Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusz Kościelny to nic. Zobacz, ile kosztuje nas konkordat

13
Podziel się:

Najwięcej pieniędzy idzie na religię w szkołach.

Fundusz Kościelny to nic. Zobacz, ile kosztuje nas konkordat
(PAP/Radek Pietruszka)

Rząd zaproponował biskupom likwidację Funduszu Kościelnego. W zamian kusi duchownych odpisem od podatku w wysokości 0,3 procent. Jednak fundusz to niewielka część tego, co państwo łoży na rzecz Kościoła katolickiego. Z budżetu państwa na jego potrzeby idzie rocznie ponad 1,8 mld złotych. Te przywileje gwarantuje mu konkordat. Zdaniem przedstawicieli PiS i Solidarnej Polski, rząd nie ma prawa nic zmieniać bez zgody Watykanu. Ale już Ruch Palikota domaga się wręcz zerwania umowy z kościołem i wstrzymania finansowania z kasy państwa.

Minister Michał Boni odsłonił karty na wczorajszym posiedzeniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Zaproponował - jak to określono w komunikacie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - _ propozycje w sprawie usamodzielnienia płatności składek duchownych za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne _.

Rząd chce, by kościoły i pozostałe związki wyznaniowe samodzielnie płaciły składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Jeżeli chodzi o katechetów w szkołach, nic by się nie zmieniło, składki nadal płaciłoby państwo.

Kasując Fundusz Kościelny, rząd zaproponował, by każdy zyskał prawo do przeznaczenia 0,3 proc. należnego podatku rocznego na cele kościołów i związków wyznaniowych._ Możliwość odliczenia tej kwoty nie zmieniałaby dotychczasowego odpisu od podatku 1 proc., który możemy przekazywać na przykład na rzecz różnych fundacji - _czytamy w komunikacie resortu.

Prawo przekazywania części podatku na kościoły i związki wyznaniowe miałoby zacząć obowiązywać już od 1 stycznia. Usamodzielnienie płacenia składek przez kościoły nastąpiłoby 1 stycznia 2014 roku.

Fundusz Kościelny to tylko ułamek daniny W 2011 r. na Fundusz Kościelny rząd przekazał 89 mln zł. W tym roku ma to być podobna kwota. Został on wprowadzony z początkiem lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, jako rekompensata za skonfiskowany przez państwo majątek Kościoła katolickiego. Z jego środków finansowane są dopłaty do składek emerytalnych, rentowych i wypadkowych duchownych. Księżom fundusz finansuje je w 80 procentach. Misjonarze i członkowie zakonów dostają 100 proc. dofinansowania.

Jednak fundusz to tylko niewielka część tego, co płynie z kasy państwa na rzecz Kościoła. Gigantyczne wręcz sumy idą na cele, których finansowanie rząd polski zobowiązał się, podpisując konkordat. Umowę z Watykanem rzutem na taśmę zawarł upadający rząd Hanny Suchockiej. Była już premier została siedem lat później mianowana ambasadorem nadzwyczajnym przy Stolicy Apostolskiej. Pikanterii sprawie dodaje to, że umowę z Kościołem ostatecznie ratyfikował w 1998 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/167/191399_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/kosciol-jest-dla-wielu-chlopcem-do-bicia-wiec-sie-go-bije,0,1045270.html) *Kościół jest dla wielu chłopcem do bicia * - _ Jest za dużo nieprawdy wokół finansów Kościoła i księży narosło mnóstwo legend. Mówi się, że księża utrzymują się z tacy. A to jest bzdura _ - przekonuje biskup Tadeusz Pieronek. Poza finansowaniem nauki religii w szkołach, co jest największym wydatkiem państwa, wynikającym z zapisów konkordatu, państwo zadeklarowało także dotacje do katolickich uczelni oraz szkół przedszkoli i ochronek._ Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie i Katolicki Uniwersytet Lubelski są dotowane przez Państwo - _brzmi fragment 15 artykułu umowy. Ponadto czytamy tam, że _ Państwo rozważy udzielanie pomocy finansowej odrębnym wydziałom _.

