Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kościół odcięty od finansowania z budżetu. Inicjatywa Nowackiej zyskuje przychylność

55
Podziel się

Czy opozycja poprze inicjatywę większego rozdziału państwa i Kościoła? PO nie chce wojny z Kościołem, ale na propozycje prezentowane przez Barbarę Nowicką patrzy z życzliwością, podkreśla Tomasz Siemoniak.

Kolęda to oprócz spotkania z wiernymi finansowe żniwa dla duchownych.
Kolęda to oprócz spotkania z wiernymi finansowe żniwa dla duchownych. (East News, East News)
bEqTUGtN

Liderka Inicjatywy Polskiej, Barbara Nowacka, przekonuje o konieczności ścisłego respektowania zapisów konkordatowych. A jak zauważa, nie ma w nich słowa o finansowaniu Kościoła z budżetu państwa.

Inicjatywa Polska zbiera podpisy pod projektem ustawy, który przewiduje likwidację Funduszu Kościelnego i finansowania lekcji religii, pensji i ubezpieczeń księży i katechetów z budżetu państwa.

bEqTUGtP

Pytany o poparcie dla tych pomysłów przez Radio Zet wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak, stwierdził, że "Platforma nie pójdzie na wojnę z kościołem, ale z dużą życzliwością patrzę na to, że Barbara Nowacka stawia ten temat".

Zobacz także: Projekt dot. rozdziału Kościoła od państwa. Barbara Nowacka zdradza szczegóły:

- Jesteśmy absolutnie otwarci na każdy wariant, który w przejrzysty sposób finansuje kościół. W samym kościele byli zwolennicy zrezygnowania z Funduszu Kościelnego – mówił na antenie Radia Zet.

bEqTUGtV

Przypomniał również, w pierwszej kadencji rządów premiera Tuska zlikwidowana została komisja majątkowa. - Potem podjęliśmy rozmowy o finansowaniu kościoła z odpisów podatkowych, a nie z funduszu kościelnego. Nie było porozumienia, warto do tego wrócić – zaznaczył Siemoniak.

Jak pisaliśmy w money.pl, Donald Tusk proponował likwidację Funduszu Kościelnego na rzecz 0,3 proc. odpisu podatkowego. Kościół twierdził, że to nie wystarczy na jego potrzeby. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski mówił wówczas o modelu włoskim zapewniającym 0,8 proc. odpisu.

Podkreślał wówczas, że jako duchowny poparłby pomysł likwidacji Funduszu Kościelnego. - Nie może być tak, że władza państwowa trzyma na smyczy Kościół. W nowej sytuacji Kościół musi inaczej działać. Jestem gorącym zwolennikiem tego, aby sam dbał o to, żeby wierni chcieli wpłacać pieniądze. Do tego będziemy mieli inny plus, jawne będą całe finanse kościoła – mówił na łamach money.pl..

bEqTUGtW

Jak pisała "Rzeczpospolita", księża kosztują nas z roku na rok coraz więcej. W 2017 roku padł rekord. Z budżetu państwa trafiło do duchownych 159 mln zł. Do 2012 r. fundusz pochłaniał bowiem poniżej 100 mln zł. Rosnąć zaczął w kolejnych latach. Wpierw o 18 mln w 2013 r., i kolejne 15 mln w 2014 r. W 2015 r. na składki duchownych trafiało 128 mln, a w 2016 r. – 145 mln zł.

- Jesteśmy absolutnie otwarci na każdy wariant, który w przejrzysty sposób finansuje kościół. W samym kościele byli zwolennicy zrezygnowania z funduszu kościelnego – mówił Siemoniak w Radiu Zet.

To nie jedyne wydatki. Jak argumentują autorzy projektu, z budżetu państwa przeznacza się ok. 400 mln zł na finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych. Tylko lekcje religii wymagają zatrudniania ok. 30 tys. księży i katechetów. Kosztują rocznie blisko 1,4 miliarda zł z budżetu państwa.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * dziejesie.wp.pl

bEqTUGuq
KOMENTARZE
(55)
Wk
2 lata temu
Kosciòł to ròwnież hospicja i sierocińce wspòłfinansowane przez państwo. To ròwniez budynki ktòre są zabytkami dofinansowanymi przez konserwatora zabytkòw
Wk
2 lata temu
W niemczech zajęcia religi są w szkołach i finansowane sa przez państwo. Czy coś się nie zgadza?
Wk
2 lata temu
Czyli sierocińce,żłobki,szkoły,hospicja,przytułki dla bezdomnych ,okna życia zostaną pozbawione funduszy ?
bEqTUGur
obserwator
2 lata temu
Nie utrzymujemy kleru, i kościoła tylko ponad 1000letniego okupanta. Ma przywileje jak kiedyś zaborcy i Niemcy w czasie II wojny,( tramwaje z napisem TYLKO DLA NIEMCÓW). Tylko okupanci tworzą dla siebie przywileje.
Jack
2 lata temu
w 25 państwach unii religia jest w szkole i finansowana przez państwo. I co teraz? zatkało?
...
Następna strona