przywileje podatkowe dla Kościoła powinny zostać zlikwidowane. Niemal tyle samo chce, żeby państwo przestało finansować Kościół - tak wynika z sondażu IBRiS dla Radia Zet. Zaledwie co czwarty badany jest zdania, że instytucję tę należy wspierać finansowo.

Polacy chcą likwidacji przywilejów podatkowych dla Kościoła
Polacy chcą likwidacji przywilejów podatkowych dla Kościoła (Adobe Stock, Philippe Lissac / Godong)

Dyskusja o wzajemnych stosunkach Kościoła katolickiego i państwa toczy się w Polsce od 1989 r. Na zlecenie Radia Zet IBRiS przeprowadził sondaż, w którym zapytał Polaków o to, które elementy wzajemnych relacji należy pozostawić, a które zlikwidować.

Nie jest zaskoczeniem, że w kwestii pozostawienia nauczania religii w szkołach, społeczeństwo jest podzielone. 50 proc. ankietowanych opowiedziało się za, kolejne 44 proc. chciałoby jej usunięcia z publicznych placówek oświatowych. Zaledwie 6 proc. nie ma zdania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Największy "grzech" polskiego Kościoła. Jezuita wymienia jeden konkretny

Polacy: zostawić krzyż, usunąć przywileje podatkowe

Ponadto 54 proc. badanych chce pozostawienia symboli religijnych, takich jak krzyż, w urzędach i miejscach użyteczności publicznej, np. w Sejmie i szkołach.

W kwestii przywilejów podatkowych dla Kościoła 70 proc. ankietowanych stwierdza, że powinny one zostać zlikwidowane. Jedynie 23 proc. opowiedziało się za ich utrzymaniem. 66 proc. odpowiedziało, że państwo powinno przestać finansowo wspierać Kościół, 26 proc. jest przeciwnego zdania, a 8 proc. stwierdziło "trudno powiedzieć".

Z sondażu wynika też, że 50 proc. Polaków chce zlikwidowania uczestnictwa księży w uroczystościach państwowych. Przeciwnego zdania jest 42 proc. badanych, a zdania w tej sprawie nie ma 8 proc. ankietowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(591)
Kościół niech
2 miesiące temu
sobie tzw. wierni utrzymują. Dla mnie jako apostaty jest chore że z moich podatków utrzymuje się biskupów żyjących w pałacach niczym udzielni książęta.
Marrs
2 miesiące temu
Watykańczycy do Watykanu. Tam sobie razem pójdą do 7ydowskiego Raju(między Eufratem i Tygrysem)
jarek
2 miesiące temu
oczywiscie ze nalezy przestac finansowac kosciol oraz nalezy wprowadzic opodatkowanie za ich uslugi powinni placici podatki tak jak kazdy normalny przedsiebiorca. odciac calkowicie od panstwa
Marek lekarz ...
2 miesiące temu
Polacy chcą w ogóle ROZDZIAŁU kościoła od naszego Panstwa. Polacy chcą usunięcia immunitetów posłom i senatorom i sędziom. Polacy chcą zmniejszenia liczby posłów z 460 na 300. Polacy chcą UPROSZCZENIA prawa, ktore spowoduje utrate pracy około 150 000 urzędników.
Ateista42
2 miesiące temu
Nie mam cienia wątpliwości, że jedynym ratunkiem dla tego kraju jest zmiana rządu i świeckie Państwo.
...
Następna strona