Na tej podstawie dotacje płyną do kilku wydziałów teologicznych w całym kraju. Szkoły, przedszkola i domy opieki uzyskały takie same prawa do dotacji jak inne świeckie placówki. Na kościelną oświatę państwo wykłada rocznie w sumie ponad 1,65 mld złotych.

Zgodnie z konkordatem z budżetu utrzymywani są także kapelani w szpitalach w wojsku i innych służbach mundurowych. W ubiegłym roku wydano na nich blisko 27 mln złotych.

To nie wszystko. W konkordacie państwo zobowiązało się także do pomocy w remontach zabytkowych kościołów i budynków kościelnych. W ubiegłym roku przekazano na ten cel ponad 26 mln złotych. Konkordat gwarantuje też wsparcie dla działalności charytatywnej kościoła. W ramach tych zapisów, Caritas dostała w ubiegłym roku dotacje w wysokości 5,5 mln złotych.

Roczne wydatki z budżetu państwa, związane z funkcjonowaniem Kościoła katolickiego
Cel kwota
źródło: KAI, MON, MEN
Koszt związany za nauczaniem religii w szkołach około 1 150 mln zł
Dotacje dla Kościelnych Uczelni Wyższych, wydziałów teologicznych, szkół, przedszkoli i ochronek 521 mln zł
Fundusz Kościelny 89 mln zł
Dotacje do remontów zabytków kościelnych 26,6 mln zł
Ordynariat Polowy Wojska Polskiego 19,2 mln zł
Caritas Polska 5,5 mln zł
Kapelani szpitalni 3 mln zł
Kapelani więzienni 2,4 mln zł
Kapelani Straży Granicznej 842 tys. zł
Kapelani Straży Pożarnej 745 tys. zł
Kapelani w Policji 441 tys. zł
Kapelani Biura Ochrony Rządu 150 tys. zł
RAZEM: blisko 1 820 mln zł

To nie koniec bonusów. Konkordat zagwarantował też Kościołowi katolickiemu swobodę w prowadzeniu zbiórek pieniędzy. Artykuł 21. mówi, że przepisy prawa polskiego o zbiórkach publicznych nie mają zastosowania do zbierania ofiar. Wystarczy, że cele związane są z religią i Kościołem.

Czy likwidację Funduszu rząd musi uzgadniać?Czy rząd mógłby zlikwidować Fundusz Kościelny, nie oglądając się na konkordat i nie oferując w zamian możliwości 0,3 procentowego odpisu od podatku? Tutaj zdania są podzielone.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/75/m163659.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kosciol;w;polsce;dostaje;3;mld;zl;myslisz;ze;to;duzo,46,0,939054.html) Kościół w Polsce dostaje dużo? Zobacz innych * *Money.pl sprawdził jak finansowani są duchowni w innych krajach europejskich.

_ - Rząd mógłby zlikwidować Fundusz Kościelny, bez oglądania się na opinie kościoła. Konkordat pisano w latach 90., a Fundusz istnieje już od blisko sześćdziesięciu lat - _mówi Money.pl prof. Piotr Winczorek z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. _ _

_ - W konkordacie nie ma przecież słowa o Funduszu - argumentuje. Jednak jak dodaje - przez wzgląd na dobry obyczaj, lepiej byłoby jednak, by rząd i przedstawiciele Kościoła dogadali się w tej sprawie i wypracowali wspólne stanowisko _.

Podobnego zdania jest inny prawnik, prof. Bogusław Banaszak. _ - Wszystko zależy od interpretacji niektórych fragmentów dokumentu. Dwa artykuły umowy - 22 i 27 - zawierają zapisy, mówiące, że wszelkie zmiany dotyczące finansowania Kościoła lub wymagające nowych lub dodatkowych rozwiązań będą regulowane na drodze nowych umów _- tłumaczy.

-_ Z jednej więc strony, rząd mógłby na mocy ustawy zlikwidować fundusz, powołany przecież jednostronnie, przed podpisaniem konkordatu. Z drugiej, konkordat jako umowa międzynarodowa jest aktem nadrzędnym w stosunku do ustawy. Mając więc na myśli wspomniane zapisy, jednostronna likwidacja funduszu mogłaby być uznana przez Kościół za złamanie konkordatu _ - dodaje.

