Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
27.04.2019 19:48

Krezusi i ciułacze. Duże różnice w zarobkach Niemców

W niektórych regionach Niemiec średnie zarobki są nawet dwukrotnie wyższe niż w innych – wynika z najnowszego raportu. Najmniej w portfelu mają mieszkańcy Gelsenkirchen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Niemcy: rząd ułatwi wjazd do kraju migrantom ekonomicznym

W Niemczech wciąż występują poważne różnice w dochodach mieszkańców poszczególnych regionów. Z przedstawionego w środę raportu wynika, że najbogatsi są mieszkańcy powiatu Starnberg niedaleko Monachium.

Średnie zarobki na osobę w gospodarstwie domowym wynoszą tam 35 tys. euro rocznie. To ponad dwa razy więcej niż w przypadku mieszkańców Gelsenkirchen w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie przeciętne wynagrodzenie to zaledwie nieco ponad 16 tys. euro rocznie.

Raport przygotowany przez instytut WSI na zlecenie Fundacji Hansa Boecklera stwierdza, że regiony z bardzo niskim średnim dochodem na głowę występują w Niemczech w częściach Zagłębia Ruhry, Kraju Saary oraz w Dolnej Saksonii.

Wyraźną różnicę w zarobkach wciąż widać też pomiędzy wschodem a zachodem Niemiec. Blisko 30 lat po upadku Muru Berlińskiego mieszkańcy byłej NRD wciąż są biedniejsi od rodaków z zachodniej części kraju.

Zachód wciąż bogatszy

Tylko w 6 z 77 wschodnioniemieckich powiatów i miast na prawach powiatu, przekroczono poziom 20 tys. euro rocznie na osobę. Na zachodzie to prawie norma. Poniżej 20 tys. euro zarabia się tylko w 40 z 324 powiatów i miast.

W czołówce powiatów i miast z najlepiej sytuowanymi mieszkańcami są Starnberg koło Monachium, a także miasto Heilbronn i powiat Hochtaunus niedaleko Frankfurtu nad Menem. Na drugim końcu stawki są Gelsenkirchen, Duisburg i Halle an der Saale.

Wpływ firm z USA na nasza gospodarkę rośnie najszybciej
Zagranica kontroluje jedną szóstą polskiego PKB. Z Niemcami i USA na czele

Spośród dużych niemieckich miast najwięcej pieniędzy mają w portfelu mieszkańcy Monachium (29,8 tys. euro), Stuttgartu (25 tys.), Duesseldorfu (24,8 tys) i Hamburga (24,4 tys). O wiele słabiej wypadły Berlin (19,7 tys), Lipsk (17,7 tys) i Duisburg (16,8 tys).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: niemcy, zarobki, gospodarka
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-04-2019

lexA jak jest w Polsce ??? Nie przejmujcie się Niemcami, pilnujcie swego podwórka. Czy Polacy mogą pochwalić się takimi dochodami, jakie uzyskują ci … Czytaj całość

28-04-2019

mamokNajlepiej w Niemczech powodzi się dziczyźnie .Nic nie robią oprócz dzieci a kasa sama wpływa.

28-04-2019

jackkuZobaczcie do czego prowadzi zamykanie kopalń, jak zamkną kopalnie na Śląsku to powiaty będą tam biedniejsze od tych na Mazurach

Rozwiń komentarze (71)