Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

W Wielkopolsce można zamieszkać w kościele. Cena to tylko... 28 tys. zł

258
Podziel się:

W wielkopolskiej miejscowości Niemczyn na sprzedaż wystawiono działkę z... kościołem. Cena wydaje się atrakcyjna - posiadłość kosztuje niecałe 30 tys. zł. - Telefonów mamy bardzo dużo, ale nie jest to inwestycja dla każdego - słyszymy w biurze nieruchomości.

Sytuacje sprzedaży kościoła w Polsce są niezwykle rzadkie. Co innego na Zachodzie. W Szkocji kościoły sprzedaje nawet sam... Kościół
Sytuacje sprzedaży kościoła w Polsce są niezwykle rzadkie. Co innego na Zachodzie. W Szkocji kościoły sprzedaje nawet sam... Kościół (morizon, FURMAN)

Na Zachodzie nierzadko spotyka się byłe kościoły, które zamieniły się w hotele, restauracje, a nawet kluby nocne. W Polsce takie przypadki są niemal niespotykane.

Czasem się jednak zdarzają, czego przykładem może być oferta biura nieruchomości Furman. W niewielkiej wsi Niemczyn, położonej 75 kilometrów od Poznania, oferuje ona 7200-metrową posiadłość. Jest na sprzedaż za 28 tys. zł. Największą atrakcją działki jest 133-metrowy były kościół z murowaną dzwonnicą.

"Budynek wybudowany jest z czerwonej cegły na kamiennych fundamentach" - zachwala biuro nieruchomości.

Zobacz także: Kościół nigdy nie pozwoli na rozwody. Jezuita Daniel Wojda podaje powód. Obejrzyj wideo:

O samym kościele wiadomo niezbyt wiele. Wybudowali go Niemcy, prawdopodobnie w XIX wieku. Nie służył przy tym nigdy katolikom, lecz ewangelikom. Był bowiem zbudowany dla niemieckich osadników w Wielkopolsce.

"Budynek nie pełni funkcji sakralnej i nadaje się do kompletnej odbudowy" - zaznacza biuro Furman. Faktycznie, ze zdjęć widać, że budynek jest obecnie w fatalnym stanie. Jednak w biurze słyszymy, że po remoncie można tam stworzyć restaurację czy hotel.

W kościele można również... zamieszkać. Jednak jak tłumaczy nam przedstawicielka biura Furman, nie jest to inwestycja dla każdego - bo od ponad dekady kościół jest na liście zabytków. Ewentualne remonty muszą być zatem konsultowane z konserwatorem. Nabywca działki nie będzie mógł też kościoła zburzyć, by postawić tam np. jakiś nowy budynek.

- Niektórzy myślą, że zakup działki to dobry sposób na lokatę kapitału. Nie do końca tak jednak jest. To raczej propozycja dla tych, którzy mają jakiś pomysł na remont - słyszymy w biurze nieruchomości.

Przedstawiciel biura dodaje jednak, że telefonów od potencjalnych nabywców ma naprawdę sporo - nie tyle z powodu oryginalności oferty, co ze względu na niską cenę. Na razie jednak nikt jeszcze na zakup się nie zdecydował.

Kościół na sprzedaż wymaga gruntownego remontu

Każdy kościół może być hotelem. Pod jednym warunkiem

Przedstawicielka biura nieruchomości nie potrafi powiedzieć, kiedy ostatnio budynek był wykorzystywany do celów sakralnych. Zapewne jednak, by trafić na wolny rynek, musiał zostać zdesakralizowany.

Pozwala na to Kodeks Prawa Kanonicznego. "Jeśli jakiś kościół nie nadaje się już w żaden sposób do sprawowania w nim kultu Bożego i nie ma możliwości odrestaurowania go, może być przeznaczony przez biskupa do użytku świeckiego, ale nic niewłaściwego" - stanowią kościelne przepisy.

W Polsce takie sytuacje się zdarzają jednak niezwykle rzadko. - Ja nigdy się z tym nie spotkałem - mówi Wirtualnej Polsce ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik kurii warszawskiej. Zastrzega również od razu, że w przypadku obiektów katolickich desakralizacja wygląda zupełnie inaczej niż w kościele ewangelickim.

Teoretycznie jednak każdy obiekt katolicki może zostać zdesakralizowany. W 2016 r. ten los spotkał na przykład kościół św. Józefa Robotnika w Bytomiu. Jak opisywał wtedy "Fakt", w pobliskich kopalniach często dochodziło do niewielkich trzęsień ziemi. W efekcie ściany budynku zaczęły pękać. Postanowiono więc rozebrać kościół. Kwestię desakralizacji rozwiązał wtedy po prostu dekret biskupa, który odczytał lokalny ksiądz.

W artykule naukowym z pisma Nurt SVD "Desakralizacja kościołów: rytuał "sacrum" czy "profanum"?" Marta Kowalczyk pisze, że desakralizacja polega "na uwalnianiu istoty wartości sakralnych od ich warstwy zjawiskowej". A zatem wszelkie przedmioty liturgiczne, na przykład szaty czy naczynia, trzeba przenieść do innej parafii. Jak tego nie można zrobić, przenosi się takie przedmioty do muzeum czy po prostu niszczy. Po tym etapie następuje "proces administracyjny" - czyli na przykład dekret odpowiedniego biskupa.

Kowalczyk zaznacza jednak, że desakralizacja kościołów wcale nie narodziła się wraz ze współczesną sekularyzacją społeczeństwa. - Swoimi korzeniami sięga czasów starożytnych, kiedy budynki sakralne przeznaczane były na szpitale i przytułki służące potrzebującym, poszkodowanym wskutek działań wojennych lub klęsk żywiołowych - pisze w swoim artykule.

Kościoły sprzedaje sam... Kościół

Ten szkocki kościół sprzedaje sam... szkocki Kościół

Polski kościół nie zajmuje się sprzedażą budynków po desakralizacji. Ale na Zachodzie takie sytuacje już się zdarzają. Na przykład władze kościoła w Szkocji na swojej stronie mają specjalną zakładkę z takimi budynkami na sprzedaż. I tak nieużywany kościół w 3-tysięcznym mieście Lochgilphead można kupić za około 60 tys. funtów, a więc niecałe 300 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(258)
hihihi
4 lata temu
myślą, że na pipidówie ktoś to kupi, wyremontuje, sami sobie remontujcie, może pis otworzy tam salę zabaw dla swoich
Civil
4 lata temu
Przecież to kościół Ewangelicki - to co ma do tego Katolickie Prawo Kanoniczne ??????!!!!
Rr
4 lata temu
Jeszcze chwila i nie będzie czego restaurować, zgłosi się,że budynek zagraża i nadaje się do natychmiastowej rozbiórki.Konserwator z ubolewaniem podpisze zgodę
Emeryt
4 lata temu
W jednej miejscowosci( nie bede pisala w jakiej) rolnik rozebral ruiny synagogi zydowskieji z tej cegly pobudowal dom to juz sie polil 3 razy, co odbuduje to sie spali. Nie wiem czy w tym cos jest nadzwyczajnego, nieziemskiego? odradzalabym zamienic kosciol na hotel lub inny przybytek publiczny.
Camil
4 lata temu
Co za bzdury. Skoro autor wspomina, że to kościół ewangelicki, nie mają do niego zastosowania przepisy kościoła katolickiego, dotyczące desakralizacji.
...
Następna strona