Felieton Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/105/124009.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/na;podatku;koscielnym;zarobia;rycerze;jedi,91,0,1046619.html) *Na podatku kościelnym zarobią rycerze Jedi * Czy dowiemy się, ilu wiernych jest naprawdę wiernych - pyta Bartłomiej Dwornik.

O podążaniu śladami komunistów mówi natomiast Money.pl ks. prof. Wiesław Wenz z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu._ - Jeżeli rząd zlikwiduje Fundusz Kościelny bez konsultacji i zgody ze strony episkopatu to zachowa się tak jak komunistyczny reżim. Fundusz Kościelny to przykład fasadowego prawa stanowionego przez PRL. Komuniści utworzyli go jako alibi dla siebie wobec Zachodu - zabraliśmy majątek, ale zobaczcie dajemy rekompensatę. _

Jego zdaniem, Kościół katolicki nie może być zrównywany z innymi wyznaniami. _ Pozycja kościoła jest uprzywilejowana przez to, że stosunki z państwem reguluje najwyższy akt jakim jest konkordat. Pozostali mają zawarte zwykłe porozumienia z rządem. Rząd musi postępować z Kościołem Katolickim bardzo delikatnie i elegancko. Komuniści jednostronnie zerwali konkordat w 1946 roku. Mam nadzieję, że obecny rząd nie powtórzy tego bezprawia. Przecież już Rzymianie mawiali, że prawo musi być nie tylko sprawiedliwe, ale i słuszne, a słuszność w tej mierze to przecież dobro człowieka - _ argumentuje.

Rząd kusi kościół 10 milionami złotych ekstra?Według szacunków rządu, suma przekazywanego przez obywateli odpisu podatku rocznego na rzecz Kościoła osiągnęłaby kwotę około 100 mln zł rocznie. Według wyliczeń Money.pl będzie to o 10 milionów mniej.

Z badań Instytutu Statystyki Kościoła katolickiego wynika, iż regularnie w mszach uczestniczy około 40 proc. wiernych czyli 14 mln Polaków. Ich liczba spadła minionym dziesięcioleciu o blisko 2 mln. To głównie ta część katolików utrzymuje Kościół, reszta płaci od _ wielkiego dzwonu _albo wcale.

źródło: Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

Zgodnie z wyliczeniami resortu finansów dotyczącymi rozliczenia PIT za 2010 rok (za ubiegły rok nie są jeszcze znane), w ramach 1 proc. podatku Polacy przekazali organizacjom charytatywnym ponad 400 mln zł. Z możliwości tej skorzystało blisko 40 proc. ogółu podatników. Przekazana przez nich kwota stanowiła średnio 40 złotych.

Zakładając, że na odpis na kościół stanowiłby 0,3 proc. podatku i zdecydowałaby się tnie 40 procent, a nawet połowa regularnie uczęszczających na msze (wykluczyliśmy miedzy innymi rolników, którzy nie wypełniają PIT), czyli 7 mln Polaków, oznaczałoby, że na konta Kościoła trafiłoby rocznie około 91 mln złotych. Deklarując 100 mln złotych z podatku, rząd wydaje się kusić duchownych większymi pieniędzmi niż teraz dostają w ramach funduszu.

_ - To, co proponuje rząd, czyli te 0,3 procent odpisu od podatku, to tylko symboliczna rekompensata za krzywdy wyrządzone kościołowi katolickiemu przez państwo. Po 1989 roku, w ramach Komisji majątkowej, państwo oddało Kościołowi zaledwie 15 procent wartości majątku zagrabionego w latach pięćdziesiątych - mówi ks. prof. Wiesław Wenz.- _ Kościół ustosunkował się do tej grabieży bardzo łagodnie. Zamiast tych około 90 mln złotych rocznie, powinien dostawać kilkakrotnie więcej - _argumentuje . _

_

Koalicja za propozycją Boniego. Opozycja atakuje rządPropozycję Michała Boniego popierają jedynie przedstawiciele rządzącej koalicji. Opozycja atakuje rząd, ale z różnych powodów. Zdaniem Andrzeja Rozenka z Ruchu Palikota, to co do tej pory robiły wszystkie rządu, to wyraz poddaństwa wobec Watykanu. Jego zdaniem konkordat powinien zostać zerwany, a Kościołowi nie należą się już żadne pieniądze od państwa.

