Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Polacy chcą likwidacji przywilejów podatkowych dla Kościoła

595
Podziel się:

Aż 70 proc. ankietowanych uważa, że przywileje podatkowe dla Kościoła powinny zostać zlikwidowane. Niemal tyle samo chce, żeby państwo przestało finansować Kościół - tak wynika z sondażu IBRiS dla Radia Zet. Zaledwie co czwarty badany jest zdania, że instytucję tę należy wspierać finansowo.

Polacy chcą likwidacji przywilejów podatkowych dla Kościoła
Polacy chcą likwidacji przywilejów podatkowych dla Kościoła (Adobe Stock, Philippe Lissac / Godong)

Dyskusja o wzajemnych stosunkach Kościoła katolickiego i państwa toczy się w Polsce od 1989 r. Na zlecenie Radia Zet IBRiS przeprowadził sondaż, w którym zapytał Polaków o to, które elementy wzajemnych relacji należy pozostawić, a które zlikwidować.

Nie jest zaskoczeniem, że w kwestii pozostawienia nauczania religii w szkołach, społeczeństwo jest podzielone. 50 proc. ankietowanych opowiedziało się za, kolejne 44 proc. chciałoby jej usunięcia z publicznych placówek oświatowych. Zaledwie 6 proc. nie ma zdania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Największy "grzech" polskiego Kościoła. Jezuita wymienia jeden konkretny

Polacy: zostawić krzyż, usunąć przywileje podatkowe

Ponadto 54 proc. badanych chce pozostawienia symboli religijnych, takich jak krzyż, w urzędach i miejscach użyteczności publicznej, np. w Sejmie i szkołach.

W kwestii przywilejów podatkowych dla Kościoła 70 proc. ankietowanych stwierdza, że powinny one zostać zlikwidowane. Jedynie 23 proc. opowiedziało się za ich utrzymaniem. 66 proc. odpowiedziało, że państwo powinno przestać finansowo wspierać Kościół, 26 proc. jest przeciwnego zdania, a 8 proc. stwierdziło "trudno powiedzieć".

Z sondażu wynika też, że 50 proc. Polaków chce zlikwidowania uczestnictwa księży w uroczystościach państwowych. Przeciwnego zdania jest 42 proc. badanych, a zdania w tej sprawie nie ma 8 proc. ankietowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(595)
MATYLDA
rok temu
To nie Polacy chcą , masonii i komunisci tak chcą . Polacy stoją za Kościołem . Przestańcie manipulować oszuści.
emeryt
rok temu
to prywaciarze ja miałem firmę i nie miałem żadnych przywilejów dlaczego oni mają
dziadek
rok temu
Opodatkować wiernych na rzecz kościoła! Kościół obłożyć podatkam. Każdego zwolennika PiS obciążyć podatkiem na odbudowę kraju!
Esmadur
rok temu
Zawierając Konkordat staliśmy się stałym źródłem finansowania Kościoła kosztem obywateli. Takie artykuły na temat tego, że Polacy chcą pozbawić Kościół przywilejów tylko gniewają ludzi. Dobrze wiemy, że na mocy Konkordatu jakakolwiek zmiana w zakresie przywilejów jest niemożliwa, bowiem Kościół musiałby wyrazić na nią zgodę. To Kościół, jak każdy hegemon, ustanawia polskie prawo za pośrednictwem polityków związanych z Opus Dei. W 1993 roku, po trzech latach wolności Polska podpisując specyficzną i w większości tajną formułę Konkordatu utraciła suwerenność. W żadnym suwerennym państwie związek wyznaniowy nie może ustanawiać prawa, które narusza swobody obywatelskie także innowiercow i niewierzących. Kościół posługując się mniejszością tzw wierzących i praktykujących oraz fanatyków i karierowiczów zależnych od Opus Dei narzucił zdecydowanej większości obywateli RP swoje poglądy i wewnętrzne prawo Kościoła jako związku wyznaniowego. W celu zapewnienia sobie przewagi i umocnienia swojej władzy nad Polską i Polakami Kościół podzielił się hegemonią ze Stanami Zjednoczonymi, których armia stacjonująca w Europie gwarantuje Kościołowi niezmienność staus quo. Polski Sejm zatwierdzając Konkordat stał się kolejnym w naszej historii sejmem rozbiorowym. Polacy wbrew PiS-owskiej propagandzie wyrazili zgodę na stanie się częścią Unii Europejskiej, za to nigdy nie wyrazili zgody na faktyczne przejęcie władzy przez państwo kościelne Watykan i armię USA. Kraj, w którym obywatele nie mają nic do gadania, jest krajem zniewolonym. Duch Targowicy wciąż ciąży nad Polską, mimo pomocy jakiej udzielają nam wolne państwa europejskie skupione w UE w walce o prawa człowieka i obywatela łamane przez naszych potajemnych rządców.
Pdatnik R
rok temu
Obca firma NIE MOŻE BYĆ ZWALNIANA Z PŁACENIA PODATKÓW W POLSCE.
...
Następna strona