Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koszty pracy w Niemczech wyższe od średniej unijnej

71
Podziel się:

Stawka za godzinę pracy w Niemczech jest wyższa od średniej unijnej, ale niższa od stawek obwiązujących w Danii, Luksemburgu i Belgii. W Polsce wynosi 8,50 euro.

budowa
budowa (Fotolia)

W porównaniu z innymi krajami UE, koszty pracy w Niemczech dają im szóste miejsce w rankingu. Niemieckie przedsiębiorstwa płaciły w 2018 r. przeciętnie 35 euro za roboczogodzinę, gdy średnia przeciętna w Unii wyniosła 26,6 euro - poinformował Federalny Urząd Statystyczny z Wiesbaden. Wyższe od niemieckich koszty pracy miała Dania (44,70 euro), Luksemburg (40,30), Belgia (40), Szwecja (39,30) i Francja (36,50 euro).

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego, inaczej wygląda sytuacja w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Przeciętne koszty roboczogodziny w Rumunii, na Litwie, Łotwie, w Polsce i na Węgrzech wynoszą 8,50 euro, tj. o 68 proc. mniej niż średnia unijna. Najtańsza jest Bułgaria, gdzie roboczogodzina kosztuje 5,30 euro.

Dane dotyczą miejsc pracy w przemyśle i usługach gospodarczych, ale nie obejmują służb publicznych.

Drodzy pracownicy przemysłowi

Uzależniona od eksportu niemiecka produkcja przemysłowa ma ciężko w rywalizacji międzynarodowej. Koszt godziny pracy w tym sektorze wynosił przeciętnie 40 euro i był o 48 proc. wyższy od przeciętnej unijnej wynoszącej 27 euro. Dało to Niemcom czwarte miejsce. Droższa od Niemiec jest Dania, w której roboczogodzina w przemyśle kosztuje 45,20 euro.

Na całkowity koszt zatrudnienia składają się zarobki brutto oraz tzw. koszty pozapłacowe. W 2018 r. do 100 euro zarobków brutto niemieccy pracodawcy dopłacali 27 euro kosztów pozapłacowych. Te z kolei są niższe od średniej unijnej wynoszącej 30 euro, dając Niemcom w rankingu dopiero 14. miejsce. Dla porównania, w Szwecji na 100 euro zarobku przypada 48 euro kosztów pozapłacowych, na Malcie tylko 8 euro.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD zaleca rządowi RFN redukcję podatku od zarobków, a w zamian za to podwyższenie podatku od dochodów kapitałowych, własności oraz spadków.

Jak wynika z danych statystycznych, różnice kosztów pracy w UE od 2004 r., kiedy przeprowadzone pierwsze badania porównawcze, wyraźnie się zmniejszyły. W 2018 r. wartość tych kosztów w grupie krajów członkowskich zajmujących czołowe miejsce była czterokrotnie wyższa od wartości krajów, które są w dole rankingu. W 2004 roku różnica ta była ośmiokrotnie wyższa. Powodem stopniowego niwelownia tych różnic jest utrzymujący się od lat wysoki wzrost gospodarczy w krajach o niskich kosztach pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(71)
1111
5 lata temu
Kto to wymyslil? Jakie 35 E/h? Kto tyle zarabia i skad te dane? Moze na budowie ew.ale moj sasiad zarabia 15E/h przy wykonczeniach i remontach domow i mieszkan.Za 35 to pewnie dalby sie jeszcze po godzinach na nianke zaangazowac.
emil
5 lata temu
w Polsce to dziadowstwo nadal!!!!!! W moim Banku zarabia tylko Prezes i Członkowie Zarzadu.Wypasione fury, lanczyki na koszt Banku a pracownik niech tyra za grosze ku chwale szefa!!!!!Żenada odchodzę w przyszłym m-cu do fimy logistycznej już dawno to powinienem zrobić
polak
5 lata temu
Za drogo, kto kupuje ten ich szajs. Japończycy i tak robią lepsze maszyny. Chiny to przyszłość
joj
5 lata temu
europarlamentarzystom powinni płacić najniższą stawkę
ed
5 lata temu
przecież w Niemczech wielu ludzi pracuje za 400-500 euro na jakichś śmieciowych umowach
...
Następna strona