Zupełnie przeciwne stanowisko zajmują politycy PiS i Solidarnej Polski. Warto pamiętać, że Fundusz był przecież formą rekompensaty za odebrane Kościołowi mienie. - _ Mówienie o tym, że Kościół już je odzyskał z nadwiązką jest ordynarnym kłamstwem _ - argumentuje Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości. O próbie przypodobania się lewicowemu elektoratowi mówi Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski. - _ Rząd ogłasza w mediach pewne propozycje i stawia episkopat pod ścianą. W kraju, w którym ponad 90 proc. obywateli deklaruje się jako katolicy, mówiąc delikatnie to jest nieeleganckie _- oburza się.


Sławomir Neumann, Platforma Obywatelska:

Te zmiany to wyjście naprzeciw postulatom episkopatu. Ten próg nie jest tak wysoki, bo hierarchowie nieco przeszarżowali z pomysłem przekazywania jednego procenta. Gdyby przyznać im tyle, to okazałoby się, że dostają znacznie więcej pieniędzy niż w tej chwili z Funduszu Kościelnego. Wydaje się więc, że ta bogata oferta powinna zostać przyjęta z zadowoleniem. Kościół przecież będzie mógł te pieniądze wydawać nie tylko na składki emerytalne, ale na remonty, misje, działalność charytatywną.

Dlatego zupełnie nie rozumiem twierdzenia, że te zmiany to atak na Kościół? Państwo wspiera katolickie uczelnie, finansuje katolicki uniwersytet i remonty zabytkowych świątyń. Jeżeli ktoś mówi o walce z Kościołem, to albo nie zna faktów, albo wykazuje złą wolę.


Andrzej Rozenek, Ruch Palikota:

Kościół liczył na ponad miliard złotych w zamian za 89 mln zł. Widać wyraźnie, że rząd Donalda Tuska chce sobie kupić przychylność episkopatu. Fundusz Kościelny powinien już dawno temu być zlikwidowany. Odebrane dobra zostały zwrócone. Koniec. Nie ma sensu go utrzymywać.

Konkordat powinien być zerwany. W tym parlamencie nie ma takiej możliwości. Ale może zmieni się to po następnych wyborach. To jednostronna umowa, w której państwo polskie nie jest partnerem, a poddanym Watykanu.


Joachim Brudziński, poseł PiS:

Przede wszystkim wszystkie zmiany powinny być uzgodnione z Kościołem. Bo tego wymaga i umowa rządu z episkopatem i konkordat.
Gdyby to było rozwiązanie, które przyniesie korzyść i dla państwa i dla Kościoła, to nie miałbym nic przeciwko temu, ale dostrzegam tu brudną polityczną grę i walkę o ten najbardziej zwulgaryzowany, antyklerykalny elektorat, który skoncentrował się wokół Palikota. Przecież dla budżetu likwidacja Funduszu nie ma dużego znaczenia.

Warto pamiętać, że Fundusz był przecież formą rekompensaty za odebrane Kościołowi mienie. Mówienie o tym, że Kościół już je odzyskał z nawiązką jest ordynarnym kłamstwem. Nikt nigdy nie policzył, ile państwo zyskało na korzystaniu z tych nieruchomości.


Jan Bury, przewodniczący klubu parlamentarnego PSL:

Wokół Fundusz Kościelnego narosło wiele mitów. Myślę, że każda forma ustalona przez komisję wspólną rządu i episkopatu - która w mojej opinii bardzo dobrze pracuje i wniosła dużo spokoju do relacji państwa z kościołem - będzie dobra. Na stole pojawiła się propozycja. Episkopat będzie musiał się nad nią zastanowić. Można to negocjować ale jest punkt wyjścia.

To rozwiązania transparentne i bardziej przejrzyste od obecnego. Wierzący dobrowolnie przekażą część podatku. Skoro 95 proc. Polaków deklaruje się jako katolicy, Kościół nie powinien niczego się obawiać. Będzie to przy okazji pewna weryfikacja tych deklaracji.

