Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Kościół w Polsce na sprzedaż. Można zrobić tam biuro, salę konferencyjną lub pracownię

60
Podziel się:

Znów w Polsce kościół zostaje wystawiony na sprzedaż. Właściciel podkreśla, że to obiekt nieużywany, zdesakralizowany. Jak zapewnia, przestrzeń można wykorzystać na niejeden "świecki" sposób.

Kościół w Polsce na sprzedaż. Można zrobić tam biuro, salę konferencyjną lub pracownię
Obecnie kościół stoi pusty. Zdaniem biura nieruchomości, można go jednak ciekawie zagospodarować (inwestycje-wroclaw.pl, inwestycje-wroclaw.pl)

Dawny kościół na sprzedaż znajduje się na pograniczu Kątów Wrocławskich i Piotrowic, a to około 40 minut jazdy autem od centrum Wrocławia.

W firmie Dakid Business Solutions słyszymy, że obiekt ma bogatą historię i pochodzi z 1832 roku. Katolikom jednak nigdy nie służył - był to obiekt ewangelicki, powstał, gdy Dolny Śląsk leżał jeszcze na niemieckich ziemiach.

Obiekt, choć zabytkowy, obecnie stoi nieużywany i jest własnością prywatnej osoby. W biurze nieruchomości słyszymy, że kościół jest zdesakralizowany, zatem może służyć zupełnie świeckim celom.

Zobacz także: Ksiądz Andrzej Kobyliński komentuje stosunek młodych do kościoła.

Jakim? - Świetnie nadaje się na działalność kulturalną, konferencyjną, miejsce spotkań, lub prywatne biuro wielopoziomowe - zapewnia Michał Banaszak z Dakid Business Solutions. Jak dodaje, zaletą jest "bogata możliwość aranżacji". - Wnętrze jest wysokie na ponad 10 metrów, to jedna duża powierzchnia "open space" z bocznymi zabudowaniami - opowiada Banaszak.

468-metrowy obiekt stoi na 1300-metrowej działce. Wszystko zostało wystawione za cenę 350 tys. zł "do indywidualnych negocjacji". Ponoć zainteresowanych jest sporo, a ogłoszenie już obejrzały tysiące osób.

Biuro dodaje, że kościół znajduje się blisko nie tylko Wrocławia, ale i Berlina. Niewykluczone więc, że poniemieckim obiektem zainteresuje się zagraniczny inwestor.

Kościoły na sprzedaż

Budynek miał się nadawać jednak do "kompletnej odbudowy", ale potem, według biura nieruchomości, mógł już służyć jako hotel czy restauracja.

Czy znaleźli się chętni? W biurze nieruchomości dowiadujemy się, że owszem. Od mieszkańców okolic słyszymy jednak, że na razie żadnego wielkiego remontu tam nie było i obiekt stoi pusty.

Teoretycznie budynki kościelne mogą służyć jako hotele czy nawet sale weselne. Nie tylko dotyczy to zresztą kościołów ewangelickich, ale i katolickich.

"Jeśli jakiś kościół nie nadaje się już w żaden sposób do sprawowania w nim kultu Bożego i nie ma możliwości odrestaurowania go, może być przeznaczony przez biskupa do użytku świeckiego" - wynika z kościelnych przepisów. Zapisy z Kodeksu Prawa Kanonicznego mówią jednak, że byłe obiekty sakralne nie mogą służyć celom "niewłaściwym".

Zainwestować w kościół

W wielu krajach Europy byłe kościoły, także katolickie, często służą za kawiarnie, restauracje czy nawet kluby rozrywkowe. I to nawet takie, które służyły jeszcze do niedawna za miejsce kultu. Spadająca liczba wiernych sprawia, że budynki coraz częściej są desakralizowane.

Rytuał ten polega według Kościoła "na uwalnianiu istoty wartości sakralnych od ich warstwy zjawiskowej".

W praktyce w Polsce kościoły są desakralizowane niezwykle rzadko. Rozmawialiśmy z kilkoma doświadczonymi pracownikami biur nieruchomości. Żaden nie przypominał sobie "kościelnej" transakcji po desakralizacji.

Jak mówią, po prostu kościoły w Polsce wciąż służą wiernym, więc na "świecki" rynek nie trafiają. A co ze starymi, na przykład poniemieckimi zabytkami? Te często są w nie najlepszym stanie.

- Przede wszystkim jednak ze względów kulturowych niewielu przedsiębiorców chce robić świeckie inwestycje w byłych kościołach. To ciągle mocno drażliwy temat w Polsce - uważa jeden z agentów.

Dodaje jednak, że może to się zmienić, gdy jakaś pokościelna inwestycja odniesie sukces. - Najpierw jednak ktoś musi nieco zaryzykować - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(60)
proste
rok temu
kościoły nie służą wiernym a służą klerowi do strzyżenia wiernych
normalny
3 lata temu
przyjdzie czas gdy z dawnego kościoła dobiegnie śpiew muezina - a wy będziecie wspominać młodość w normalnym kraju i płakać nad własną głupotą...
Paweł S. Mari...
3 lata temu
Kupię ten kościół, zrobię tam biuro i w dolnych partiach budynku zrobię tak krematorium. Za ile można to kupić??>
studentka
3 lata temu
jakim prawem kosciol wog sprzedaje cokolwiek, zabrac mu teren i nie ma sprzedazy! zabrac majatki koscielne!
King
3 lata temu
Objawienie 17:1 oraz 16:12 kto wnikliwy powiąże fakty , czym są wody Eufratu i kto jest nierządnicą...
...
Następna strona