Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Krezusi i ciułacze. Duże różnice w zarobkach Niemców

71
Podziel się:

W niektórych regionach Niemiec średnie zarobki są nawet dwukrotnie wyższe niż w innych – wynika z najnowszego raportu. Najmniej w portfelu mają mieszkańcy Gelsenkirchen.

Niemcy: rząd ułatwi wjazd do kraju migrantom ekonomicznym
Niemcy: rząd ułatwi wjazd do kraju migrantom ekonomicznym (iStock.com)

W Niemczech wciąż występują poważne różnice w dochodach mieszkańców poszczególnych regionów. Z przedstawionego w środę raportu wynika, że najbogatsi są mieszkańcy powiatu Starnberg niedaleko Monachium.

Średnie zarobki na osobę w gospodarstwie domowym wynoszą tam 35 tys. euro rocznie. To ponad dwa razy więcej niż w przypadku mieszkańców Gelsenkirchen w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie przeciętne wynagrodzenie to zaledwie nieco ponad 16 tys. euro rocznie.

Raport przygotowany przez instytut WSI na zlecenie Fundacji Hansa Boecklera stwierdza, że regiony z bardzo niskim średnim dochodem na głowę występują w Niemczech w częściach Zagłębia Ruhry, Kraju Saary oraz w Dolnej Saksonii.

Wyraźną różnicę w zarobkach wciąż widać też pomiędzy wschodem a zachodem Niemiec. Blisko 30 lat po upadku Muru Berlińskiego mieszkańcy byłej NRD wciąż są biedniejsi od rodaków z zachodniej części kraju.

Zachód wciąż bogatszy

Tylko w 6 z 77 wschodnioniemieckich powiatów i miast na prawach powiatu, przekroczono poziom 20 tys. euro rocznie na osobę. Na zachodzie to prawie norma. Poniżej 20 tys. euro zarabia się tylko w 40 z 324 powiatów i miast.

W czołówce powiatów i miast z najlepiej sytuowanymi mieszkańcami są Starnberg koło Monachium, a także miasto Heilbronn i powiat Hochtaunus niedaleko Frankfurtu nad Menem. Na drugim końcu stawki są Gelsenkirchen, Duisburg i Halle an der Saale.

Spośród dużych niemieckich miast najwięcej pieniędzy mają w portfelu mieszkańcy Monachium (29,8 tys. euro), Stuttgartu (25 tys.), Duesseldorfu (24,8 tys) i Hamburga (24,4 tys). O wiele słabiej wypadły Berlin (19,7 tys), Lipsk (17,7 tys) i Duisburg (16,8 tys).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(71)
Dawdii
3 lata temu
A w polsce to co??? Wschod nie dosc ze biedny to jeszcze zacofany i coraz bardziej sie oddala a zadnego muru nie bylo
Życzliwy
3 lata temu
Jak ktoś pisze o zarobkach w Niemczech to niech najpierw sprawdzi ilu mieszka tam obcokrajowców pogodzenia islamskiego gdzie nie ma ochoty na pracę tylko na social a statystyki idą na wszystkich mieszkańców
Tom Ry MD
3 lata temu
To nie socjalizm aby wszystkim należało się po równo. Bardziej efektywny musi zarabiać więcej.
Xxxxx
3 lata temu
TARNÓW A WARSZAWA TO TOTALNA PRZEPASC ZAROBKOWA
Ere
3 lata temu
Nic dziwnego, jest tak jak wszędzie. Nie ma krajów tylko bogatych ludzi. Dodam jeszcze,ze ich bieda i nasza bieda -to nie to samo. Tam Państwo pomaga w znaczny sposób.
...
Następna strona