Przychylam się do opinii, że zmiany w funkcjonowaniu systemu finansowania Kościoła wymagają jednak zmiany zapisów konkordatu. Wierzę w porozumienie. Póki co ta umowa dobrze się sprawdza i funkcjonuje, więc nie ma potrzeby zmieniania jej na siłę.


Arkadiusz Mularczyk, szef klubu parlamentarnego Solidarna Polska:

Zgodnie z konkordatem wszelkie zmiany powinny być uzgadniane z Kościołem. Tutaj tego nie było. Rząd ogłasza w mediach pewne propozycje i stawia episkopat pod ścianą. W kraju, w którym ponad 90 proc. obywateli deklaruje się jako katolicy, mówiąc delikatnie to jest nieeleganckie.

Trudno mi powiedzieć, czy odpis 0,3 proc. podatku zyska akceptację Episkopatu. Jeżeli z analiz wyjdzie, że to wystarczy na opłacenie składek duchownych, to może to być do przyjęcia. Podobnie było z wiekiem emerytalnym. Rząd ogłosił plan, ale nie poparł go wiarygodnymi analizami. Wypracowany w ramach konkordatu kompromis jest dobry i sprawdza się w praktyce. Pozytywnie reguluje relację państwa z Kościołem. Nie ma potrzeby, by to zmieniać.

Działanie rządu może wynikać z chęci przypodobania się części lewackich wyborców, którzy popierają SLD i Ruch Palikota. Ale takie jednostronne stawianie sprawy, to zła praktyka. Może wpłynąć niekorzystnie na relacje państwa z Kościołem.


O finansach kościoła czytaj w Money.pl
Raport o finansach Kościoła. Państwo płaci mu za mało? Autorzy podkreślają, że Polska to jedyny kraj w Europie, gdzie duchowni płacą podatek od przychodów z posług duszpasterskich.
Teraz oszczędności rządu uderzą w księży Wojsko zwalnia kolejnych kapelanów i zamyka kościoły garnizonowe.
Sprawdź, w którym województwie Kościół dostał najwięcej Kościół dostał od państwa działki liczące 60 tysięcy hektarów. Najwięcej w Wielkopolsce. Najbardziej zbulwersowany jest tym SLD z Grzegorzem Napieralskim na czele.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
samu-raj
6 miesięcy temu
Ci ktorzy palili na stosach ,nadal przy korytach !!! Nacja ktora zyje ponad stan za kase SUWERENA !!!!Wiecznie z wyciagnieta reka po SREBRNIKI !!!! Skonczyc wreszcie z tymi wyzyskiem !!Siac ,orac i zbierac ,to co sie wlasnymi rekami zapracowalo !!!!!!!!!!!!!
Precz ze śred...
11 miesięcy temu
Jakie mogą być konsekwencje zerwania konkordatu? Czy Watykan wypowie nam wojnę? Czy swoim zwyczajem nasili swoja agitację polityczną w kosciołach. Nowa umowa z kościołem MUSI zawierać zakaz prowadzenia działalności politycznej w kościołach pod rygorem zerwania umowy.
gość
2 lata temu
A ile atrakcyjnych gruntów otrzymali i otrzymują za bezcen.Odebrać dofinansowanie.
asqw12
2 lata temu
zerwać konkordat i odebrać kościołowi i katolikom przywileje finansowe
Purpura
3 lata temu
Watykan to spadkobierca cesarstwa Rzymskiego.cesarstwo upadło, a cwaniaki na to miejsce wymyślili nietykalny Watykan z papieżem nieomylnym.Zgromadzili wiedzę i wszystkie mądre księgi świata zamknęli w swoich watykańskich bibliotekach.,żeby przypadkiem poddani nie wiedzieli za dużo.Najlepiej się rządzi ciemnym ludem.Przecież jeszcze do niedawna biblia była niedostępna dla ludu. W bibli jest bardzo dużo mądrości,ale tylko uduchowieni mają do niej(Mądrość) dostęp.Watykan musi upaść,dopiero wtedy możemy tworzyć nową ziemię.